Minden munkaképtelenséggel járó munkabalesetet haladéktalanul ki kell vizsgálni és annak eredményét munkabaleseti jegyzőkönyvben kell rögzíteni.
A baleset munkáltatói kivizsgálásának egyik tartalmi eleme a jegyzőkönyv szakszerű kitöltése, amely jogszabályban előírt szakképzettséggel rendelkező szakember bevonásával történhet.
A munkabaleseti jegyzőkönyvek kitöltésének feltétele, hogy a baleset vizsgálata során megfelelő fogalmakat alkalmazzunk, helyes, logikus következtetéseket vonjunk le a baleset bekövetkezését illetően, a munkabaleseti jegyzőkönyv tartalma a balesetvizsgálat megállapításait tükrözze vissza, kielégítse a jogszabályi előírásokat, a munkavédelmi hatóság igényeinek is megfeleljen.
A munkavédelmi hatóságokhoz beérkezett munkabaleseti jegyzőkönyvek feldolgozása során számos ellentmondásra és pontatlanságra derül fény, mely alapján a munkabaleset okai és a szükséges intézkedések nem állapíthatók meg, későbbi jogvitákra, kártérítésekre vagy fizetési meghagyásokra adhatnak okot, és részben a nemzetközi összehasonlítást, részben pedig a baleseti elemzéseket is megnehezítik.
Honnan szerezhetjük be a jegyzőkönyvet?
A munkabaleseti jegyzőkönyv kitöltésével kapcsolatos fontosabb információk az Innováviós és Technológiai Minisztérium által kezel honlapon megtalálhatók:
kitölthető pdf formátumú munkabaleseti jegyzőkönyv
jogszabályi háttérinformációk
a munkabaleseti jegyzőkönyv kitöltéséhez alkalmazandó főbb kódlisták
A honlap elérhetősége: https://mvff.munka.hu/index.php?akt_menu=220
A munkabaleseti jegyzőkönyvet a baleset helyszíne szerint területileg illetékes munkavédelmi hatóság részére kellmegküldeni. Ezek elérhetősége: https://mvff.munka.hu/index.php?akt_menu=228
Elektronikus módszertani (Excel) segédanyag (ver: 20220330)
Munkavédelmi szoftverünkben könnyedén kezelheti a foglalkozási megbetegedések és munkabalesetek nyilvántartását, és az ezekkel kapcsolatos elvégzendő feladatokat, kötelezettségeket.
A balesethez vezető ok(ok)
A balesetvizsgálat eredménye alapján tömören össze kell foglalni azt a tárgyi, személyi vagy szervezési okot vagy okokat, amelyek közvetlenül vagy közvetve jelentős hatással voltak a baleset bekövetkezésére (pl.: munkaeszköz, munkahely biztonsági állapotának hiánya; munkaeszköz karbantartásának, előírt felülvizsgálatának elmulasztása, veszélyes anyag szabálytalan felhasználása, építési munkaterületen összehangolás hiánya). Ennek a kitöltésénél meg lehet adni előzményi vagy közvetett okokat és a balesetet kiváltó közvetlen okokat.
FONTOS: Amennyiben a munkáltató által megküldött munkabaleseti jegyzőkönyvben az ok-okozati összefüggések közt ellentmondás van, vagy a baleset tényleges oka nem állapítható meg, a munkavédelmi hatóság részéről ellenőrzésre lehet számítani.
Ha régóta gondolkozik, hogy vállalkozásában bevezetne egy EHS szoftvert, próbálja ki a MUBI-t 30 napig díjmentesen, vagy kérje tanácsadóink segítségét.
Forrás: Az ismeretekről a GINOP- 5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt keretében készült „Munkabaleseti jegyzőkönyv szakszerű kitöltése” témájú segédanyagban adnak további tájékoztatást.