A vizsgált cégek több mint kilencven százalékánál találtak valamilyen szabálytalanságot a hatóságok az idén tavasszal elvégzett munkavédelmi ellenőrzések során.
A 2024 április-május időszakban átfogó munkavédelmi ellenőrzést tartottak, amelynek célja a vegyi anyagokkal dolgozó munkahelyek biztonsági helyzetének feltérképezése volt. Az ilyen anyagok súlyos veszélyeket jelenthetnek, ha nem megfelelően kezelik őket – és sajnos, az ellenőrzések szerint a legtöbb helyen ez nem volt rendben.
A vegyi anyagokkal való munka különösen veszélyes lehet, ha nem tartják be a szigorú munkavédelmi előírásokat. Az elmúlt 10 évben 15 halálos, 4 életveszélyes és 6 maradandó sérüléssel járó baleset történt veszélyes anyagok miatt. Bár 2023-ban kevesebb ilyen esetet jelentettek, mint 2022-ben, még mindig túl sok a kockázat.
Az ellenőrzések alapján a következő számok rajzolják ki a valóságot:
A szabálytalanságok következtében több munkahelyen kellett ideiglenesen felfüggeszteni a tevékenységet vagy munkaeszközöket. Például:
A vizsgálat több ponton is kirívó problémákat tárt fel. Íme a leggyakoribb szabálytalanságok, amelyekkel a munkavédelmi szakemberek találkoztak:
Veszélyes anyagok nem megfelelő tárolása: Sok helyen nem tartották be a vegyi anyagok tárolására vonatkozó szabályokat. Például vegyi anyagok kerültek forgalmi útvonalakra, ezzel akadályozva a szabad mozgást.
Nem megfelelő feliratozás: A munkáltatók egynegyedénél nem volt biztosítva, hogy a veszélyes anyagok helyesen fel legyenek címkézve, ezáltal nehezen volt azonosítható, milyen anyagokkal dolgoznak a munkavállalók.
Élelmiszerek tárolása veszélyes anyagokkal együtt: Több munkahelyen azt tapasztalták, hogy veszélyes anyagok mellett élelmiszert is tároltak, ami komoly egészségügyi kockázatot jelent.
Hiányos takarítás: Különösen a por állagú anyagok esetében gyakori probléma volt, hogy nem takarítottak megfelelően, így a munkahelyeken szennyezett felületek maradtak, további expozíciós veszélyt okozva.
Szellőztető rendszerek hiánya: 11 munkahelyen nem volt megfelelő helyi elszívó berendezés, amely a veszélyes anyagokkal dolgozó munkavállalókat védené.
Rákkeltő anyagok kezelése: Az ellenőrzött munkáltatók 35%-a használt valamilyen rákkeltő vagy mutagén anyagot, de sok helyen nem biztosították a megfelelő elválasztást a tiszta és szennyezett területek között.
Nem megfelelő kockázatelemzés: Bár a munkáltatók nagy része rendelkezett kockázatértékeléssel, annak tartalma gyakran hiányos volt. A veszélyes anyagok hatásait nem mindig vették figyelembe, és sok helyen elavult biztonsági adatlapokat használtak.
A munkavédelmi ellenőrök azt is megállapították, hogy bár a legtöbb munkahely biztosította az egyéni védőeszközöket, ezek nem mindig voltak megfelelőek. Emellett 364 munkahelyen ugyan volt kockázatértékelés, de annak tartalma gyakran hiányos volt – például nem elemezték a veszélyes anyagok pontos hatásait. Nem minden dolgozó rendelkezett érvényes orvosi alkalmassági véleménnyel: 101 munkavállalónál találtak ilyen hiányosságot.