betöltés folyamatban...

Munkaalkalmassági orvosi vizsgálat – kiderült, melyik munkakörökben marad kötelező

A szeptembertől érvényes rendelettervezetben 12 munkakört sorolnak fel.

A szeptember elsejétől életbe lépő új rendelettervezet jelentős változásokat hoz a munkaalkalmassági orvosi vizsgálatok terén. Az új szabályozás szerint a kötelező munkaalkalmassági vizsgálatok megszűnnek, ám bizonyos munkakörökben továbbra is kötelező marad a foglalkozás-egészségügyi ellenőrzés.

A Belügyminisztérium által közzétett rendelettervezet, amely most került fel a kormányzati portálra, részletesen meghatározza azokat a munkaköröket, ahol a vizsgálatok megtartása elengedhetetlen.

A rendeletben 12 kategóriára osztják fel azokat a munkaköröket, ahol továbbra is szükség lesz kötelező orvosi vizsgálatokra. Ezek a következők:

  1. Fokozott baleseti veszély: Magasban végzett munka, földalatti bányászati tevékenységek, tűz- és robbanásveszélyes munkakörök, valamint villamosüzemi és feszültség alatti munkavégzéssel járó feladatok.
  2. Terhelő munkahelyi klíma: Olyan munkakörnyezetek, ahol a hőmérséklet szélsőségesen magas vagy alacsony, mint például szabadtéri munkák hőségben vagy hidegben, illetve zárt térben végzett munkák extrém hőmérsékleti viszonyok között.
  3. Zajexpozíció: Olyan munkahelyek, ahol a zajszint meghaladja a jogszabályban rögzített felső beavatkozási határértéket.
  4. Ionizáló sugárzás: Olyan munkakörök, ahol a dolgozók ionizáló sugárzásnak vannak kitéve, például izotóplaboratóriumokban.
  5. Mesterséges optikai sugárzás: Munkakörök, ahol a munkavállalók mesterséges optikai sugárzásokkal, például UV-sugárzással vagy lézerrel dolgoznak.
  6. Vibráció: Olyan munkakörök, ahol a dolgozók helyi vagy egész testet érő vibrációnak vannak kitéve, és ez meghaladja a prevenciós határértékeket.
  7. Kémiai kóroki tényezők: Munkakörök, ahol a dolgozók veszélyes anyagokkal, például rákkeltő vagy mutagén vegyi anyagokkal dolgoznak.
  8. Járványügyi érdekből kiemelt munkakörök: Egészségügyi intézményekben, óvodákban és egyéb gyermekellátó intézményekben végzett munkák.
  9. Tüdőfibrózist okozó porok és azbeszt: Munkakörök, ahol a dolgozók tüdőfibrózist okozó poroknak vagy azbesztnek vannak kitéve.
  10. Biológiai kóroki tényezők: Egészségügyi és szociális ellátásban, diagnosztikai laboratóriumokban, valamint szennyvíztisztító és hulladékkezelő létesítményekben végzett munkák.
  11. Éjszakai műszak: Olyan munkavégzés, amely éjszakai műszakban, 22:00 és 6:00 óra között történik.
  12. Kézi tehermozgatás 10 kg felett: Fizikai munkák, ahol a dolgozók rendszeresen 10 kg-nál nehezebb terheket emelnek vagy mozgatnak.

Forrás: HVG

Kapcsolódó cikkek

Hány fokot kell biztosítani a munkavégzéshez?
Tisztázzuk a helyzetet! Korábban kötelező 20-22 fokot biztosítani az ülő, szellemi munkát végzők számára. Vajon mit hozott az energiaválság?
Összefoglaló a várandós, a kisgyermekes nők és a gyermekét egyedül nevelő munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos szabályokról
A GINOP-5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt keretében megjelent „A várandós, a kisgyermekes nők és a gyermekét egyedül nevelő munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályok” kiadvány.
Megfelelően odafigyelsz a munkaeszközeidre munkabiztonsági szempontból?
Könnyedén büntetés, még rosszabb esetben baleset lehet belőle!
Kérdések és válaszok a munkavédelmi törvények módosításával kapcsolatosan
2023. január hónapban 7 darab írásos megkeresés, valamint a telefonos zöld számon több kérdés érkezett a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályához a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Mvt.) 2023. január 01. napjával bekövetkezett változásokkal kapcsolatban. Ezekre érkeztek meg a válaszok.
Veszélyes anyagok a munkahelyen? Ezekről mindenképpen tudnia kell!
A vegyi anyagok mindennapi életünkben mindenütt jelen vannak, és a legtöbb tevékenységünkben alapvető szerepet játszanak, mivel gyakorlatilag minden olyan termékben és eszközben megtalálhatók, amelyet jólétünk biztosítása, egészségünk és biztonságunk védelme, valamint az innováció révén az új kihívásoknak való megfelelés érdekében használunk.
Rendelkezik vállalkozása expozíciós nyilvántartással?
A veszélyes anyagokra vonatkozó expozíciós nyilvántartás a munkavállalók egészségének megőrzését szolgáló alapvető preventív eszköz, a kémiai kockázatbecslés és kockázatkezelés alapja.