Az új Munka Törvénykönyve 2023. január 1-jétől több változást hozott a munkaidő-beosztás területén. Az előre nem látható helyzetek kezelését szabályozza, amelyek felboríthatják a tervezett időbeosztást.
Az alábbiakban áttekintjük, hogyan változtatható meg a munkaidő-beosztás és milyen új kötelezettségek merültek fel a munkáltatók számára.
A főszabály szerint a munkáltatónak legalább egy héttel a beosztás kezdete előtt kell írásban közölnie a munkaidő-beosztást. Ez biztosítja a munkavállalók számára az időbeli tervezhetőséget. Az írásos közlés helyett azonban elég, ha a beosztás helyben szokásos módon, például intraneten vagy munkahelyi chat-csoportban kerül közzétételre. Ha a közlés elmarad, akkor az utolsó beosztás az irányadó.
Van néhány kivétel az egy héttel előre történő közlés alól. A munkaszerződés vagy a kollektív szerződés meghatározhatja a közlés más időpontját. A kötetlen munkarenddel foglalkoztatottak esetében pedig nincs szükség munkaidő-beosztás közlésére, mivel saját maguk osztják be a munkaidejüket.
A már közölt munkaidő-beosztást a munkáltató az eredeti kezdés előtt legfeljebb 96 órával módosíthatja ingyenesen. Az ilyen módosításoknak előre nem látható okoknak kell megfelelniük, például betegség vagy sürgős megrendelés miatt szükség lehet munkavállalók cseréjére. Ezen túlmenően a munkavállaló is kérheti a munkaidő-beosztás módosítását, például fontos magánprogram vagy kötelezettség miatt.
A módosítási igények ingyenesen kezelhetők, és a munkáltató az utolsó pillanatig módosíthatja a beosztást. Azonban, ha a munkáltató gazdasági vagy más rendkívüli okból módosítja a beosztást 96 órán belül, akkor rendkívüli munkaidőt kell elrendelnie. Ez a munkaidő-beosztástól eltérő munkaidőt jelent, amelyet külön kell díjazni vagy kompenzálni (pihenőidő vagy szabadidő).
A munkahelyi biztonság- és egészségvédelemmel kapcsolatos dokumentumait egyszerűen kezelheti a MUBI rendszerében. Próbálja ki díjmentesen 30 napig!