Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
Számos munkakörnél és tevékenységnél fokozott a fertőző betegségekkel való kontaktus veszélye. Ezekben az esetekben jogszabályi előírás a védőoltások alkalmazása a munkavállalók és környezetük védelme érdekében.
A jogi előírások szerint a munkáltató felelős a biológiai kockázatok felméréséért és a munkavállalók védelméért. Ez magában foglalja a dolgozók védőoltását is. A veszélyeztetett munkakörökről szóló szakvéleményt a járási hivatal készíti el, és az országos tiszti főorvos évente kiadja a javasolt védőoltások listáját. Melyek a leginkább elterjedt oltások a munka világában?
HASTÍFUSZ ELLENI OLTÁS: A hasitífuszt a salmonella typhi baktérium okozza. Azok veszélyeztettek, akik munkájuk során rendszeresen érintkeznek szennyvízzel vagy emberi ürülékkel, például csatornamunkások, mélyépítők, laboratóriumok dolgozói vagy kórházi fertőzőosztályok munkatársai. Nekik kötelező ez az oltás.
KULLANCSENCEPHALITIS ELLENI OLTÁS: kullancscsípésnek való kitettségKullancsencephalitis elleni Az oltás szükséges azoknak, akik kullancscsípésnek vannak kitéve munkavégzés közben, jó példa erre az erdészeti dolgozók csoportja.
HEPATITIS A OLTÁSOK: A Hepatitis A vírust a széklet közvetíti, tehát a fertőzés széklettel szennyezett tárgyak, anyagok, élelmiszerek emésztőrendszerbe kerülésével terjedhet. Kötelező a beoltása azoknak, akik érintkeznek szennyvízzel vagy humán fekáliával.
HEPATITIS B OLTÁSOK: A hepatitis B fertőzést a vér, a szövetnedvek és a testváladékok közvetítik. Azoknál az egészségügyi dolgozóknál szükséges a vírus elleni védelem, akik olyan tevékenységet végeznek, amely során rendszeresen szennyeződhetnek:
VESZETTSÉG ELLENI OLTÁS: Védőoltás szükséges azoknak, akik a veszettség vírusával dolgoznak vagy esély van rá, hogy veszett állattal érintkeznek: például laboratóriumi munkatársak, vágóhídi dolgozók, állatorvosok vagy vadászok.
DIFTÉRIA – TOROKGYÍK ELLENI OLTÁS: Fertőzőosztályokon dolgozó vagy emberi eredetű vizsgálati anyagok feldolgozásával foglalkozó laboratóriumok munkatársai számára szükséges.
TETANUSZ ELLENI OLTÁS: Tetanusz elleni oltást kell adni olyan munkakörökben dolgozóknak, ahol földdel szennyezett sérülések előfordulhatnak, például mélyépítés vagy mezőgazdaság területe. A munkáltató felelőssége, hogy gondoskodjon a dolgozók tetanusz elleni védettségének folyamatos fenntartásáról.
MENINGOCOCCUS BETEGSÉG ELLENI OLTÁS: Meningococcus elleni védőoltás kell azoknak, akik gennyes agyhártyagyulladást vagy vérmérgezést kezelnek, valamint akik a Neisseria meningitidis törzsek vizsgálataival foglalkoznak. Továbbá fertőző agyhártyagyulladásban szenvedő betegek ellátását végző kórházi dolgozóknak.
INFLUENZA ELLENI OLTÁS: Az egészségügyi szolgáltatónak fel kell ajánlania az influenza elleni védőoltást évente legalább egyszer, minden munkavállalójának – a központilag biztosított oltóanyaggal – a csökkent immunitású személyek egészségének védelme érdekében.
VARICELLA (BÁRÁNYHIMLŐ) ELLENI OLTÁS: Az immunhiányos betegek, a várandós nők és a csecsemők ápolását végző egészségügyi dolgozóknak ajánlott bárányhimlő elleni oltást is kapniuk.
Ezek az információk segítenek a munkavédelmi és munkabiztonsági szempontok alapján a megfelelő védőoltások kiválasztásában és alkalmazásában. A MUBI rendszerével könnyen nyomon követheti munkavédelmi teendőit, köztük a kötelező védőoltások esedékességét is. Vegye fel a kapcsolatot velünk itt!