A mezőgazdasági munka nemcsak fizikailag megterhelő, hanem kifejezetten veszélyes is lehet. Évente több súlyos vagy halálos baleset történik a szántóföldön, istállók környékén vagy rakodás közben – legtöbbször megelőzhető lenne mindez, ha a biztonsági szabályokat mindenki betartaná. Összegyűjtöttük a leggyakoribb veszélyforrásokat és a legfontosabb tudnivalókat.
A mezőgazdaság az egyik legveszélyesebb ágazat – és ezt sajnos a statisztikák is alátámasztják. A traktorokkal, kombájnokkal, bálázógépekkel vagy rakodógépekkel végzett munkák során gyakoriak a súlyos, sokszor halálos balesetek. Ezek azonban kellő odafigyeléssel és szabályok betartásával megelőzhetők lennének, melyeket most a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalt össze.
A traktorokkal, kombájnokkal, bálázókkal és más önjáró mezőgazdasági gépekkel való ütközés, gázolás vagy felborulás az egyik leggyakoribb oka a halálos munkabaleseteknek az agráriumban. Ezek hatalmas, nehéz gépek – ha baj történik, ott ritkán van második esély.
Sok baleset történik úgy, hogy eltávolítják a gépek védőburkolatát, és a szabadon forgó kardántengely közelében dolgoznak. A baj pillanatok alatt megtörténhet: elég egy lelógó kabátujj, amit a tengely elkap – és máris megtörtént a baj. Az ilyen balesetek sajnos szinte mindig súlyosak vagy végzetesek.
Ugyanez a helyzet a bálázógépekkel is: ha meghibásodáskor nem állítják le a motort és nem kapcsolják ki a hajtást, a javítás közben a gép hirtelen újraindulhat, és berántja a dolgozót.
A mezőgazdasági munkák során gyakran végeznek rakodást a szabadban, sokszor a magasfeszültségű vezetékek közelében. Ha egy rakodógép túl közel kerül a vezetékhez, vagy véletlenül megérinti, az akár halálos áramütéssel is járhat. A nagyfeszültségű vezeték nem játék – mindig be kell tartani a biztonságos megközelítési távolságokat!
A Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint minden traktoron és önjáró gépen kötelező a biztonsági fülke vagy védőkeret. Az erőgépeknek rendelkezniük kell a használati utasításban előírt szerszámokkal, elsősegély-felszereléssel, és csak az arra kijelölt helyeken lehet személyeket szállítani – például lépcsőn TILOS!
Fontos tudnivalók:
Mozgó gépre nem szabad fel- vagy leszállni!
Este, sötétedés után csak bekapcsolt világítással szabad közlekedni!
Összecsukható részeket mindig rögzíteni kell szállítás előtt!
A munkavégzés után a gépet le kell állítani, motor le, hajtás ki, kézifék be, kulcs ki, ajtó zár!
Mielőtt egy gépet használni kezdenének, az üzemeltető munkáltatónak írásban el kell rendelnie az úgynevezett munkavédelmi üzembe helyezést. Ezt megelőzően munkabiztonsági szempontból meg kell vizsgálni a gépet – ezt csak szakember végezheti.
A mezőgazdasági gépeket öt évente kötelező biztonsági felülvizsgálatnak kell alávetni – kivéve, ha jogszabály vagy a gyártó ennél gyakrabban írja elő.
Mezőgazdasági gépet csak az vezethet, aki rendelkezik a megfelelő gépkezelői jogosítvánnyal, és átesett az előírt egészségügyi, alkalmassági vizsgálatokon. Az is fontos, hogy a munkáltató csak akkor helyezhet üzembe egy gépet, ha előtte megtörtént a munkavédelmi szemle, és minden rendben van vele. Az ilyen jellegű felülvizsgálatot öt évente kötelező megismételni.
Itt a jegyzék azokról a mezőgazdasági munkagépekről, amelyek kezeléséhez gépkezelői jogosítvány szükséges.