A Földnek nincs több ideje, most kell cselekednünk. Fedezd fel, hogyan alakíthatod át munkahelyedet egy zöldebb, hatékonyabb és környezetbarátabb térre. Cikkünk segít a változás megvalósításában!
A világ légköre a 19. század óta körülbelül 1,1 Celsius-fokkal melegedett fel. Az ENSZ legutóbbi jelentése arra a következtetésre jutott, hogy az utóbbi időben az emberek annyi szén-dioxidot és más üvegházhatású gázt juttattak a légkörbe, hogy a felmelegedés legalább a század közepéig folytatódni fog, még akkor is, ha a nemzetek már ma lépéseket tesznek a kibocsátás jelentős csökkentése érdekében.
Ez azt jelenti, hogy a világban jelenleg észrevehető hatások – például szélsőséges aszályok, katasztrofális felhőszakadások és áradások – folytatódni fognak még legalább a következő 30 évben.
Az ENSZ klímavédelmi szakemberei kiemelik, hogy a változások nagyon felgyorsultak az iparosodás óta. A légkör szén-dioxid-koncentrációja például nagyobb jelenleg, mint az elmúlt kétmillió év során bármikor. A tengerszint emelkedésének üteme 2006 óta nagyjából megkétszereződött. Az elmúlt négy évtized mindegyike melegebb volt, mint az előző. A vizek élővilágában is nagy pusztítást végeznek a tengeri hőhullámok – ezek gyakorisága is megkétszereződött az elmúlt negyven évben.
„Ahhoz, hogy esélyünk legyen a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozására, nyolc évünk van az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának majdnem felére csökkentésére: nyolc évünk van a tervek elkészítésére, a politikák megvalósítására, végrehajtására és végül a csökkentésekre. Hangosan ketyeg az óra.” – mondta Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának ügyvezető igazgatója. Mindez 2022-es kijelentés, tehát azóta ez a nyolc év már hétre redukálódott. Nem kérdés: a világ vezetőinek és a vállalatoknak is cselekednie kell a katasztrófa elkerüléséhez és a javaslatokat tettekké kell alakítaniuk.
Munkáltatóként és munkavállalóként is sokat tehetünk azért, hogy a környezetvédelem szempontjait előtérbe helyező munkahelyet hozzunk létre. A greening azaz a "zöldítés" - amelyet néha "környezeti gondoskodásnak" is neveznek - azt jelenti, hogy felelősséget vállalunk az általunk nyújtott szolgáltatások és az általunk működtetett vállalkozások környezeti hatásainak csökkentéséért - írja az Amerikai Munkabiztonsági Mérnökök Társasága (ASSE) által készített, "A zöldítés biztonsági vonatkozásai" című könyv. Néhány példa:
4. Energiahatékony vagy alternatív üzemanyaggal működő járművek használata
5. Víz- és természeti erőforrások megőrzése
Ennyi megoldandó terület mellett könnyű lenne egy kicsit túlterheltnek érezni magunkat. Fay Feeney, az ASSE szakembere szerint a zöldítési folyamat semmiképpen sem egyszemélyes feladat - ki kell nevezni egy projektkoordinátort, majd össze kell állítani egy csapatot a vezetőség, a mérnöki munka, a marketing, a PR és a humánerőforrás képviselőiből. Miután a csapat összeállt, tegyék fel az alábbi kérdéseket:
"Az első lépés a cég jelenlegi környezettudatosségi szintjének értékelése a kulcsfontosságú teljesítménymutatók vizsgálatával: energia- és vízfelhasználás, biztonsági mérőszámok, energetikai berendezések hatékonysága, építési gyakorlatok, veszélyes vegyi anyagok használata, hulladékkezelési gyakorlatok, környezetvédelmi és biztonsági képzések, valamint jogi és szabályozási megfelelés" - írta Feeney. "
Miután összegyűjtöttük ezeket az információkat, határozzuk meg a prioritásokat és a célokat, majd kommunikáljuk ezeket, hozzuk meg a céloknak megfelelő intézkedéseket és szervezzünk oktatást az alkalmazottaknak, illetve kommunikáljuk a környezetvédelmi törekvéseket. Fontos, hogy mindig adjunk meg határidőt egy-egy tervünkhöz, így nem veszik el a semmiben, keretek között könnyebb a megvalósítás.
Források: EHS, B COOL Magazin