Az évente megrendezett Építészek Világnapja egy remek alkalom arra, hogy felhívjuk az építőiparban dolgozók és a szakma iránt érdeklődők figyelmét az ágazatban fennálló munkabiztonsági kihívásokra. Nem lehet hangsúlyozni ennek a fontosságát, ugyanis ezen a területen következik be a legtöbb súlyos és halálos munkahelyi baleset.
Az építőipar a gazdaság egyik motorja, hiszen az épületek és egyéb létesítmények felépítése és felújítása nélkülözhetetlen az infrastruktúra fejlesztéséhez és a gazdasági növekedéshez. Azonban a munkavégzés során jelentős egészségkárosító veszélyek és kockázatok fenyegetnek.
Ide tartozik a túlzott fizikai igénybevétel, a változó klimatikus viszonyok, a munkavégzés során felmerülő veszélyek, például leesés a magasból, zuhanó tárgyak, az áramütés és a veszélyes anyagokkal történő érintkezés. A gépekkel való munka is komoly kockázatot jelent, ahogy a fokozott por-, zaj- és rezgésexpozíció is. Az építőiparban jellemző az egész napos munkaidő, a túlórák, a nem megfelelő higiénés körülmények, az alkalmi foglalkoztatás, melyek jelentős pszichoszociális kockázatokat jelentenek.
Mit mondanak a számok?
2022-ben 9.776 baleset történt az első félévben, ez arányaiban tízezerből húsz munkavállalót érintett. Az összes iparágat tekintve ez nem számít magas számnak, viszont az építőiparban történnek a legsúlyosabb balesetek. Ugyanebben az évben 38 munkavállaló olyan komoly sérüléseket szenvedett, hogy az életüket már nem tudták megmenteni. Az építőiparban legmagasabb a halálos áldozatok száma az összes iparágat tekintve.
Éppen ezért, a munkavédelmi hatóság évente átfogó ellenőrzéseket hajt végre a szektorban. Magyarországon az építőipari vállalkozások túlnyomó részét mikro- és kisvállalkozások alkotják, és sajnos gyakran tapasztalható, hogy a munkavédelmi szabályok betartása és betartatása alacsony színvonalon zajlik. A felmérések során mindig arra jutnak: a személyi sérülések megelőzhetők lennének a megfelelő munkavédelmi intézkedések betartásával és végrehajtásával.
Hogyan védhetjük meg a munkavállalókat?
A munkavállaló az építőiparban is csak biztonságos, munkavégzésre alkalmas állapotban végezhet munkát. A rendszeres orvosi alkalmassági vizsgálat is épp ezt a célt szolgálja.
Ahol veszély fenyeget, ott egyedül nem szabad munkát végezni! Ha a tevékenység szakképzettséget igényel, csak az annak birtokában lévő alkalmazott láthatja el azt – jó példa erre egy villanyszerelés, vagy az emelőgép kezelése.
Sok vállalkozásnál hiányos a munkavédelmi oktatás, pedig ennek során kell a munkavállalóval ismertetni az építészeti tevékenységre vonatkozó szabályokat, utasításokat. Amennyiben bármilyen változás következik be – például változik a munkakör - az oktatást meg kell ismételni!
A munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatok minél szélesebb körű feltárásában a kockázatértékelés az irányadó. Ez egy nagyon fontos teendő, mivel a kockázatértékelés az alapja azoknak az intézkedéseknek (pl. egyéni védőeszközök meghatározása, munkavédelmi oktatás tematikája), amire később a tevékenység komplett munkabiztonsága épül.
Munkavédelem és tárgyi feltételek
A zuhanásgátló rendszer részei:
Ha már megtörtént a baj
Intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy a balesetet szenvedett vagy hirtelen rosszul lévő munkavállalókat bármikor el lehessen szállítani. Szabadtéri munkavégzéskor bekövetkezett sérülés estén, ha a seb földdel szennyeződött, a tetanusz fertőzés veszélye miatt pedig azonnali orvosi ellátás szükséges. Ebben a cikkben összefoglaltunk mindent, amit munkahelyi baleset esetén a munkáltató kötelessége.
Az építőipari munkákra egyéb speciális szabályok is vonatkoznak, a teljes útmutató itt elérhető.
Milyen dokumentumokra van szükség?
A legfontosabb az építőiparban is a kockázatértékelés. Ahogy említettük ez a kiindulási pont, amikor egy cég munkabiztonsági intézkedéseiről van szó. Ebben felmérjük a lehetséges veszélyforrásokat, veszélyes helyzeteket, a veszélyeztetettség mértékét és az érintettek körét is rögzítjük. Szaktevékenységnek minősül, tehát szükségünk lesz munkavédelmi szakemberre az elkészítéséhez.
Az építési munkahely kialakítását csak akkor kezdhetjük meg, ha a kivitelezési tervnek része a biztonsági és egészségvédelmi terv, azaz a BET. Fontos megemlíteni, hogy ez nem azonos a kockázatértékeléssel, nem annak megismétlése vagy helyettesítése, mindkét dokumentumra külön van szükség. Gyakran előfordul, hogy a BET csak jogszabályi előírásokat tartalmaz, és semmi egyéb szakmai tartalmat, ami rossz gyakorlat.
Ha épületek bontásáról van szó, akkor olyan tervre van szükség, amely tartalmazza a bontás sorrendjét, technológiáját, szükséges eszközöket és segédszerkezeteket. Azoknak, akik a bontást végzik, meg kell ismerniük a használt technológiát és eljárásokat. Ha egy épület bontásáról döntünk, akkor az érintett terület lakóit is értesítenünk kell az időpontróll.
Az építőipari munkában gyakran szükség van a mobilitásra, és a dokumentumok hordozhatósága kulcsfontosságú. A szükséges iratokat mindig könnyen elérhető helyen kell tartani, hogy azokhoz bármikor hozzáférhessenek.
A MUBI-val egy helyen tárolhatja és kezelheti az összes szükséges dokumentumot és értesítést is kap, ha esedékes egy lejár egy dolgozó orvosi alkalmasságija, vagy esedékes egy gép felülvizsgálata. A megfelelő dokumentáció és nyilvántartás elengedhetetlen az előírások betartásához és a munkahelyi biztonság fenntartásához.
Cégre szabott, egyéni fejlesztéseket is tudunk biztosítani. Próbálja ki ingyen a demo verziót most ide kattintva!
Forrás: OMMF