betöltés folyamatban...

Hogyan dolgozz biztonságosan a mezőgazdasági munkagépekkel? - Itt van minden szabály

A mezőgazdasági munkák során számos különféle géppel találkozhatunk, amelyek közül kiemelkednek az erő- és önjáró munkagépek, mint például az aratógépek, bálázógépek, rakodó- és emelőgépek. Ezek a gépek hatékonyak, de egyúttal veszélyesek is lehetnek, ezért rendkívül fontos a biztonsági előírások betartása.

Mik azok az erőgépek és önjáró munkagépek?

Az erőgépek olyan mezőgazdasági gépek, amelyek saját erőforrással rendelkeznek, de önmagukban, kiegészítő eszköz nélkül nem alkalmasak munkavégzésre. Egy jó példa erre a traktor, amely sokféle kiegészítővel használható különböző feladatok elvégzésére.

Biztonsági előírások és veszélyek

A munkagépekkel végzett munkák során különös figyelmet kell fordítani a gépek körüli biztonságra. A gépek veszélyes részeinek (például teljesítmény leadó tengelyek, szíjhajtások, kardánhajtások) védőburkolatának hiánya komoly balesetveszélyt jelenthet. Azonban nem minden esetben lehet ezeket a területeket teljesen burkolattal ellátni, például a törő, aprító, és vágószerkezetek esetében.

A traktor vezetőjének a motor beindítása előtt meg kell bizonyosodnia arról, hogy senki se tartózkodjon az erőgép és a hozzá kapcsolt munkagép alatt, illetve azok közvetlen közelében. Minden munkakezdés előtt a kezelőnek ellenőriznie kell a munkagép üzemképességét, beleértve a kerekek, gumiabroncsok, kormánymű, fékrendszer, világítás és jelzőberendezések működését.

A Munkavédelmi Hatóság felhívja a figyelmet: különös fontos a fékpróba, mivel a működőképes rögzítő fék hiánya több súlyos munkabalaesetet is okozott, a munkavállalót ilyenkor a saját maga által kezelt, ideiglenesen elhagyott gép gázolja el. 

Biztonsági távolságok betartása

A gépek használata során fontos a megfelelő biztonsági távolságok betartása. Néhány példa a biztonsági távolságokra:

  • Burgonyaszedő gép: Forgóvillás rendszerű gép körül 3 méteres körzetben csak a kezelő tartózkodhat.
  • Répa kiszedése: Lazított répa kézi kiszedésekor a munkavállalók nem tartózkodhatnak 5 méternél közelebb a géphez.
  • Metszőgép: Gépi síkfametszést végző gép körül 10 méteres körzetben csak a kezelő lehet jelen.
  • Gallytoló villa: Metszést követő nyesedék összerakásakor a gallytoló villával felszerelt gép körül 10 méteres körzetben tilos tartózkodni.
  • Rázógépes betakarítás: A rázás ideje alatt a fa 5 méteres körzetében csak a rázógép kezelője és a ponyvakezelők lehetnek.
  • Járvaszecskázó gép: Üzemeltetése alatt a kifúvó cső környezetében tartózkodni tilos.

Munkavédelmi felszerelések és ellenőrzések

Minden erő- és önjáró munkagépnek rendelkeznie kell biztonsági fülkével vagy védőkerettel. Ha a gép felborulásának veszélye fennáll, akkor a gépet olyan megoldásokkal kell ellátni, amelyek megakadályozzák a borulást vagy minimalizálják annak veszélyeit.

A gép használata előtt a kezelőnek ellenőriznie kell, hogy senki sem tartózkodik a gép alatt vagy annak közvetlen környezetében. Minden munkakezdés előtt meg kell győződni a gép üzemképes állapotáról, beleértve a kerekek, gumiabroncsok, kormánymű, fékberendezés, világítás és jelzőberendezések működését.

Az erő- és önjáró munkagépek hatékonyabbá teszik a munkavégzést, de csak akkor, ha azokat körültekintően és a szabályokat betartva használjuk. Ezzel nemcsak a saját, hanem munkatársaink biztonságát is megóvhatjuk. A MUBI Gépek és eszközök biztonsága modulja minden vállalkozásnak nagy segítségére lehet a mezőgazdasági gépek biztonságának terén.

Kapcsolódó cikkek

Innováció az építőiparban - Az okosállvány szól, ha nem jól rakta össze
Magyar vállalaté az érdem, az okosőrület megjelent az építőiparban is – és biztonságosabbá teszi a munkavállalók életét.
Ezeket mindenképp ellenőrizzük mielőtt hidegben használjuk a targoncát
Újra itt a tél, a hideg, olykor fagyos idő pedig a munkaeszközeink részéről is nagyobb odafigyelést igényel. A targoncák ilyen időjárásban is működnek, de a hűvösnek lehet néhány hatása a teljesítményükre. Ezzel a néhány tanáccsal elkerülhetőek a kellemetlenségek és gördülékenyen mehet a targoncás munka a legnagyobb mínuszok idején is.
A munkavédelmi sisak - Az életmentő védelmező a munkahelyeken
A fejfedők világnapján mi másról is szólhatna a MUBI legújabb cikke, mint a munkavédelmi sisakokról!
Lezuhant tetőcsere közben a férfi, súlyos munkabalesetet szenvedett
A baleset elkerülhető lett volna a megfelelő egyéni védőeszközök használatával.
Szétrobbant gumiabroncs okozott halálos munkabalesetet
Újabb szomorú esetről tett közzé esettanulmányt a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztálya.
Már nem tudták megmenteni a targonca alá szorult férfit
Egy targonca nem megfelelő szállítása okozott halálos munkabalesetet - olvasható a Munkavédelmi Felügyelet esettanulmányai között.