betöltés folyamatban...

Fémipari munkavédelem: ezek a gyakori hiányosságok az ellenőrzések alapján

A közelgő munkavédelmi ellenőrzések alkalmából érdemes áttekinteni azokat a gyakori hiányosságokat, amelyek miatt a fémipari vállalkozások büntetésekre számíthatnak. Az előző ellenőrzések tapasztalatai alapján összeállítottuk a leggyakrabban előforduló problémákat, hogy segítsünk a vállalatoknak időben felkészülni és biztosítani a munkavállalók biztonságos és egészséges munkakörnyezetét.

1. Közlekedési Utak és Járófelületek

Gyakori problémák:

  • Nincs megfelelően jelölt közlekedési útvonal: Sok esetben a gyárterületen belüli közlekedési útvonalak nincsenek egyértelműen kijelölve, ami balesetveszélyes helyzeteket eredményezhet.

  • Anyagtárolás a közlekedési utakon: Az útvonalakon tárolt anyagok akadályozzák a szabad mozgást és növelik a balesetek kockázatát.

  • Botlásveszélyes padozatok: A sérült vagy nem megfelelően karbantartott járófelületek komoly sérülésekhez vezethetnek.

Példa: Egy korábbi ellenőrzés során a felügyelők botlásveszélyes járófelületeket találtak, ahol villamos hosszabbítók keresztezték a közlekedési utakat, jelentős veszélyt okozva a munkavállalóknak.

Megoldási javaslatok:

  • Jelöljék ki egyértelműen a közlekedési útvonalakat festéssel vagy táblákkal.

  • Tilos anyagokat tárolni a közlekedési utakon; erre külön tárolóhelyeket kell kialakítani.

  • Rendszeresen ellenőrizzék és karbantartsák a járófelületeket, az esetleges hibákat pedig azonnal javítsák ki.

2. Villamos Biztonság

Gyakori problémák:

  • Burkolatlan, feszültség alatti részek: A nem megfelelően burkolt villamos berendezések közvetlen érintésvédelmi kockázatot jelentenek.

  • Helytelen tárolás a villamos berendezések közelében: Éghető anyagok tárolása villamos kapcsolószekrények alatt növeli a tűzveszélyt.

Példa: Egy 400 V-os villamos kapcsolószekrény alatt kartonpapír dobozokat tároltak, amelyek rövidzárlat esetén könnyen lángra kaphattak volna.

Megoldási javaslatok:

  • Gondoskodjanak arról, hogy minden villamos berendezés megfelelően burkolt és karbantartott legyen.

  • Tilos éghető anyagokat tárolni a villamos berendezések közelében; biztosítsák a megfelelő távolságot és tartsák tisztán a területet.

3. Higiéniai Körülmények

Gyakori problémák:

  • Elhanyagolt takarítás: A munkahelyek rendszeres takarításának hiánya egészségügyi kockázatokat rejt.

  • Nem megfelelő étkezési körülmények: Étkezésre alkalmas helyiségek hiányában a munkavállalók a porral és vegyi anyagokkal szennyezett munkaasztalokon étkeznek.

  • Élelmiszer tárolása a munkaterületen: Még a megfelelően kialakított étkezőhelyiség megléte esetén is gyakori az élelmiszerek munkaterületen való tárolása.

Példa: Egy hegesztő munkahelyen vegyi anyagokat és élelmiszereket együtt tároltak, ami komoly egészségügyi kockázatot jelentett a dolgozók számára.

Megoldási javaslatok:

  • Biztosítsák a munkahelyek rendszeres és alapos takarítását.

  • Alakítsanak ki megfelelően felszerelt és tiszta étkezőhelyiségeket, és ösztönözzék a munkavállalókat azok használatára.

  • Tilos élelmiszereket tárolni és fogyasztani a munkaterületen; erre kizárólag az étkezőhelyiségek szolgáljanak.

4. Veszélyes Anyagok Kezelése és Tárolása

Gyakori problémák:

  • Nem megfelelő tárolóedények használata: A veszélyes anyagokat, például felületkezelő szereket, gyakran eredetileg élelmiszerekhez használt palackokban tárolják, ami könnyen félreértésekhez és balesetekhez vezethet.

  • Fémforgács nem megfelelő kezelése: Az esztergagépeknél keletkező fémforgácsot gyakran a munkavállalók közvetlenül maguk mellett gyűjtik, ami sérülésveszélyes és tűzveszélyes is lehet.

Példa: Egy ellenőrzés során megállapították, hogy a veszélyes vegyi anyagokat ásványvizes palackokban tárolták, ami növelte a véletlen lenyelés vagy bőrre kerülés kockázatát.

