betöltés folyamatban...

Kijöttek a 2024-es munkabaleseti statisztikák: ezekben a szektorokban történt a legtöbb baleset

Kevesebb munkabaleset, de több halálos kimenetelű eset – ezt mutatják a 2024-es statisztikák. A legtöbb baleset a feldolgozóiparban és a gépiparban történt, az építőipar pedig továbbra is a legveszélyesebb szektor.

A Nemzetgazdasági Minisztérium friss statisztikái szerint 2024-ben összességében mérséklődött a munkabalesetek száma.

Különösen pozitív változás, hogy a három munkanapon túl gyógyuló és a súlyos csonkulásos balesetek száma is csökkent. Ugyanakkor a halálos munkabalesetek száma az előző évhez képest 13 esettel nőtt. Ezek leggyakrabban a munkavállalók szabályszegése miatt következtek be, míg a második leggyakoribb kiváltó ok a munkáltatói mulasztás volt. 

Bár 2024-ben nőtt a halálos munkabalesetek száma, hosszabb távon nézve jelentős javulás figyelhető meg: 2010-hez képest a 10.000 munkavállalóra jutó halálos balesetek száma 2,45-ről 1,60-ra csökkent. A munkabalesetek alakulása az utóbbi 5 évben. Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium

Hol történik a legtöbb munkabaleset?

A statisztikák alapján a munkabalesetek száma az utóbbi öt évben stabilan 20 és 22 ezer között mozgott. A legtöbb baleset Budapesten történt, ami nem meglepő, hiszen a főváros a legnagyobb foglalkoztatási központ. Pest megye a második helyen áll, míg Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén és Fejér megyében szintén ezer felett volt a bejelentett munkabalesetek száma.

A legveszélyesebb szektorok

A feldolgozóipar és a gépipar adja a munkabalesetek majdnem 40 százalékát, míg a kereskedelemben és a szállítási szektorban is magas a balesetek száma. Bár az építőipar nincs a legtöbb munkabalesetet produkáló szektorok között, itt történik a legtöbb halálos és súlyos kimenetelű munkabaleset.

A halálos munkabalesetek leggyakrabban a kis- és középvállalkozásoknál (kkv-knál) fordulnak elő, különösen az építőiparban és a mezőgazdaságban. A legkisebb, 1-9 főt foglalkoztató vállalkozásoknál 2024-ben összesen 2367 munkabaleset történt, ebből 34 halálos és 32 súlyos kimenetelű volt. A közepes méretű cégeknél (10-49 fő) 6435 munkabalesetet jelentettek, amelyből 48 volt súlyos.

A nagyvállalatoknál lényegesen kevesebb súlyos baleset történt, ami annak is köszönhető, hogy több erőforrás áll rendelkezésre a munkavédelmi előírások betartására. Az 500 fő feletti cégeknél 2905 munkabalesetet regisztráltak, ebből 4 volt súlyos, és egy sem végződött halállal.

Munkavédelmi hatósági intézkedések

Ahogy látható a jelentésből, a munkavédelmi hatóság 2024-ben összesen

  • 361 hiányosságot megszüntető határozatot hozott,
  • 33 esetben felfüggesztette egy-egy munkaeszköz használatát,
  • 9 esetben eltiltotta a munkavégzést.

Emellett 47 tevékenységet felfüggesztő határozatot és 233 figyelmeztetést adtak ki. A kiszabott munkavédelmi bírságok összege meghaladta a 375 millió forintot.

Kapcsolódó cikkek

Minden, amit tudnia kell a takarításról munkavédelmi szempontból
A takarítást végző vállalkozásokra is számos munkavédelmi előírás vonatkozik, ezeket pedig természetesen dokumentálni is kell. Eléggé megütheti a bokáját az a cég, amely elmulasztja ezt a kötelezettséget, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az ördög a munkahelyen sem alszik – akár tízmilliós bírság is járhat munkahelyi balesetért
Bármikor megtörténhet, mégis keveset beszélünk róla. Minden vállalatnak elsődlegesnek kell tekintenie a munkavállalók biztonságát. Ha mégis megtörtént a baj, érdemes tisztában lenni a munkáltatói kötelezettségekkel. Összefoglaltuk, hogy munkahelyi baleset esetén milyen dokumentumokat kell elkészíteni, illetve hogy kinek, és mikor kell elküldeni őket.
Majdnem minden faipari vállalkozásnál találtak szabálytalanságot
A faipari tevékenységek során számos potenciális veszélyforrással kell szembenézni. Ezek közé tartozik a veszélyes munkaeszközök használata, a por-, zaj- és rezgésexpozíció, valamint a veszélyes anyagok/rákkeltők használata. Emellett a fizikailag megterhelő munkavégzés és a szabadtéri környezet kedvezőtlen hatásai is kockázatot jelentenek. Épp ezért fokozottan indokolt a hatósági ellenőrzés ezen a területen.
A biztonság építi a jövőt! - Ezek az építőipar legfontosabb munkavédelmi előírásai
Az évente megrendezett Építészek Világnapja egy remek alkalom arra, hogy felhívjuk az építőiparban dolgozók és a szakma iránt érdeklődők figyelmét az ágazatban fennálló munkabiztonsági kihívásokra. Nem lehet hangsúlyozni ennek a fontosságát, ugyanis ezen a területen következik be a legtöbb súlyos és halálos munkahelyi baleset.
Így várja felkészülten a munkavédelmi ellenőröket, hogy ne érje kellemetlen meglepetés
A munkavédelmi feladatok megvalósulását a munkáltatónak folyamatosan ellenőriznie kell. Erre jó módszer az időszakos belső ellenőrzés, vagy egy szoftver használata, ami azonnal figyelmeztet, ha bármilyen munkavédelmi teendője akadna. A szükséges intézkedések folyamatos nyomon kötése segít, hogy soha ne érje felkészületlenül egy-egy hatósági ellenőrzés, legyen szó munkavédelmi, környezetvédelmi vagy katasztrófavédelmi vizsgálatról.
Legyen képben! Ez történik egy munkavédelmi ellenőrzésen
A munkáltatók általában erősen aggódnak a munkavédelmi ellenőrzés miatt, pedig talán nem is kellene annyira. Ha pontosan tisztában vagyunk vele, hogyan zajlik egy-egy vizsgálat, kevésbé fogunk tartani tőle és felkészülten várhatjuk a hatóságokat.