Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.
Az idei év első felében tovább folytatódott a harc a munkaügyi jogsértések ellen. A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 7 789 munkáltatót ellenőrzött január 1. és június 30. között. Szomorú adat, hogy a foglalkoztatók 65%-ánál találtak valamilyen szabálytalanságot, amelyek mintegy 28 217 munkavállalót érintettek.
1 574 esetben szabott ki a hatóság munkaügyi bírságot, összesen 514 284 200 (!) forintot kell fizetniük a jogsértő munkáltatóknak. Öröm az ürömben, hogy az előző év hasonló időszakához képest csökkent a szabálysértők száma, ami azt jelzi, hogy egyre több munkáltató kezdi komolyan venni a munkaügyi szabályok betartását.
A legtöbb szabálytalanságot a munkavállalók bejelentésével kapcsolatban találták. Az építőiparban és a vagyonvédelmi ágazatban a legnagyobb arányú a feketefoglalkoztatás, közel 22 %. Előbbi adta az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 47 %-át (1 889 fő). A nagy szám ellenére az eredmény még így is csökkenő tendenciát mutat a 2022-es adatokhoz képest.
Számos munkavállalót foglalkoztatnak feketén a személy- és vagyonőrök közül is. Az ellenőrzés során 226 fő a munkaviszonyt nem tudta igazolni, ez a vizsgálatban résztvevő vagyonőrök 21.88%-át jelenti.
Ezeken felül az alábbi ágazatokban voltak feketén foglalkoztatott munkavállalók:
Mindkét területen csökkenést láthatunk a 2022-es adatokhoz képest. A gépiparban és a vendéglátásban viszont nőtt a jogszerűtlen dolgozók száma, előbbinél az ellenőrzésben résztvevő munkavállalók 2,61 %-át (466 fő) utóbbinál pedig 17,15 %-át (466 fő) érintett.
A bejelentés nélküli foglalkoztatást a korábbi évekhez hasonlóan adminisztrációs hibával, a könyvelő mulasztásával, vagy próbamunkával indokolták a munkáltatók.
Dobogós helyen végzett a munkaidő-nyilvántartás hiánya is, ez 2741 munkavállalót érintett. Ennek hátterében gyakran a jogszabályok ismeretének hiánya és a rendkívüli munkavégzés elfedésére irányuló szándék áll. A munkaidővel, pihenőidővel és rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos szabálytalanság is gyakori. 2023. június 30-ig a főbb jogsértések közé tartoztak, és 5 116 munkavállalót érintettek, ami ugyan alacsonyabb a 2022. hasonló időszakában mért adatokhoz képest (5 902 fő), de továbbra is komoly problémát jelent.
A munkabérrel kapcsolatos jogsértések is emelkedő tendenciát mutatnak: az érintett munkavállalói létszám 2022 első félévéhez képest nőtt, ezek között a legjelentősebb probléma, hogy számos munkavállaló nem kapta meg a fizetését az írásban foglalt határidőig, vagy a pótlékok kifizetése nem történt meg, de bérjegyzékkel kapcsolatos hiányosságok is felmerültek. Az egyéb szabálytalanságok között kiemelkedik a munkajogviszony megszűnésével összefüggő igazolások - azaz a kilépő papírok - kiadásának elmaradása. Ugyanakkor örömteli, hogy a szabadsággal kapcsolatos jogsértések száma jelentősen csökkent a 2022. első félévi adatokhoz képest. A teljes jelentés itt elérhető.
Ezek az adatok azt mutatják, hogy a hatóságok és a munkáltatók közös erőfeszítései révén fokozatosan javulnak a munkaügyi körülmények, de továbbra is szükség van az ellenőrzésekre és a munkavállalók jogainak védelmére. Rengeteg hivatalos papírt kell rendszereznünk munkáltatóként: munkaszerződés, munkaidő-nyilvántartás, bérjegyzék, jelenléti ív és még folytathatnánk a felsorolást.
A MUBI segítségével minden foglalkoztatással kapcsolatos dokumentumot egy helyen tárolhat és értesítést kap, ha bármilyen hiányosság merülne fel. Így egy ellenőrzés során a munkavállaló nevére kattintva minden szükséges irat egy pillanat alatt megjelenik a szoftverben. Most díjmentesen kipróbálhatod 30 napig ide kattintva!
Forrás: OMMF