betöltés folyamatban...

Vegyi anyagok a munkahelyeken: Az idei munkavédelmi vizsgálat aggasztó eredményei

A vizsgált cégek több mint kilencven százalékánál találtak valamilyen szabálytalanságot a hatóságok az idén tavasszal elvégzett munkavédelmi ellenőrzések során.

A 2024 április-május időszakban átfogó munkavédelmi ellenőrzést tartottak, amelynek célja a vegyi anyagokkal dolgozó munkahelyek biztonsági helyzetének feltérképezése volt. Az ilyen anyagok súlyos veszélyeket jelenthetnek, ha nem megfelelően kezelik őket – és sajnos, az ellenőrzések szerint a legtöbb helyen ez nem volt rendben.

Miért fontos ez?

A vegyi anyagokkal való munka különösen veszélyes lehet, ha nem tartják be a szigorú munkavédelmi előírásokat. Az elmúlt 10 évben 15 halálos, 4 életveszélyes és 6 maradandó sérüléssel járó baleset történt veszélyes anyagok miatt. Bár 2023-ban kevesebb ilyen esetet jelentettek, mint 2022-ben, még mindig túl sok a kockázat.

A munkavédelmi vizsgálat legfontosabb eredményei

Az ellenőrzések alapján a következő számok rajzolják ki a valóságot:

  • 399 munkáltató közül 365-nél találtak szabálytalanságot (91,5%).
  • 11 munkáltató kapott bírságot összesen 20 445 000 Ft értékben.
  • 1088 veszélyes anyaggal végzett tevékenység került azonosításra.
  • Az ellenőrzött munkahelyek több mint 32 ezer munkavállalót érintettek, közülük 8827 fő volt kitéve szabálytalanságnak.

A szabálytalanságok következtében több munkahelyen kellett ideiglenesen felfüggeszteni a tevékenységet vagy munkaeszközöket. Például:

  • 2570 dolgozót érintett tevékenységfelfüggesztés, és 428 tevékenységet tiltottak be.
  • 219 munkaeszközt vontak ki ideiglenesen a forgalomból.
  • 91 dolgozót eltiltottak a munkavégzéstől.

Leggyakoribb hiányosságok

A vizsgálat több ponton is kirívó problémákat tárt fel. Íme a leggyakoribb szabálytalanságok, amelyekkel a munkavédelmi szakemberek találkoztak:

  • Veszélyes anyagok nem megfelelő tárolása: Sok helyen nem tartották be a vegyi anyagok tárolására vonatkozó szabályokat. Például vegyi anyagok kerültek forgalmi útvonalakra, ezzel akadályozva a szabad mozgást.

  • Nem megfelelő feliratozás: A munkáltatók egynegyedénél nem volt biztosítva, hogy a veszélyes anyagok helyesen fel legyenek címkézve, ezáltal nehezen volt azonosítható, milyen anyagokkal dolgoznak a munkavállalók.

  • Élelmiszerek tárolása veszélyes anyagokkal együtt: Több munkahelyen azt tapasztalták, hogy veszélyes anyagok mellett élelmiszert is tároltak, ami komoly egészségügyi kockázatot jelent.

  • Hiányos takarítás: Különösen a por állagú anyagok esetében gyakori probléma volt, hogy nem takarítottak megfelelően, így a munkahelyeken szennyezett felületek maradtak, további expozíciós veszélyt okozva.

  • Szellőztető rendszerek hiánya: 11 munkahelyen nem volt megfelelő helyi elszívó berendezés, amely a veszélyes anyagokkal dolgozó munkavállalókat védené.

  • Rákkeltő anyagok kezelése: Az ellenőrzött munkáltatók 35%-a használt valamilyen rákkeltő vagy mutagén anyagot, de sok helyen nem biztosították a megfelelő elválasztást a tiszta és szennyezett területek között.

  • Nem megfelelő kockázatelemzés: Bár a munkáltatók nagy része rendelkezett kockázatértékeléssel, annak tartalma gyakran hiányos volt. A veszélyes anyagok hatásait nem mindig vették figyelembe, és sok helyen elavult biztonsági adatlapokat használtak.

Egyéni védőeszközök és orvosi alkalmasság

A munkavédelmi ellenőrök azt is megállapították, hogy bár a legtöbb munkahely biztosította az egyéni védőeszközöket, ezek nem mindig voltak megfelelőek. Emellett 364 munkahelyen ugyan volt kockázatértékelés, de annak tartalma gyakran hiányos volt – például nem elemezték a veszélyes anyagok pontos hatásait. Nem minden dolgozó rendelkezett érvényes orvosi alkalmassági véleménnyel: 101 munkavállalónál találtak ilyen hiányosságot.

Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium weboldala

Kapcsolódó cikkek

Szinte minden munkahelyen van veszélyes anyag - Így készüljön fel a 2024-es ellenőrzésekre!
Ahogy arról mi is beszámoltunk, megjelent a 2024-es országos munkavédelmi ellenőrzési terv, jövőre a veszélyes anyagokkal érintkező vállalkozások is számíthatnak hatósági ellenőrzésre. Érdemes elővigyázatosnak lenni és felülvizsgálni a munkavédelmi intézkedéseinket, hogy megfeleljünk a szigorúbb ellenőrzéseknek a következő évben.
Veszélyes anyagokkal dolgozik? Akkor ez a munkavédelmi változás Önre is vonatkozik
Új szabályok jöttek ki a veszélyes anyagokkal végzett tevékenységekk kapcsolatban, a kötelező bejelentés menete változik 2023 év végétől.
Erre készülhetnek a vállalkozások a veszélyes anyagokra vonatkozó munkavédelmi ellenőrzésen
Már javában zajlik a kémiai biztonságra vonatkozó munkavédelmi ellenőrzés és egészen május 31.-ig várhatóak a hatóság munkatársai. Az OMMF kiadta az országos célvizsgálat ellenőrzési szempontjait, ezt foglaltuk össze új cikkünkben.
Idén éves ellenőrzési terve szerint a kémiai biztonságra is fókuszál a munkavédelemi hatóság – Hoztunk egy hatékony segítséget a követelmények betartásához!
Rengeteg megspórolt idő, kevesebb hibalehetőség a munkavédelmi vezetők számára, és a legfontosabb: biztonságosabb munkahely a munkavállalóknak. A Safeinfo Solutions Kft. szolgáltatása rendkívül megkönnyíti a vegyi anyagok adatainak a kezelését minden vállalkozás számára. Most a cég ügyvezetője, Bárczi István adott nekünk mélyebb betekintést a technológia részleteibe.
Magas a nikkellel mérgezett munkavállalók száma
Az előző év foglalkozási egészségvédelmi helyzetének áttekintése fontos pillanat a munkavédelmi intézkedések és a munkahelyi egészségvédelem értékelése szempontjából. A munkavédelmi hatósághoz bejelentett foglalkozási megbetegedések és a fokozott expozíciós esetek száma árnyalt képet fest az elmúlt év munkahelyi körülményeiről és az egészségvédelmi intézkedések hatékonyságáról.
Korábban kezdődött a szüret: figyeljünk a mustgáz veszélyeire!
Az extrém meleg időjárásnak köszönhetően a szőlőfajták virágzása és érése is előrébb tolódott, így a szüret már július végén kezdetét vette. A mustgáz-mérgezés sajnos minden évben több halálos balesethez vezet, pedig ezek a tragédiák megfelelő elővigyázatossággal elkerülhetők lennének.