A baleset elkerülhető lett volna a megfelelő egyéni védőeszközök használatával.
Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség összeszedte a tavalyi év leginkább tanulságos munkabaleseteit és közzétette a weboldalán esettanulmányok formájában. Az alábbiakban ebből a válogatásból hozunk néhány példát, ami teljes bizonyossággal megerősíti: a munkavédelmet igenis komolyan kell vennünk és a jogszabályok által előírtak betartása életet menthet.
Egy családi ház tetőszerkezetének cseréje közben súlyos munkabaleset történt. Három munkavállaló dolgozott a cserepek cseréjén a tetőszerkezeten. Az építési munkálatokat állványépítéssel, csatornabontással és tetőfóliázással kezdték. Az épület tetőszerkezete az északi oldalon egy síkban futott végig 20 méter hosszúságban, azonban az épület fala az északi oldalon nem egy síkban helyezkedett el, 0,35 méteres lépcső volt a fal síkjában. Az egy munkaszintes homlokzati állványt egyvonalban építették, ezáltal nem követte a falsíkban lévő eltérést, tehát az állványzat nem szabályosan volt kialakítva.
A szabálytalan állvány | Forrás: OMMF
Az állvány belső oldalán, a fal felőli részen nem volt kialakítva megfelelő védelem a leesés ellen. Ennek következtében az egyik munkavállaló lezuhant a fal és az állvány közötti területen és súlyos sérüléseket szenvedett. A munkavállaló nem viselt megfelelő leesés elleni védőeszközt. A munkavédelmi hatóság kiderítette, hogy az állvány szabálytalanul volt kialakítva, nem párhuzamosan a fal síkjával, és nem volt megfelelő kollektív védelem a leesés ellen. Azonnal felfüggesztették a munkavégzést a szabálytalanul kialakított állványon, emellett munkavédelmi bírságot is kiszabtak.
A munkabaleset elkerülhető lett volna, ha az állványt szabályszerűen építik fel, és a munkavállalók megfelelő leesés elleni védőeszközöket használnak. Fontos, hogy minden munkavégző megfelelően fel legyen készítve a munkafolyamatok során előforduló veszélyekre, és a szabályokat pontosan betartsák.