A takarítást végző vállalkozásokra is számos munkavédelmi előírás vonatkozik, ezeket pedig természetesen dokumentálni is kell. Eléggé megütheti a bokáját az a cég, amely elmulasztja ezt a kötelezettséget, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Mint minden munkánál, itt is az ember biztonsága és védelme az elsődleges. Sokan megfeledkeznek róla, hogy a takarítók az egyik legtöbb veszéllyel járó foglalkozást űzik: kémiai anyagokkal dolgoznak, akár extra magasságban és a víz miatt csúszásveszély és áramütés lehetősége is fennáll. Nézzük részletesebben:
1. Kémiai anyagok
A takarítók számos tisztítószerrel érintkeznek, ezek használata pedig nagy körültekintést igényel. Kezdjük az elején: már a tárolás sem mindegy. Minden tisztításhoz, fertőtlenítéshez használt eszközt külön, zárt tároló helyiségben kell tartanunk. A különböző szereket csak gyári csomagolásban helyezhetjük el itt, az átcímkézés és a flakonokba öntözgetés tilos.
Fontos, hogy a legtöbb ilyen kémiai anyag gyúlékony, ezért semmiképp ne tegyük olyan helyre, ahol a közelben bármilyen hősugárzás előfordulhat.
Lúg, sav és egyéb maró anyag használatakor a védőkesztyű kötelező. Ügyeljünk rá, hogy a tisztítószerek ne kerüljenek szembe vagy légutakba. Azzal védjük leginkább a munkavállalót, ha a vegyszerek helyett természetes anyagokból készült tisztítószereket szerzünk be – tele a piac ilyenekkel.
2. Fizikai veszélyek:
A takarítás során előfordulhat, hogy szabad kézzel nem éri el a munkavállaló a tisztítandó területet. Ilyenkor létrára van szükség, ami már magasban történő munkavégzés és megvannak a maga veszélyei.
Fontos megfelelő cipőt biztosítanunk, papucsban vagy magassarkúban létrára mászni mondanunk sem kell, hogy nem egy életbiztosítás. A létrának nem lehet törött vagy hiányzó foka és biztosítólánccal kell rendelkeznie. Magyarul jó minőségű, stabil szerkezetre van szükség. Sokan az ablak peremére állva tisztítják a nyílászárókat, pedig a szabályozás szerint csak létráról lehetséges.
Ügyeljünk arra is, hogy nedves padlóra ne állítsuk fel a létrát. A vizes felület egyébként is csúszásveszélyes, hát még ha egy létrára állunk…
3. Elektromosság:
És akkor térjünk vissza a vízre. Takarítás során az egyik fő „hozzávaló” és nem csak a csúszós padló miatt veszélyes, hanem az elektromosság miatt is. Vizes kézzel nem szabad nyúlni a villanykapcsolóhoz, elektromos készülékhez. Igaz ez a porszívóra is, aminek a tisztítását is csak kikapcsolt, áramtalanított állapotban végezhetjük el. Szellőzőkkel ellátott ablakok tisztítását csak akkor szabad megkezdeni, ha a ventilátor dugóját a csatlakozó aljzatból kihúztuk.
A lényeg: mindent, ami elektromos áramtalanítani kell, mielőtt nekilátunk a tisztításnak.
És milyen munkavédelmi dokumentációkra van szükség?
Ahogy a cikkből is kiderül, tömérdek dokumentumra van szükség munkavédelmi szempontból takarítási tevékenység esetén is. Vannak bizonyos takarítógépek, amelyekhez külön engedélyt kell szereznie a munkavállalónak.
Ha szeretné mindezt egy helyen, hatékonyan és könnyen kezelni, a MUBI a megoldás erre. Kérjen ajánlatot itt, vagy ismerkedjen a rendszerrel az ingyenes próbaverzióban!