Ma a hegesztőket ünnepeljük! Október 14. a szakmabeliek világnapja, célja, hogy felhívja a figyelmet a hegesztő szakma fontosságára és munkavédelmi szempontjaira. Az egészség és biztonság védelme kiemelten fontos a területen, ugyanis számos fizikai és kémiai tényezővel kell számolnunk, amelyek veszélyeztethetik a munkavállalókat.
Sugárzó hő és fény, légszennyező anyagok, zajos munkakörülmények. A hegesztő munkának számos potenciális veszélye van munkavédelmi szempontból, a teljesség igénye nélkül:
Ezen veszélyek csökkentése érdekében fontos a megfelelő munkavédelmi intézkedések alkalmazása, valamint a munkavállalók oktatása és a védőfelszerelések használata. A munkaterület megfelelő szellőzése, valamint a gépek és berendezések rendszeres karbantartása is a biztonságos munkavégzés alappillére a szakmában.
A munkavédelmi törvény tartalmazza a Hegesztési Biztonsági Szabályzatot, ebben összefoglaltak minden tudnivalót a munkakörrel kapcsolatos jogszabályi kötelezettségekről. Tartalmazza, hogy ki végezhet hegesztő munkát: csak olyan személy, aki betöltötte a 18. életévét, a munkaköri orvosi vizsgálat alapján alkalmas, és államilag elismert hegesztői képesítéssel, illetve tűzvédelmi szakvizsgával rendelkezik.
Az első lépésben mindig tisztázni kell, hogy telepített, vagy nem telepített hegesztő munkahelyről van-e szó. A HBSZ szerint előbbi veszélyes munkaterületnek minősül, így ott munka csak munkavédelmi üzembe helyezés után végezhető, ez pedig munkavédelmi szakember feladata. Ilyen például egy hegesztőműhely. A folyamat szerint először a munkáltatónak a veszélyes munkahely üzemeltetését írásban kell elrendelnie, majd a munkavédelmi ellenőrzés után történhet meg a bizonyos üzembe helyezés.
Telepített hegesztő munkahelyen a terület legalább 4 m2 legyen, padozata csúszásmentes és nem éghető anyagú. A villamos ívhegesztő berendezéseknél szükséges az érintésvédelmi rendszer biztosítása. Hegesztési munkahelyek esetén gázérzékelővel kell ellenőrizni a gáz jelenlétét, és térelválasztót kell alkalmazni a káros fénysugárzás ellen. A megvilágításnak ki kell zárnia a káprázást, a HBSZ szerint legalább 300 lux fényerősség szükséges.
A hegesztő munkahelyen vagy annak közelében elsősegélynyújtó felszerelést kell elhelyezni. A tűzvédelmi előírások rögzítik, hogy kötelező tűzoltó felszerelésnek is lennie a közelben, illetve a figyelmeztető és biztonsági táblák kihelyezése sem maradhat el.
A hegesztési folyamat során a használt anyagokból (hozaganyag, bevonatok, hegesztendő anyagok és gázhegesztésnél használt anyagok) az egészségre ártalmas gázok, gőzök és porok képződnek. Ezek emissziójának megítéléséhez figyelembe kell venni az adott anyagra vonatkozó Biztonsági Adatlapot. A hegesztési emisszió a munkakörnyezetet szennyezi és mérgező hatású, ezért gondoskodni kell a munkahelyek megfelelő szellőzéséről, akár külön szellőzőberendezés biztosításával.
A folyamatos zaj kimerítő, csökkentheti a teljesítményt, és akár balesetekhez is vezethet. Bár a hegesztés általában nem jár nagy hanggal, a hozzá kapcsolódó műveletek - például a salakverés és a varratok köszörülése - meghaladhatják a megengedett zajszintet. A zajszint mérését az üzemelő szellőztető rendszer mellett kell elvégezni. Amennyiben határérték felett van, zajcsökkentő berendezéseket vagy egyéni védőeszközöket (fültok, füldugók) kell alkalmazni.
Számos hegesztési módszer létezik ma, de a legelterjedtebbek még mindig a gázhegesztés és a villamos ívhegesztés. A munkavédelmi szabályokat a gázhegesztésre és ívhegesztésre vonatkozóan részletesen kifejti a Hegesztési Biztonsági Szabályzat, de az újabb vagy ritkábban alkalmazott technikákra csak felszínesen tér ki, itt általában az adott géphez tartozó dokumentáció a mérvadó. Jó példa erre egy hegesztőrobot alkalmazása.
A védőfelszerelések két fő kategóriába sorolhatók:
A kollektív védelemhez tartozhatnak olyan eszközök, mint például térelválasztók, elszívó rendszerek és zajcsökkentő berendezések.
Az egyéni védőeszközök közé sorolhatjuk a hegesztés során alkalmazott védőruházatot (lángálló), hegesztőpajzsot, hegesztő sisakot vagy védőszemüveget, kötényt, hegesztőkesztyűt (bőrből készült és hosszú szárú, fontos megkülönböztetni a mechanikai védőkesztyűtől), bőr lábszárvédőt, védőlábbelit és esetlegesen kámzsát.
A munkavédelmi szakember - foglalkozás-egészségügyi orvos segítségével – elkészíti a szükséges kockázatértékelést és ezek alapján meghatározza a kötelező védőeszközök listáját. Az eszközök biztosítása, időszakos felülvizsgálata és a védőfelszerelések viseletének betartatása a munkáltató felelőssége. Ugyanez igaz a gépek és eszközök biztonságára is.
A hegesztéshez használt eszközöknek és gépeknek megvan a jogszabályban meghatározott felülvizsgálati ideje, ezt szintén tartalmazza a HBSZ. Az alábbi képen láthatóak a pontos adatok:
A munkavédelmi intézkedések során aranyszabály, hogy mindent dokumentálni kell. Gépek vizsgálati jegyzőkönyve, biztonsági adatlapok, kockázatértékelések, orvosi alkalmassági igazolások - a MUBI-val minden munkavédelmi dokumentum egy helyre kerül! Átlátható, egyszerű és biztonságos rendszerben kezelheti munkaügyeit. Ha kíváncsi a MUBI működésére, próbálja ki a próbaverziót most teljesen ingyen!
Források:
Hegesztési Biztonsági Szabályzat
Lumniczky Attila: Hegesztés munkavédelme