betöltés folyamatban...

Így kerüld el a bírságot: Milyen munkavédelmi dokumentumokra van szükség az ellenőrzésnél?

A munkavédelmi ellenőrzés nem játék – ha nincs rendben a dokumentáció, könnyen bírság lehet a vége. Az alapvető munkavédelmi dokumentumok megléte nemcsak jogszabályi előírás, hanem a dolgozóid biztonságát is garantálja. De pontosan mire is van szükség, ha a hatóság kopogtat? Nézzük meg!

A munkavédelmi dokumentáció nemcsak egy kötelező adminisztrációs teher – ez az alapja annak, hogy a munkahelyek biztonságosak és jogszabályoknak megfelelőek legyenek. Egyetlen hiányzó papír komoly bírságokat, sőt akár a munkavállalók biztonságát is veszélyeztetheti. De pontosan milyen iratokat kérnek el egy munkavédelmi ellenőrzés során?

Ezeket a munkavédelmi dokumentumokat kérhetik az ellenőrök

  1. Kockázatértékelések: Legyen szó általános vagy ágazati kockázatokról (pl. vegyi anyagok, biológiai tényezők).
  2. Egyéni védőeszközök juttatása: Dokumentáld, ki, mikor és mit kapott!
  3. Orvosi alkalmassági vélemények: Érvényes igazolások a dolgozók munkaköri alkalmasságáról.
  4. Gépkezelői jogosítványok: Akár a telephelyen, akár a helyszínen dolgoznak, ezek mindig legyenek kéznél.
  5. Oktatási naplók és tematikák: A munkavédelmi oktatásokról szóló dokumentációk.
  6. Gépek, technológiák üzembe helyezése és felülvizsgálata: Például emelőgép-naplók és érintésvédelmi jegyzőkönyvek.
  7. Vegyi anyagok nyilvántartása és biztonsági adatlapok: Különösen, ha veszélyes anyagokat használtok.
  8. Speciális engedélyek és szabályozások: Tűzgyújtási engedélyek, beszállási szabályok, rákkeltő anyagokra vonatkozó nyilvántartások.
  9. Gépkönyvek: A gépek üzemeltetéséhez szükséges magyar nyelvű dokumentációk.

Miért fontos, hogy rendben legyenek a munkavédelmi dokumentációk?

Az ellenőrzés célja nem a büntetés – a munkavédelmi dokumentáció megmutatja, hogy a munkahelyed biztonságos, a dolgozók pedig megfelelő körülmények között végzik a feladataikat. Ezek a dokumentumok igazolják, hogy a munkáltató valóban mindent megtesz a balesetek megelőzése érdekében, legyen szó megfelelő oktatásról, karbantartásról vagy egyéni védőeszközökről.

A rendezetlen dokumentáció nemcsak a céged hírnevét ronthatja, de a működésedet is akadályozhatja. Ezzel szemben, ha minden dokumentum naprakész és rendszerezett, nemcsak egy ellenőrzést úszhatsz meg problémamentesen, hanem azt is biztosíthatod, hogy a dolgozóid a legnagyobb biztonságban végezhessék a munkájukat.

Egy rendezett munkavédelmi dokumentáció az egész céged működését tükrözi: ha itt minden rendben van, az a felelősségteljes, átlátható és profi munkáltatói hozzáállást bizonyítja. A mai világban pedig ez versenyelőnyt jelenthet – mind a hatóságok, mind az üzleti partnerek és a munkavállalók szemében.

Hogyan segíthet ebben a MUBI rendszere?

A MUBI digitális munkavédelmi rendszerével mindez egyszerűen átlátható és kezelhető. Nincs több elveszett papír vagy bonyolult nyilvántartás: a rendszer automatikusan értesít, ha egy dokumentum érvényessége lejár, legyen szó kockázatértékelésről, jogosítványokról vagy időszakos felülvizsgálatokról.

A MUBI segítségével:

  • Egyszerűen tárolhatod és rendszerezheted a dokumentációkat, így az ellenőrzés során minden kéznél lesz.
  • Automatikus értesítéseket kapsz, hogy ne csússz ki a határidőkből.
  • Részletes riportokat készíthetsz a költséghatékonyság és optimalizálás érdekében (pl. hány dolgozódnak van érvényes gépkezelői jogosítványa, kinek kell oktatás vagy orvosi vizsgálat).
  • Munkavédelmi ellenőrzőlistákkal biztosítod, hogy minden megfeleljen a hatósági előírásoknak.

Ha kíváncsi vagy a MUBI rendszerre kattints ide, ezen a linken pedig eléred az ingyenes próbaverziót!

Kapcsolódó cikkek

Hány fokot kell biztosítani a munkavégzéshez?
Tisztázzuk a helyzetet! Korábban kötelező 20-22 fokot biztosítani az ülő, szellemi munkát végzők számára. Vajon mit hozott az energiaválság?
Összefoglaló a várandós, a kisgyermekes nők és a gyermekét egyedül nevelő munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos szabályokról
A GINOP-5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt keretében megjelent „A várandós, a kisgyermekes nők és a gyermekét egyedül nevelő munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályok” kiadvány.
Megfelelően odafigyelsz a munkaeszközeidre munkabiztonsági szempontból?
Könnyedén büntetés, még rosszabb esetben baleset lehet belőle!
Kérdések és válaszok a munkavédelmi törvények módosításával kapcsolatosan
2023. január hónapban 7 darab írásos megkeresés, valamint a telefonos zöld számon több kérdés érkezett a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályához a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Mvt.) 2023. január 01. napjával bekövetkezett változásokkal kapcsolatban. Ezekre érkeztek meg a válaszok.
Veszélyes anyagok a munkahelyen? Ezekről mindenképpen tudnia kell!
A vegyi anyagok mindennapi életünkben mindenütt jelen vannak, és a legtöbb tevékenységünkben alapvető szerepet játszanak, mivel gyakorlatilag minden olyan termékben és eszközben megtalálhatók, amelyet jólétünk biztosítása, egészségünk és biztonságunk védelme, valamint az innováció révén az új kihívásoknak való megfelelés érdekében használunk.
Rendelkezik vállalkozása expozíciós nyilvántartással?
A veszélyes anyagokra vonatkozó expozíciós nyilvántartás a munkavállalók egészségének megőrzését szolgáló alapvető preventív eszköz, a kémiai kockázatbecslés és kockázatkezelés alapja.