A veszélyes anyagokra vonatkozó expozíciós nyilvántartás a munkavállalók egészségének megőrzését szolgáló alapvető preventív eszköz, a kémiai kockázatbecslés és kockázatkezelés alapja.
A GFM Munkavédelmi Irányítási Főosztálya adott ki tájékoztatást a veszélyes anyagok munkavédelmi szempontú nyilvántartásáról.
Az expozíciós nyilvántartásban rögzített adatokkal azonosíthatók, hogy adott munkavállaló milyen veszélyes anyag(ok) hatásának van vagy lehet kitéve, továbbá ellenőrizhetők és értékelhetők az expozíciós körülmények. Az expozíciós nyilvántartás az alapja a biológiai monitorozásnak is, amellyel kiszűrhetők a fokozott expozíciós esetek még az előtt, hogy foglalkozási megbetegedés kialakulna.
Az ismeretekről a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt keretében készült „Veszélyes anyagok nyilvántartása” témájú módszertani útmutatóban találhat tájékoztatást.
Felhívják a figyelmet arra, hogy a módszertani útmutatóban hivatkozott előírások alapjául szolgáló joghely [Mvt. 63/A. § (2) bekezdése] 2023. január 1-jétől módosult.
A nyilvántartásnak tartalmaznia kell:
a) a munkavállaló nevét, születési helyét, idejét,
b) az expozíciót okozó veszélyes anyag nevét,
c) határértékkel szabályozott veszélyes anyag esetén
ca) a munkavállaló napi, heti és éves expozíciós idejét, és
cb) az expozíciós koncentráció mért adatait anyagonként.
A c) pont módosítása alapján egyértelművé válik, hogy az expozíciós időt és az expozíciós koncentrációt csak határértékkel szabályozott veszélyes anyagok esetén kell rögzíteni a nyilvántartásban. Ugyanakkor az expozíciós nyilvántartást nemcsak azokról a veszélyes anyagokról kell vezetni, amelyek határértékkel rendelkeznek, hanem minden olyan vegyi anyagról, amely kockázatot jelent a munkavállalók biztonságára vagy egészségére.
A cikk forrása ide kattintva érhető el.