betöltés folyamatban...

Méh- és darázscsípés: életet veszélyeztethet – mit tehet a munkáltató?

A méh- és darázscsípések nem csupán kellemetlenséget, de akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek. A megelőzés, a felkészültség és a gyors reagálás életeket menthet. A munkáltatók felelőssége, hogy a szabadtéri munkavégzés során minden szükséges óvintézkedést megtegyenek.

Az NGM Munkavédelmi Irányítási Főosztálya felhívja a szabadtéri munkavégzést szervező munkáltatók figyelmét a megelőzés fontosságára, különös tekintettel az allergiás reakciók lehetőségére. A méh- és darázscsípések okozta anafilaxiás sokk gyors beavatkozás nélkül végzetes lehet – különösen olyan területeken, ahol nehézkes a mentők megközelítése.

Fokozott kockázat: hol és mikor?

A rovarok a klímaváltozás következtében már tavasszal megjelenhetnek, aktivitási időszakuk meghosszabbodott. Különösen veszélyeztetett területek:

  • erdőgazdálkodás, fakitermelés,

  • mezőgazdasági munkák (gyomirtás, szüret),

  • közterület-fenntartás,

  • folyóparti kaszálás,

  • elhagyatott épületek takarítása, bontása.

A legnagyobb kockázatot a lódarazsak jelentik, amelyek a legagresszívebb fajnak számítanak.

Mi történik csípéskor?

A csípés helyén duzzanat, fájdalom, viszketés jelentkezhet. Azonban ha a csípés a szájban, torokban történik, vagy allergiás reakció alakul ki, az légúti elzáródáshoz, vérnyomáscsökkenéshez, eszméletvesztéshez is vezethet. Anafilaxiás sokk akár 30 percen belül is felléphet – azonnali sürgősségi ellátásra van szükség.

Munkáltatói teendők

A biztonság érdekében az alábbi lépéseket szükséges megtenni:

  • Kockázatértékelés készítése munkavédelmi szakember és foglalkozás-egészségügyi orvos bevonásával.

  • A munkaterületek átvizsgálása: potenciális fészkek keresése (faodvak, földlyukak, szénabálák).

  • Megelőző intézkedések bevezetése, különösen nehezen megközelíthető területeken.

  • Rendszeres konzultáció a foglalkozás-egészségügyi szolgálattal, főként, ha ismert rovarallergiás munkavállaló is dolgozik a csapatban.

  • Egyedüli munkavégzés kerülése az érintett területeken.

  • Segélyhívásra alkalmas eszköz (mobiltelefon) biztosítása minden munkaterületen.

  • Allergiás munkavállalók esetében: adrenalin auto-injektor meglétének ellenőrzése, a használat módjának ismertetése.

Kapcsolódó cikkek

A melegben végzett munka veszélyei
A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a ruházat, a táplálkozás és a gyógyszerszedés is befolyásolja. A hirtelen jött nagy meleg, a napokig tartó hőség mindenkit megvisel, de rendkívül megterhelően hat a fizikai munkát végzők szervezetére.
A bolygónak szüksége van ránk! - 5 hatékony módszer a környezettudatos munkahely megteremtéséhez
A Földnek nincs több ideje, most kell cselekednünk. Fedezd fel, hogyan alakíthatod át munkahelyedet egy zöldebb, hatékonyabb és környezetbarátabb térre. Cikkünk segít a változás megvalósításában!
Munkavédelem télen - Ezek a legfontosabb tudnivalók
Az elkövetkező téli hónapokban sok munkahelyen felmerülnek a hidegben történő munkavégzés specifikus kihívásai. A fűtési költségek emelkedése, a hosszabb hideg időszakok mind fontos tényezők, amelyekre a munkáltatóknak és munkavállalóknak egyaránt oda kell figyelniük.
Hogyan segíthet a MUBI környezetvédelmi modulja a fenntarthatósági szabályozások terén?
Napjainkban a vállalkozásoknak nemcsak a profitra, hanem a környezettudatosságra is fókuszálniuk kell. A MUBI Környezetvédelmi Modul egy olyan eszköz, amely segíti a vállalkozásokat a környezetvédelmi szabályozások hatékony kezelésében és betartásában.