betöltés folyamatban...

Ezek a leggyakoribb munkavédelmi problémák a hatósági ellenőrzések alapján

A munkavédelmi hatóságok minden évben ellenőrzik a munkahelyeket, és feltárják a leggyakoribb hiányosságokat. A 2024-as vizsgálatok során is számos szabálytalanságot találtak, amelyek közvetlenül veszélyeztették a dolgozók biztonságát és egészségét. Lássuk, melyek voltak a leggyakoribb problémák és hogyan lehet ezeket elkerülni!

Mi is beszámoltunk róla, hogy nemrég közzétette a Munkavédelmi Hatóság a 2024-es ellenőrzések eredményeit. A vizsgálatok során számos esetben kiemelt intézkedésre volt szükség. De mit is jelent ez pontosan? A hatóságok akkor hoznak kiemelt munkavédelmi intézkedést, ha olyan súlyos jogsértést tárnak fel, amely közvetlen balesetveszélyt jelent a dolgozókra nézve. Ilyen esetekben azonnali intézkedéseket rendelnek el, például munkavégzés leállítását, pénzbírságot vagy egyéb szankciókat.

Melyek voltak a leggyakoribb hiányosságok?

A hatóságok 46 384 munkavédelmi intézkedést hoztak, ebből 23 290 esetben (50,2%) kiemelt szabályszegést tártak fel. A legnagyobb problémát a veszélyes anyagokkal kapcsolatos szabálytalanságok jelentették, amelyek az összes intézkedés 26%-át tették ki.

A leggyakoribb problémák rangsorban:

  1. Veszélyes anyagokkal kapcsolatos szabályszegések (26%) – például biztonsági adatlapok hiánya, elmaradt légszennyezettségi mérések.

  2. Kockázatértékelési szabályok megszegése – például nem megfelelő biológiai kockázatelemzés.

  3. Időszakos munkaköri alkalmassági vélemények hiánya.

  4. Emelőgépek üzemeltetési szabályainak megszegése.

  5. Munkavédelmi ismeretek hiánya.

Ezek mind olyan problémák, amelyeket egy jól működő munkavédelmi rendszerrel, például a MUBI segítségével meg lehetne előzni.

A leggyakoribb munkabiztonsági problémák

2023-ban összesen 12 452 munkabiztonsági intézkedést hoztak, amelyek 75%-a kiemelt intézkedés volt. A leggyakoribb problémák:

  1. Villamos berendezések érintésvédelmi hiányosságai – a munkabiztonsági intézkedések 75%-a ezzel volt kapcsolatos, például nyitott elosztószekrények, védőburkolatok hiánya.

  2. Munkaeszközök biztonságtechnikai problémái – például védőburkolatok hiánya, nem működő vészleállítók.

  3. Leesés veszélye – az esetek 21%-ában fordult elő.

Munkaegészségügyi problémák

A hatóságok 4 262 munkaegészségügyi intézkedést hoztak, ebből 20% kiemelt, súlyos jogsértés volt. A leggyakoribb problémák:

  1. Zajexpozíció – az esetek 24%-ában fordult elő, ami hosszú távon halláskárosodást és idegrendszeri problémákat okozhat.

  2. Rákkeltő anyagokkal kapcsolatos szabálytalanságok (21%).

  3. Biológiai kóroki tényezők kockázatbecslésének hiánya.

  4. Foglalkozás-egészségügyi ellátás hiánya (17%).

Hogyan segít a MUBI a munkavédelmi problémák megelőzésében?

A munkáltatók számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy minden előírást időben betartsanak. A MUBI ebben nyújt segítséget:

  • Rendszerezi a munkavédelmi teendőket.

  • Figyelmeztet a határidőkre és szükséges vizsgálatokra.

  • Biztosítja, hogy minden dokumentáció naprakész legyen.

A megfelelő munkavédelmi rendszer alkalmazásával a vállalkozások nemcsak a hatósági bírságokat kerülhetik el, hanem biztosíthatják dolgozóik biztonságát és egészségét is.

Kapcsolódó cikkek

Minden, amit tudnia kell a takarításról munkavédelmi szempontból
A takarítást végző vállalkozásokra is számos munkavédelmi előírás vonatkozik, ezeket pedig természetesen dokumentálni is kell. Eléggé megütheti a bokáját az a cég, amely elmulasztja ezt a kötelezettséget, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az ördög a munkahelyen sem alszik – akár tízmilliós bírság is járhat munkahelyi balesetért
Bármikor megtörténhet, mégis keveset beszélünk róla. Minden vállalatnak elsődlegesnek kell tekintenie a munkavállalók biztonságát. Ha mégis megtörtént a baj, érdemes tisztában lenni a munkáltatói kötelezettségekkel. Összefoglaltuk, hogy munkahelyi baleset esetén milyen dokumentumokat kell elkészíteni, illetve hogy kinek, és mikor kell elküldeni őket.
Majdnem minden faipari vállalkozásnál találtak szabálytalanságot
A faipari tevékenységek során számos potenciális veszélyforrással kell szembenézni. Ezek közé tartozik a veszélyes munkaeszközök használata, a por-, zaj- és rezgésexpozíció, valamint a veszélyes anyagok/rákkeltők használata. Emellett a fizikailag megterhelő munkavégzés és a szabadtéri környezet kedvezőtlen hatásai is kockázatot jelentenek. Épp ezért fokozottan indokolt a hatósági ellenőrzés ezen a területen.
A biztonság építi a jövőt! - Ezek az építőipar legfontosabb munkavédelmi előírásai
Az évente megrendezett Építészek Világnapja egy remek alkalom arra, hogy felhívjuk az építőiparban dolgozók és a szakma iránt érdeklődők figyelmét az ágazatban fennálló munkabiztonsági kihívásokra. Nem lehet hangsúlyozni ennek a fontosságát, ugyanis ezen a területen következik be a legtöbb súlyos és halálos munkahelyi baleset.
Így várja felkészülten a munkavédelmi ellenőröket, hogy ne érje kellemetlen meglepetés
A munkavédelmi feladatok megvalósulását a munkáltatónak folyamatosan ellenőriznie kell. Erre jó módszer az időszakos belső ellenőrzés, vagy egy szoftver használata, ami azonnal figyelmeztet, ha bármilyen munkavédelmi teendője akadna. A szükséges intézkedések folyamatos nyomon kötése segít, hogy soha ne érje felkészületlenül egy-egy hatósági ellenőrzés, legyen szó munkavédelmi, környezetvédelmi vagy katasztrófavédelmi vizsgálatról.
Legyen képben! Ez történik egy munkavédelmi ellenőrzésen
A munkáltatók általában erősen aggódnak a munkavédelmi ellenőrzés miatt, pedig talán nem is kellene annyira. Ha pontosan tisztában vagyunk vele, hogyan zajlik egy-egy vizsgálat, kevésbé fogunk tartani tőle és felkészülten várhatjuk a hatóságokat.