Az időjárás jelentős kihívásokat támaszt azok számára, akik szabadtéren dolgoznak. Az építkezéseken, közmunkáknál és más kültéri területeken a megfelelő védőruházat viselése törvényileg előírt. Az alábbiakban áttekintjük, mely szabványok vonatkoznak az időjárási viszontagságok elleni védőruházatra, és mikor, melyiket kell használni.
Ebben a cikkben a hideg, a hűvös, az eső elleni és a láthatósági munkaruházat szabványokat nézzük át, a következő írásunkban a láng, a mozgó alkatrészek és a vegyszerekkel végzett munkához szükséges védőruházat szabványok kerülnek terítékre.
Mikor van rá szükség?
Azoknak ajánlott, akik olyan helyen dolgoznak, ahol a hőmérséklet -5°C alá esik, például hűtőházakban vagy extrém hideg kültéri környezetben. Ide tartoznak a különböző típusú védőruházatok, például kabátok, nadrágok, overálok.
Mit biztosít?
Az EN 342 szabvány a hideg elleni védelmet biztosítja, vizsgálati módszerekkel ellenőrzi a hőszigetelési képességet és a légáteresztést is. Ez a szabvány kétféle ruházatot különböztet meg:
Mikor van rá szükség?
Közepesen alacsony hőmérsékleten (-5°C vagy melegebb) használatos, például kültéri munkák során építőiparban vagy beltéri munkakörnyezetben, mint például az élelmiszeriparban.
Mit biztosít?
Ez a ruházat megvédi a viselőt a hűvös időjárás okozta kellemetlen hatásoktól, de nem feltétlenül vízhatlan vagy légmentesen záródó, hacsak ezt külön nem kérik.
Mikor van rá szükség?
Eső, hó, köd vagy nedves környezetben végzett munkák során, ahol a nedvességtől való védelem elsődleges. Ide tartoznak az építkezések, mezőgazdaság vagy akár a logisztikai munkák is.
Mit biztosít?
Az EN 343 szabvány az eső elleni védelemre vonatkozik. Vizsgálja a ruházat anyagának és varrásainak vízállóságát (vízáteresztés) és légáteresztését (vízgőzáteresztés). A legjobb védelmet nyújtó ruházatok 3. osztályba tartoznak mindkét szempont szerint.
Mikor van rá szükség?
Azokon a munkaterületeken, ahol a dolgozóknak kiemelt fontosságú, hogy jól láthatóak legyenek, például útmunkálatoknál, építkezéseken vagy forgalmas helyszíneken, éjjel és nappal egyaránt.
Mit biztosít?
A szabvány szerinti láthatósági ruházat célja, hogy biztosítsa a dolgozó észlelhetőségét mindenféle fényviszony mellett. Ezek a ruhák fluoreszkáló és fényvisszaverő anyagokból készülnek, és három kockázati szint szerint kategorizálhatók: alacsony, közepes és magas kockázatú láthatóság.
A MUBI munkavédelmi rendszerben ezeket az adatokat is egy helyen tárolhatja és rendszerezheti!
Források: Uvex-Safety