betöltés folyamatban...

Dupla fizetés vagy szabadnap? A vasárnapi munkavégzés szabályai

A hét utolsó napja sokak számára a pihenésről és a családdal töltött időről szól, mások viszont ilyenkor is munkába állnak. De vajon kiknek kötelező vasárnap dolgozni, és milyen feltételekkel vállalható a hétvégi műszak? Megéri a plusz pénzért feláldozni a szabadnapot, vagy hosszú távon inkább veszteség? Nézzük a részleteket!

A Munka Törvénykönyve szerint alapvetően minden munkavállalónak jár heti egy pihenőnap, azonban bizonyos ágazatokban – például a kereskedelemben, vendéglátásban, egészségügyben és közlekedésben – a folyamatos működés miatt elkerülhetetlen a vasárnapi munkavégzés. Az érintett dolgozóknak ez a beosztásuk része, így számukra nem választható lehetőség, hanem a munkaszerződésükben meghatározott kötelezettség.

Ezen kívül vannak olyan időszakok – például ünnepi időszakok vagy kiemelt események –, amikor egyes munkahelyeken a normál heti beosztás is tartalmazhat vasárnapi munkát, függetlenül attól, hogy a dolgozó ezt preferálja-e vagy sem.

Mennyit fizetnek a vasárnapi munkáért?

A vasárnapi munkavégzésért a törvény extra juttatást ír elő. Ha valaki ezen a napon is dolgozik, legalább 50%-os pótlékra jogosult az alapbérén felül. Egyes esetekben – például ha az illető nem folyamatos munkarendben dolgozik, hanem csak időszakosan osztják be vasárnapra – akár 100%-os bérpótlék is járhat. Ez azt jelenti, hogy egy vasárnapi munkanapért akár kétszer annyi bért is kaphat valaki, mint hétköznap.

A pótlék pontos mértéke azonban függhet a munkáltató és a munkavállaló közötti szerződéses megállapodástól is, ezért mindig érdemes tájékozódni az adott cég szabályozásáról.

Meg lehet tagadni a vasárnapi munkát?

Azokban a szektorokban, ahol a vasárnapi munkavégzés előírás, a dolgozóknak nincs lehetőségük megtagadni azt. Ugyanakkor, ha a munkáltató a szerződésben nem rögzített módon osztana be valakit vasárnapra, azt a munkavállaló elutasíthatja.

Az is fontos, hogy a munkáltató nem kötelezheti a dolgozót arra, hogy plusz műszakot vállaljon vasárnap, ha az eredeti munkaszerződése ezt nem tartalmazza. Ez különösen fontos szempont azoknak, akik számára a hétvége a családi élet és a feltöltődés ideje.

Megéri vasárnap dolgozni?

A döntés nem egyszerű. Sokan az extra juttatások miatt vállalják a hét utolsó napján is a munkát. Egy kereskedelmi dolgozó például egy-egy vasárnapi műszakkal jelentős többletjövedelemre tehet szert, ami hosszú távon kifizetődő lehet. Mások viszont inkább a pihenést választják, hiszen a hétvégi munka a családi és szociális életre is hatással lehet.

Egyesek számára a vasárnapi munka előnye, hogy kevesebb ügyféllel, nyugodtabb környezetben dolgozhatnak, míg mások a megnövekedett forgalom miatt éppen az ellenkezőjét tapasztalják. Mindenkinek érdemes mérlegelnie, hogy a pénzbeli többlet vagy a szabadidő a fontosabb számára.

A vasárnapi munka kérdése összetett: míg egyes szakmákban ez elkerülhetetlen, máshol a dolgozó maga dönthet róla. A plusz jövedelem csábító lehet, de érdemes mérlegelni, hogy hosszú távon milyen hatással van a munka és a magánélet egyensúlyára. Ha valaki úgy érzi, hogy a vasárnapi munka megéri számára, akkor anyagilag jól járhat, de ha az egyensúly felborul, könnyen kiégéshez vezethet.

Kapcsolódó cikkek

Minden, amit tudnia kell a takarításról munkavédelmi szempontból
A takarítást végző vállalkozásokra is számos munkavédelmi előírás vonatkozik, ezeket pedig természetesen dokumentálni is kell. Eléggé megütheti a bokáját az a cég, amely elmulasztja ezt a kötelezettséget, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az ördög a munkahelyen sem alszik – akár tízmilliós bírság is járhat munkahelyi balesetért
Bármikor megtörténhet, mégis keveset beszélünk róla. Minden vállalatnak elsődlegesnek kell tekintenie a munkavállalók biztonságát. Ha mégis megtörtént a baj, érdemes tisztában lenni a munkáltatói kötelezettségekkel. Összefoglaltuk, hogy munkahelyi baleset esetén milyen dokumentumokat kell elkészíteni, illetve hogy kinek, és mikor kell elküldeni őket.
Majdnem minden faipari vállalkozásnál találtak szabálytalanságot
A faipari tevékenységek során számos potenciális veszélyforrással kell szembenézni. Ezek közé tartozik a veszélyes munkaeszközök használata, a por-, zaj- és rezgésexpozíció, valamint a veszélyes anyagok/rákkeltők használata. Emellett a fizikailag megterhelő munkavégzés és a szabadtéri környezet kedvezőtlen hatásai is kockázatot jelentenek. Épp ezért fokozottan indokolt a hatósági ellenőrzés ezen a területen.
A biztonság építi a jövőt! - Ezek az építőipar legfontosabb munkavédelmi előírásai
Az évente megrendezett Építészek Világnapja egy remek alkalom arra, hogy felhívjuk az építőiparban dolgozók és a szakma iránt érdeklődők figyelmét az ágazatban fennálló munkabiztonsági kihívásokra. Nem lehet hangsúlyozni ennek a fontosságát, ugyanis ezen a területen következik be a legtöbb súlyos és halálos munkahelyi baleset.
Így várja felkészülten a munkavédelmi ellenőröket, hogy ne érje kellemetlen meglepetés
A munkavédelmi feladatok megvalósulását a munkáltatónak folyamatosan ellenőriznie kell. Erre jó módszer az időszakos belső ellenőrzés, vagy egy szoftver használata, ami azonnal figyelmeztet, ha bármilyen munkavédelmi teendője akadna. A szükséges intézkedések folyamatos nyomon kötése segít, hogy soha ne érje felkészületlenül egy-egy hatósági ellenőrzés, legyen szó munkavédelmi, környezetvédelmi vagy katasztrófavédelmi vizsgálatról.
Legyen képben! Ez történik egy munkavédelmi ellenőrzésen
A munkáltatók általában erősen aggódnak a munkavédelmi ellenőrzés miatt, pedig talán nem is kellene annyira. Ha pontosan tisztában vagyunk vele, hogyan zajlik egy-egy vizsgálat, kevésbé fogunk tartani tőle és felkészülten várhatjuk a hatóságokat.