betöltés folyamatban...

Tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint hamarosan szigorúbb szabályok léphetnek életbe a vendégmunkások foglalkoztatására vonatkozóan. Mint írják, a változások célja a magyar munkahelyek és munkavállalók fokozottabb védelme.

A tervezet értelmében, ha egy vállalkozás munkaügyi vagy munkavédelmi szabálysértést követ el, az egy évre kizárhatja őket a vendégmunkások alkalmazásából. Továbbá a magán munkaközvetítők számára tilos lenne az Európai Unión kívülről érkező munkavállalók közvetítése, hogy visszaélések ne fordulhassanak elő. Az új szabályozás a hazai munkaerő-tartalék mozgósítását is elősegíti, például a képzések megszervezésének megkönnyítésével.

Mi a jelenlegi helyzet a vendégmunkásokkal Magyarországon?

Az utóbbi években egyre több vendégmunkás érkezett Magyarországra, elsősorban olyan területekre, ahol nagy a munkaerőhiány. Ilyen iparágak az építőipar, a feldolgozóipar, a mezőgazdaság, illetve a logisztika. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság adatai szerint 2023-ban több mint 50 ezer külföldi munkavállaló dolgozott az országban, főleg Ukrajnából, Szerbiából és Ázsiából érkeznek ideiglenesen. A vendégmunkások számára a legfontosabb, hogy munkavállalási engedélyt kapjanak, amelyet a munkaügyi hatóság állít ki, és legfeljebb két évig érvényes.

Egyre inkább előtérbe kerül a hazai munkaerő védelme, hiszen a cél az, hogy a külföldi munkaerőt csak abban az esetben alkalmazzák, ha nincs elérhető magyar munkaerő az adott pozícióra. Az új szabályozások, melyek a kormányzati portálon hamarosan társadalmi egyeztetésre kerülnek, tovább szigoríthatják a vendégmunkások alkalmazásának feltételeit, például ha egy cég szándékosan nem vesz fel magyar munkavállalót, vagy visszaél a munkaügyi szabályokkal, elutasíthatják a vendégmunkásokra vonatkozó kérelmét.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint az új jogszabályi szigorítások azt a célt szolgálják, hogy a magyar munkaerőpiacon biztosítsák a helyiek elsődleges foglalkoztatását, és csak olyan esetekben alkalmazzanak vendégmunkásokat, amikor elengedhetetlen.

Kapcsolódó cikkek

Hány fokot kell biztosítani a munkavégzéshez?
Tisztázzuk a helyzetet! Korábban kötelező 20-22 fokot biztosítani az ülő, szellemi munkát végzők számára. Vajon mit hozott az energiaválság?
Összefoglaló a várandós, a kisgyermekes nők és a gyermekét egyedül nevelő munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos szabályokról
A GINOP-5.3.7-VEKOP-17-2017-00001 azonosító számú „Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt keretében megjelent „A várandós, a kisgyermekes nők és a gyermekét egyedül nevelő munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályok” kiadvány.
Megfelelően odafigyelsz a munkaeszközeidre munkabiztonsági szempontból?
Könnyedén büntetés, még rosszabb esetben baleset lehet belőle!
Kérdések és válaszok a munkavédelmi törvények módosításával kapcsolatosan
2023. január hónapban 7 darab írásos megkeresés, valamint a telefonos zöld számon több kérdés érkezett a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályához a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Mvt.) 2023. január 01. napjával bekövetkezett változásokkal kapcsolatban. Ezekre érkeztek meg a válaszok.
Veszélyes anyagok a munkahelyen? Ezekről mindenképpen tudnia kell!
A vegyi anyagok mindennapi életünkben mindenütt jelen vannak, és a legtöbb tevékenységünkben alapvető szerepet játszanak, mivel gyakorlatilag minden olyan termékben és eszközben megtalálhatók, amelyet jólétünk biztosítása, egészségünk és biztonságunk védelme, valamint az innováció révén az új kihívásoknak való megfelelés érdekében használunk.
Rendelkezik vállalkozása expozíciós nyilvántartással?
A veszélyes anyagokra vonatkozó expozíciós nyilvántartás a munkavállalók egészségének megőrzését szolgáló alapvető preventív eszköz, a kémiai kockázatbecslés és kockázatkezelés alapja.