betöltés folyamatban...

Hogyan tartsuk biztonságban a gazdaságot? A mezőgazdasági létesítmények munkavédelmi szabályai

A gazdaságban végzett munka biztonsága attól függ, milyen állapotban vannak az ott használt eszközök és épületek. Szigorú szabályok vonatkoznak a létesítmények hőmérsékletére, szellőzésére és világítására is. Cikkünkben ezt a témát járjuk körbe.

Számos létesítmény található egy mezőgazdasági telephelyen, például raktárak, terménytárolók, szárítók, istállók és műhelyek. Fontos, hogy illetéktelen személyek, különösen gyerekek, ne jussanak be ezekre a helyekre. Ez figyelmeztető jelekkel, fizikai akadályokkal és őrzéssel biztosítható. Az állattartó épületek, hígtrágyatárolók, silók és veszélyes gépek különösen veszélyesek lehetnek.

Az épületekben és létesítményekben ügyelni kell:

  • A megfelelő hőmérsékletre, szellőzésre és világításra
  • A csúszás- és botlásmentes utak kialakítására
  • A közlekedési és anyagmozgatási útvonalak elkülönítésére és megjelölésére
  • Az elektromos berendezések érintésvédelmére
  • A leesés elleni védelemre

A zárt munkahelyeken biztosítani kell a megfelelő szellőzést. A mesterséges szellőzéssel kapcsolatban ki kell emelni, hogy a szellőztető rendszerek üzembe helyezése során mérésekkel kell meggyőződni az elegendő mennyiségű és minőségű levegő meglétéről. Az ezt tanúsító mérési dokumentumok megőrzéséről a munkáltató gondoskodik.

Nagy volumenű állattartó helyeken (pl.: sertéshizlalda, csirkenevelés) külön áramköröket kell használni a szellőztetéshez és világításhoz. Minden munkaterületet megfelelően meg kell világítani, különösen sötétedés után. A világítási rendszereket úgy kell tervezni, hogy ne villogjanak, mert ez fejfájást és figyelemcsökkenést okozhat, ami növeli a balesetek kockázatát. A stroboszkóphatás elkerülése is fontos, mert ez veszélyes helyzeteket teremthet. A túl erős fény zavaró lehet, így ügyelni kell arra, hogy a káprázást minimálisra csökkentsük. A mezőgazdasági munkahelyeken alkalmazott mesterséges világításra, a vonatkozó szabványban (MSZ EN 12464-1:2012, MSZ EN 12464-2:2014 és MSZ EN 60079-17:2014) foglaltak az irányadók.

Forrás: Mezőgazdaság Munkavédelme

 

Kapcsolódó cikkek

Innováció az építőiparban - Az okosállvány szól, ha nem jól rakta össze
Magyar vállalaté az érdem, az okosőrület megjelent az építőiparban is – és biztonságosabbá teszi a munkavállalók életét.
Ezeket mindenképp ellenőrizzük mielőtt hidegben használjuk a targoncát
Újra itt a tél, a hideg, olykor fagyos idő pedig a munkaeszközeink részéről is nagyobb odafigyelést igényel. A targoncák ilyen időjárásban is működnek, de a hűvösnek lehet néhány hatása a teljesítményükre. Ezzel a néhány tanáccsal elkerülhetőek a kellemetlenségek és gördülékenyen mehet a targoncás munka a legnagyobb mínuszok idején is.
A munkavédelmi sisak - Az életmentő védelmező a munkahelyeken
A fejfedők világnapján mi másról is szólhatna a MUBI legújabb cikke, mint a munkavédelmi sisakokról!
Lezuhant tetőcsere közben a férfi, súlyos munkabalesetet szenvedett
A baleset elkerülhető lett volna a megfelelő egyéni védőeszközök használatával.
Szétrobbant gumiabroncs okozott halálos munkabalesetet
Újabb szomorú esetről tett közzé esettanulmányt a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztálya.
Már nem tudták megmenteni a targonca alá szorult férfit
Egy targonca nem megfelelő szállítása okozott halálos munkabalesetet - olvasható a Munkavédelmi Felügyelet esettanulmányai között.