betöltés folyamatban...

Mit gondol a Magyar Munkavédelmi Akadémia a kötelező orvosi vizsgálat megszűnéséről?  

Gedeon András alapító tag osztotta meg gondolatait a témában. A szakember szerint a munkáltatókra, az alkalmazottakra, sőt az egészségügyi ellátórendszerre is komoly hatással lesz, ha eltörlik az alkalmassági vizsgálatot.

A munkavállalók biztonságát is szolgálja

A november 14-én benyújtott törvényjavaslat, amely lehetővé tenné a munkaköri alkalmassági vizsgálatok elhagyását, komolyan érintené a munkavédelmi és foglalkozás-egészségügyi szolgáltatások területét. Gedeon András, a Magyar Munkavédelmi Akadémia alapítója interjút adott a HR portálnak, ebben kifejtette: a tervezett változtatásoknak hosszú távú, komoly következményei lehetnek mind a munkáltatók, mind az alkalmazottak, mind pedig az egészségügyi ellátórendszer számára.

Az alkalmassági vizsgálatok célja nem csupán adminisztratív kötelezettség, hanem a munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét is szolgálja. Ezek nélkül a kockázatok felmérése és az egészségügyi állapot monitorozása nehéz lenne, ami munkabalesetek, rosszullétek, sőt akár visszafordíthatatlan egészségkárosodások kockázatát növelné.

Az orvosoknak sem jó

A szakember szerint az eltörlés komoly hatással lenne a foglalkozás-egészségügyi orvosok helyzetére is. A munkaköri alkalmassági vizsgálatok kiesése jelentősen megváltoztatná a szolgáltatások portfólióját, és a szakembereknek alkalmi feladat ellátásra korlátozódnának, ami módosításokat vagy akár felmondásokat is eredményezhet.

Gedeon András szerint az is fontos szempont, hogy nem kevés esetben egyedül a foglalkozás-egészségügyi orvos látja csak a munkavállalót és tudja felmérni az állapotát, ugyanis az még háziorvoshoz sem jár. Ennek fényében általános egészségromlással is számolhatunk eltörlés esetén. 

Ütközik az EGK irányelvekkel

A tervezett változások emellett szembe mennének az EGK keretirányelvével, amely szerint a munkavállalókat rendszeres egészségügyi felülvizsgálatnak kell alávetni. A javaslatnak visszanyerhető versenyképességet ígérő szándéka nem valószínű, hogy ellensúlyozná az egészségkárosodásokra és munkabalesetekre vonatkozó felelősség növekedését, ami komoly hátrányokat okozhat mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak.

A végső kérdés, hogy az adminisztrációs könnyítések milyen mértékben érik majd el a tervezett előnyöket a munkahelyi egészség és biztonság szempontjából. A viták és kihívások mellett kulcsfontosságú marad, hogy a törvényalkotók figyelembe vegyék az EGK irányelvét és a munkavédelmi rendszerek hatékonyságát, hogy valódi és fenntartható előnyöket teremtsenek minden érintett számára. Arról, hogy valóban eltörik-e a kötelező alkalmassági vizsgálatot, mi is írtunk cikket, a linkre kattintva olvasható.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.