A faipari tevékenységek során számos potenciális veszélyforrással kell szembenézni. Ezek közé tartozik a veszélyes munkaeszközök használata, a por-, zaj- és rezgésexpozíció, valamint a veszélyes anyagok/rákkeltők használata. Emellett a fizikailag megterhelő munkavégzés és a szabadtéri környezet kedvezőtlen hatásai is kockázatot jelentenek. Épp ezért fokozottan indokolt a hatósági ellenőrzés ezen a területen.
Az faipari tevékenységek munkavédelmi célvizsgálata 2023-ban része volt egy országos hatósági ellenőrzésnek. Vizsgáltak fűrészáru-gyártókat, asztalos és bútorkészítő cégeket, építőanyag kereskedőket – azaz minden olyan munkahelyet, ahol fafeldolgozás zajlik.
Az ellenőrzés 2023 áprilisától június végéig tartott, összesen 15.916 munkavállaló bevonásával és célja volt az, hogy meggyőződjenek a munkavédelmi előírások betartásáról a faiparban tevékenykedőknél.
406 céget ellenőriztek, ezek közül 397-nél találtak valamilyen szabálytalanságot, ami majdnem 98%-a a vizsgált csoportnak. Ez azt jelenti, hogy majdnem az összes, vizsgálatba vont faipari cégnél előfordult valamilyen munkavédelmi hiányosság. Jó hír, hogy csak 10%-nál voltak olyan kirívó hibák, amelyek miatt pénzbüntetést kellett kiszabni.
A munkaeszközöket is górcső alá vette a vizsgálat, egészen pontosan 5668 db-ot ellenőriztek, melyből 1068 (18,8%) esetében állapítottak meg valamilyen hiányosságot munkavédelmi szempontból. A higiénikus étkezési és tisztálkodási lehetőség rendelkezésre állt (98,2%). Az ellenőrzött munkahelyek közül, ahol a munkavállalók rákkeltő vagy mutagén anyag hatásának voltak kitéve, a munkáltatók jellemzően biztosították – a külön jogszabályban előírt – személyi higiénés feltételeket (92,5%). A munkáltatók többsége (95,7%) megtartotta a jogsszabályban előírt munkavédelmi oktatást, az egyéni védőeszközök juttatásának belső rendjét írásban szabályozta (85,7%).
A munkáltatók jellemzően biztosították a munkavállalóik részére a megfelelő védelmi képességű egyéni védőeszközöket (98,8%). Az ellenőrzött faipari gépek magyar nyelvű üzemeltetési dokumentációval szinte minden esetben rendelkeztek (97,9%). Az időszakos biztonsági felülvizsgálatokat a munkáltatók többsége (95,1%) elvégeztette a munkadarabok megfelelő vezetését és előtolását szabályosan oldották meg (99,4%). Azok a munkaeszközök, melyeknél a kivágódó tárgyak veszélyt jelentettek, jellemzően rendelkeztek megfelelő biztonsági berendezéssel (98,2%). A munkáltatók a munkaköri alkalmassági orvosi vizsgálatairól általában megfelelően gondoskodtak, az ellenőrzött munkavállalók körülbelül 3%-a nem rendelkezett érvényes alkalmassági véleménnyel.
A hatósági ellenőrök büntetést szabtak ki, mert a feldolgozásra váró faanyagokat olyan helyeken tárolták, ahol az emberek közlekednek. Néhány esetben a körfűrészgép mozgó asztala belelógott a közlekedési útvonalba, és az asztal széle biztonsági jelzéssel nem volt jelölve. Egy szalagfűrészgép előtt lévő, kb. 5-6 cm-es rézsűs szintkülönbséget nem jelöltek a botlásveszélyre figyelmeztető biztonsági jelzéssel.
További gyakori hibaként jelölték meg, hogy a faipari szalagfűrészlapokat fogazással kifelé, azaz rossz oldalukkal tárolták. Néhány cég élelmiszerek csomagolására szolgáló edényekben tárolt vegyi anyagokat, ami súlyos egészségkockázatot jelent a munkavállalók számára. Emellett gyakran hiányoztak a megfelelő feliratok is, ami növeli a balesetek és mérgezések veszélyét.
Az eredményekből látható, hogy szinte minden cég biztosított pihenő és étkezőhelyiséget amunkavállalóknak, olykor viszont az étkezőtereket egyben raktárként is használták, vagy a dolgozók a poros munkaasztaloknál ebédeltek, ahol veszélyes anyagok is voltak tárolva.
A legtöbb probléma a kémiai kockázatértékeléssel kapcsolatosan merült fel. A veszélyes anyagokkal dolgozó cégek 13,6%-a nem készítette el megfelelően a kockázatértékelést - gyakran nem vizsgálták teljeskörűen a munkavállalókat érő veszélyeket, például zajt, rezgést, port vagy vegyi anyagokat.
Gyakori tévhit, hogy ha a munkáltató tájékoztatja a munkavállalót a biztonsági szabályokról, a dolga itt véget is ért. Néhányan azt gondolták, hogy azok betartása már a munkavállaló felelősségi körébe tartoznak, így sok helyen nem volt megfelelő a védőeszközök viselése és tárolása. Ezen kívül előfordult, hogy nem rögzítették az oktatás tematikáját, és a gépeket kezelő munkavállalók nem kaptak megfelelő éves képzést. Néhány cég pedig nem rendelkezett a munkahelyen használt veszélyes anyagok biztonsági adatlapjaival, így a munkavállalók nem tudták, mivel dolgoznak.
Az eredmények azt mutatják, hogy a munkavédelem terén még sok a tennivaló. Ha szeretné egyszerűsíteni az életét, a MUBI rendszerével mindent egy helyen, átláthatóan tárolhat, ellenőrzés során két kattintással elő is varázsolhatja a kért adatokat vagy dokumentumokat. Értesítést kap, ha lejár egy munkavállaló engedélye, vagy egy gép időszakos felülvizsgálatára van szükség. És nem utolsósorban biztonságban tudhatja munkavállalóit, hiszen a munkavédelem nemcsak a törvények betartásáról szól, hanem a munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről is.
A MUBI egyik célja, hogy segítségünkkel minden munkahely a lehető legbiztonságosabbá válhasson, miközben a törvényi előírásoknak is tökéletesen megfelel.
Próbálja ki rendszerünket most ingyenesen a demo verzióval!
Forrás: OMMF