betöltés folyamatban...

Tartós kánikula és másodfokú hőségriadó: Hogyan védekezzünk a munkahelyen és otthon?

Az Országos Tisztifőorvos és a katasztrófavédelem friss közleménye szerint a június 30-án kezdődött másodfokú hőségriadót július 7-éig meghosszabbították. Ez azt jelenti, hogy az ország egész területén továbbra is tartós, nagy meleg várható, amely különösen megterheli a szervezetünket, és komoly kihívásokat jelent mindennapjainkban, így a munkahelyen is.

A tartósan magas hőmérséklet nemcsak kellemetlen, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is hordoz. A hőhullámok idején gyakoribbak az ájulások, a keringési problémák, a kiszáradás, és sok esetben megugrik a mentőszolgálatok hívásainak száma. Az éjszakai meleg miatt a szervezetünk nem tud igazán kipihenni magát, ami még inkább növeli a kockázatokat.

Hőségriadó: hogyan védekezhetünk a munkahelyen?

A munkáltatóknak különösen fontos odafigyelniük a dolgozók védelmére. A melegben végzett munka szabályait és veszélyeit ebben a cikkben már összefoglaltunk. Ezen kívül a következő tippeket érdemes még megfontolni:

  • Ivóvíz biztosítása: A folyamatos hidratálás alapvető, ezért minden munkavállalónak hozzá kell férnie friss ivóvízhez. Szerezzünk be vízautomatát, vay vízszűrő kancsót az irodába, illetve a fagyasztóba dobott jégkockákkal is készülhetünk.

  • Pihenőidők és munkarend: Ha lehet, iktassanak be több pihenőidőt, illetve engedélyezzenek rugalmasabb munkarendet, például a nehezebb feladatok elvégzését időzítsék a reggeli vagy esti órákra.

Klimatizált helyiségek használata: Az irodákban és munkaterületeken használhatunk klímát, de vigyázzunk, hogy ne legyen túl nagy hőmérséklet-különbség a bent és a kint levegő között (maximum 6-8 °C), és a légkondicionált tér hőmérsékletét ne állítsuk 25 °C alá, hogy elkerüljük a megfázást vagy a hőstresszt.

Mit tehetünk otthon és a szabadban?

  • Kerüljük a fizikai megterhelést a legmelegebb órákban! Lehetőleg a kora reggeli vagy esti órákban végezzünk testmozgást vagy kinti munkát.

  • Védekezzünk a nap káros UV sugarai ellen! Mindig használjunk legalább 30 faktoros napvédő krémet, és napközben ismételjük meg a kenést, különösen strandoláskor. Soha ne ugorjunk a vízbe felhevült testtel, mert ez könnyen görcsöt okozhat.

  • Vigyázzunk a tűzzel! Az országos tűzgyújtási tilalom miatt a szabadban tűzrakás tilos, még a kerti grillezésnél is figyeljünk, hogy a tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül. A tűzoltók naponta több száz szabadtéri tűzhöz riasztanak, ezek akár súlyos balesetekhez és hatalmas károkhoz vezethetnek.

  • Szellőztetés: A nagy melegben a levegő minősége is romolhat, különösen a magas ózonkoncentráció miatt, ami légúti panaszokat okozhat. Szellőztessünk inkább korán reggel vagy késő este, amikor alacsonyabb a külső hőmérséklet és a levegő minősége is jobb.

Figyeljünk a családtagokra és kollégákra!

Idősebb vagy krónikus beteg hozzátartozóinkról, kollégáinkról külön gondoskodjunk, rendszeresen ellenőrizzük, hogy elegendő folyadékot fogyasztanak-e és hogy jól vannak-e. A hőség miatt megnő a balesetek és egészségügyi problémák esélye, ezért fontos a figyelem és az összefogás.

A melegben csökkenhet a kémények huzathatása, amely miatt a nyílt égésterű vízmelegítők környezetében szén-monoxid keletkezhet. Idén nyáron már 129 helyre hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt - emeli ki az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményében.

További információkat a katasztrófavédelem honlapján vagy a VÉSZ mobilalkalmazásban találhatunk.

Kapcsolódó cikkek

Így lesz biztonságos az idei Karácsony! - Fontos tűzvédelmi intézkedések advent idején
Adventkor minden otthonban előkerülnek a fényfűzérek, a gyertyák, az adventi koszorúk. Azon kívül hogy ünnepi hangulatot varázsolnak, tűzvédelmi szempontból nagyobb kockázatot jelent ez az időszak. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, hogyan teremthetünk biztonságos környezetet, miközben megőrizzük a meghitt karácsonyi hangulatot.
Halálos áldozata is volt a festőműhelyben történt munkabalesetnek
Szomorú és tanulságos eset a Munkavédelmi Hatóság által vizsgált munkabalesetek közül. A tűzvédelmi szabályok betartása életeket menthet.
Kötelező a cégének a tűzvédelmi szabályzat? Így készítse el szabályosan
Az üzleteknek és vállalkozásoknak fontos a tűzvédelmi szabályok betartása, mert az elmulasztása komoly következményekkel járhat. Most részletezzük, kiknek és mikor kell elkészíteniük a Tűzvédelmi Szabályzatot, milyen tartalmi követelményeknek kell megfelelniük, és milyen bírságokkal számolhatnak azok, akik ezt elmulasztják.
Tűzvédelmi szabályok aratás idejére, amiket minden gazdának ismernie kell
A nyár beköszöntével elindulnak a nagy mezőgazdasági munkák, köztük az aratás is. Ez nemcsak a gazdálkodók számára jelent komoly igénybevételt, hanem tűzveszélyt is hordoz magában. Tavaly a szabadtéri tűzesetek jelentős része mezőgazdasági területeken történt, többek között az aratás során is. A tűzvédelmi szabályozások ismerete különösen fontos a gazdák számára ebben az időszakban.
Változik a hatósági ügyintézések menete, mutatjuk a részleteket
Sok vállalatot érinthet a változás, miszerint a tűzvédelmi, vízügyi, valamint a veszélyes üzemekkel kapcsolatos ügyek intézése is október elsejétől átkerül a katasztrófavédelemtől a kormányhivatalokhoz.
Karácsonyi tűzmegelőzés: fontos tanácsok a biztonságos ünnepléshez
A karácsony mindenki számára az év egyik legszebb időszaka, de a felhőtlen ünnepléshez elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk a tűzbiztonságra. A karácsonyi dekorációk, fények és a sok finom étel könnyen tűzveszélyes helyzeteket teremthetnek, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Íme néhány hasznos tipp, hogy biztonságban ünnepelhessünk!