Az extrém meleg időjárásnak köszönhetően a szőlőfajták virágzása és érése is előrébb tolódott, így a szüret már július végén kezdetét vette. A mustgáz-mérgezés sajnos minden évben több halálos balesethez vezet, pedig ezek a tragédiák megfelelő elővigyázatossággal elkerülhetők lennének.
Az idei évben a szokásosnál jóval korábban indult a szőlőszüret Magyarországon. Például a Balatonboglári borvidéken már le is zárult a csabagyöngye nevű szőlőfajta betakarítása. A Mecsekben pedig az új, rezisztens jázmin fajtát is elkezdték szüretelni, miközben a nagyobb volumenű szüret, például a rajnai rizling és a cabernet sauvignon szedése várhatóan szeptemberben kezdődik.
Az időjárás miatt előrehozott szüreti szezon nem csak a borászok számára jelent nagyobb kihívást, hanem komoly veszélyforrást is rejthet magában. A must erjedése során ugyanis mustgáz, vagyis szén-dioxid keletkezik, ami zárt pincékben felhalmozódva fulladást okozhat. A Munkavédelmi Irányítási Főosztály kiemelten figyelmezteti a borkészítéssel foglalkozókat, hogy a szokásosnál korábban kezdődő szüret során fokozottan ügyeljenek a mustgáz veszélyeire.
A must erjedése során cukortartalmú gyümölcsök, például szőlő feldolgozása közben szén-dioxid képződik. Mivel ez a gáz nehezebb a levegőnél, a pincék padlószintjén kezd el felhalmozódni, és egyre inkább kiszorítja az oxigént a helyiségből. A szén-dioxid színtelen, szagtalan, így az ember könnyen belélegezheti anélkül, hogy észrevenné a veszélyt. Már kis mennyiségben is izgatja a légzőközpontot, nagyobb koncentrációban pedig szédülést, hányingert és akár fulladást is okozhat.
A mustgáz-mérgezés sajnos minden évben több halálos balesethez vezet, pedig ezek a tragédiák megfelelő elővigyázatossággal elkerülhetők lennének. Fontos, hogy a szüret idején mindig gondoskodjunk a pincék megfelelő szellőztetéséről, és soha ne menjünk le a pincébe anélkül, hogy előzetesen biztosítanánk a levegő frissességét.
A pincékben dolgozók számára ajánlott a személyi gázkoncentráció mérő készülék használata, amely időben figyelmeztet a levegő oxigénszintjének csökkenésére. Emellett javasolt figyelmeztető táblákat kihelyezni a pince bejáratánál, például „Figyelem, mustgáz veszély!” felirattal, hogy másokat is értesítsünk a potenciális veszélyről.
Ha mégis valaki rosszul lenne a pincében, soha ne próbáljunk meg védőfelszerelés nélkül segíteni, mert ezzel saját életünket is veszélybe sodorjuk. Ilyen esetben azonnal hívjuk a 112-es segélyhívót, és értesítsük a mentőket, valamint a tűzoltókat. A szakemberek légzőkészülékkel biztonságosan tudják kimenteni a mérgezett személyeket.