A nyári hónapok mindig is különlegesek voltak a diákok és fiatalok számára, hiszen ez az időszak lehetőséget nyújt a pihenésre, a kikapcsolódásra és a felfedezésekre. Ugyanakkor sokan számára a nyári munka is jelentős szerepet tölt be, hiszen nem csak pénzkereseti lehetőséget nyújt, de értékes tapasztalatokat és készségeket is szerezhetünk általa.
Kivel és hogyan létesíthető munkaviszony?
A munkaviszonyban történő foglalkoztatás legfontosabb szabályait a munka törvényköny-
véről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) tartalmazza.
Az Mt. általános szabálya szerint munkaviszonyt az létesíthet, aki betöltötte a 16. életévét.
Kivételesen a 16. életévét még be nem töltött fiatal is foglalkoztatható munkaviszonyban - ezek az esetek a következők:
A legjellemzőbb munkavégzéssel összefüggő kockázatok:
Diákmunka esetében az egyik leggyakoribb kockázat a helyismeret hiányából ered, a diákok – mivel tevékenységük időszakos – nem ismerik olyan jól a közlekedési útvonalakat, mint a többi dolgozó, gyorsabban, figyelmetlenebbül közlekedhetnek, ezért körükben nagyobb a megbotlásos, elcsúszásos, leeséses balesetek kockázata.
Másik gyakori kockázat a kockázatfelismerő képesség, a munkavédelmi tudatosság és a tapasztalat hiányának a következménye. Míg egy jól képzett és tapasztalt munkavállalónak azonnal feltűnik egy biztonsági berendezés hiánya, a diák munkavállalókra ez nem feltétlenül igaz, ezért esetükben a munkaeszköz hiányossága gyakrabban vezet balesetekhez.
Szintén diák munkavállalókra jellemző, hogy nem szívesen viselik az egyéni védőeszközöket, nincsenek tudatában az azok mellőzéséből eredő kockázatoknak.
Európai Uniós felmérések1 eredményei szerint a fizikai megterhelések (pl. kényelmetlen testtartásban végzett munka, gyorsan ismétlődő feladatok, nehéz terhek mozgatása) gyakoribbak a fiatal munkavállalók esetében, mint az átlagos munkaerőnél. A fiatal munkavállalóknál ennek eredményeként számottevő a váz- és izomrendszeri panaszok (beleértve a derékfájást, a csukló- és kézfájdalmat is) kialakulásának kockázata.
A mindennapi élet és a munka tempójának gyorsulásával a fiataloknak egyre inkább szoros határidőkkel és gyorsabban, hatékonyabban kell dolgozniuk. Bár az átlagos dolgozó népességnél kevesebb órát dolgoznak a fiatalok, gyakrabban végeznek munkát váltott műszakban és rendszertelenebb a munkaidejük, amely fokozott pszichés megterhelést jelenthet számukra.
A hőexpozíció gyakori a kültéri foglalkozások esetében (pl. mezőgazdasági betakarítás, kertészeti munkák), az iparban, valamint a szállodákban és az éttermekben is, emellett veszélyes anyagok (pl. takarító-, tisztítószerek, benzin, oldószerek) is megtalálhatók számos munkahelyi környezetben.
Nyáron, a szabadtéri munkahelyeken számolni kell az UV-sugárzás hatásaival is.
Ha fiatalok rendszeresen és hosszú ideig tartózkodnak zajos ipari munkakörnyezetben, vagy magas hanghatással járó zenei rendezvényeken, szórakozó helyeken, ez maradandó halláskárosodás kockázatával járhat számukra.
A felmérések arra is utalnak, hogy a fiatal munkavállalókat kevésbé tájékoztatják a munkahelyi kockázatokról, valamint a szükséges megelőző intézkedésekről.
A MUBI rendszerében könnyedén kezelheti a nyári diákmunkásokkal kapcsolatos munkavédelmi dokumentumait. Hiszen a munkavédelmi előírások a nyári munka során is érvényesek!
Próbálja ki EHS szoftverünket díjmentesen 30 napig!
Diák vagy és munkát szeretnél vállalni? A következőket mindenképpen érdemes tudnod!
A GFM Foglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Főosztályának tájékoztatása a nyári diákmunka foglalkoztatási szabályairól (2023).
Forrás: http://www.ommf.gov.hu/