Megoldási javaslatok:

  • A veszélyes anyagokat mindig megfelelően jelölt és erre a célra gyártott tárolóedényekben tartsák.

  • Gondoskodjanak a fémforgácsok biztonságos és rendszeres eltávolításáról a munkaterületről.

  • Képezze ki a munkavállalókat a veszélyes anyagok helyes kezelésére és tárolására vonatkozóan.

5. Elsősegélynyújtás és Kézmosási Lehetőségek

Gyakori problémák:

  • Használhatatlan vagy hiányos kézmosók: A megfelelő higiénia fenntartásához elengedhetetlenek a jól felszerelt és működőképes kézmosóhelyek.

  • Nem megfelelően tárolt elsősegély-felszerelés: Az elsősegély-dobozok gyakran nem higiénikus körülmények között vannak tárolva, ami vészhelyzetben problémát okozhat.

Példa: Az ellenőrök olyan kézmosókat találtak, amelyek használhatatlanok voltak, valamint az elsősegély-felszerelést szennyezett és nehezen hozzáférhető helyen tárolták.

Megoldási javaslatok:

  • Biztosítsanak megfelelően felszerelt és tiszta kézmosóhelyeket a munkavállalók számára.

  • Az elsősegély-felszerelést jól látható és könnyen elérhető, tiszta helyen tárolják, rendszeresen ellenőrizzék annak tartalmát és állapotát.

Összefoglalás

A munkavédelem nem csupán jogszabályi kötelezettség, hanem a munkavállalók egészségének és biztonságának alapvető feltétele. A fent felsorolt hiányosságok elkerülésével nem csak a büntetéseket lehet megelőzni, hanem egy biztonságosabb és hatékonyabb munkakörnyezetet is teremthetünk.

Ajánlások a közelgő ellenőrzések előtt:

  • Végezzenek átfogó belső auditot a munkavédelmi előírások betartásának ellenőrzésére.

  • Képezze és tájékoztassa a munkavállalókat a munkavédelmi szabályokról és azok fontosságáról.

  • Készítsenek cselekvési tervet a feltárt hiányosságok mielőbbi orvoslására.

A munkavédelembe fektetett energia és erőforrások hosszú távon megtérülnek, hiszen egy biztonságos munkahely növeli a munkavállalók elégedettségét, csökkenti a balesetek számát és javítja a termelékenységet.

 

Készüljünk fel alaposan, és biztosítsuk cégünk munkavédelmi megfelelőségét a közelgő vizsgálatok során. Ebben nagy segítségünkre lesz a MUBI munkavédelmi rendszer.

A MUBI egy könnyen használható felhő alapú munkaügyi-foglalkoztatási és munkavédelmi rendszer, ami a legfrissebb jogszabályoknak megfelelően tárolja és rendszerezi cége összes munkavédelmi, munkaügyi-, tűzvédelmi-, környezetvédelmi és foglalkozás-egészségügyi dokumentumát. Itt ingyen kipróbálhatjuk, itt pedig a használatáról kapunk több információt.

Kapcsolódó cikkek

Innováció az építőiparban - Az okosállvány szól, ha nem jól rakta össze
Magyar vállalaté az érdem, az okosőrület megjelent az építőiparban is – és biztonságosabbá teszi a munkavállalók életét.
Ezeket mindenképp ellenőrizzük mielőtt hidegben használjuk a targoncát
Újra itt a tél, a hideg, olykor fagyos idő pedig a munkaeszközeink részéről is nagyobb odafigyelést igényel. A targoncák ilyen időjárásban is működnek, de a hűvösnek lehet néhány hatása a teljesítményükre. Ezzel a néhány tanáccsal elkerülhetőek a kellemetlenségek és gördülékenyen mehet a targoncás munka a legnagyobb mínuszok idején is.
A munkavédelmi sisak - Az életmentő védelmező a munkahelyeken
A fejfedők világnapján mi másról is szólhatna a MUBI legújabb cikke, mint a munkavédelmi sisakokról!
Lezuhant tetőcsere közben a férfi, súlyos munkabalesetet szenvedett
A baleset elkerülhető lett volna a megfelelő egyéni védőeszközök használatával.
Szétrobbant gumiabroncs okozott halálos munkabalesetet
Újabb szomorú esetről tett közzé esettanulmányt a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztálya.
Már nem tudták megmenteni a targonca alá szorult férfit
Egy targonca nem megfelelő szállítása okozott halálos munkabalesetet - olvasható a Munkavédelmi Felügyelet esettanulmányai között.