Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A mentális egészség megőrzése a 21. század egyik legnagyobb kihívásává vált a modern munkahelyeken. Az új munkavégzési formák és technológiák, a digitalizáció, robotizáció és a mesterséges intelligencia térhódítása új lehetőségeket nyújt, ugyanakkor új kihívásokat is teremt. Ezek közé tartoznak az új "stresszfaktorok", amelyek negatívan befolyásolják a munkavállalók mentális jóllétét.
Az Európai Unió felmérései szerint a munkavállalók 45 százaléka van kitéve olyan kockázati tényezőknek, amelyek negatív hatással lehetnek a mentális egészségükre. Ennek fényében az EU 2021–2027-es munkavédelmi keretstratégiájának egyik kulcsfontosságú célkitűzése a pszichoszociális kockázatok csökkentése és a munkavállalók mentális egészségének megőrzése.
Szeptember 26-27-én Toledóban, Spanyolországban rendezték meg "A mentális egészség a munkahelyen és a bizonytalan munka - A pszichoszociális kockázatok kezelése” című konferenciát, konferenciát, amelynek középpontjában a pszichoszociális kockázatok csökkentése, a fizikai és mentális egészségre gyakorolt káros hatásaik megelőzése, valamint a hatósági tapasztalatok és a helyes gyakorlatok megosztása állt.
Magyarországot dr. Zöld-Nagy Viktória munkaerőpiacért, munkavédelemért és foglalkoztatás-felügyeletért felelős helyettes államtitkár képviselte.
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a hagyományos munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi intézkedések önmagukban nem elegendőek. Ahhoz, hogy hatékonyan kezeljék a kockázatokat, szükség van egy összehangolt és átfogó megközelítésre. Megállapodtak, hogy ösztönözni fogják az Európai Unión belüli szervezeteket, hogy a pszichoszociális kockázatok kezelését építsék be az egészségügyi és biztonsági kockázatértékelésekbe, illetve megerősítik a munkaügyi felügyelőségek és más ellenőrző szervek szerepét a tagállamokban.