A digitalizáció és a robottechnológia nem csupán kihívás, hanem lehetőség is a munkavédelem számára – hangsúlyozták a Visegrádon tartott Nemzetközi Munkavédelmi Konferencián. Itt hazai és nemzetközi szakértők vitatták meg, hogyan formálják át a modern technológiák a munka világát és milyen hatással vannak a munkavédelemre.
November 19-én és 20-án tartották meg a Nemzetközi Munkavédelmi Konferenciát Visegrádon - tudtuk meg a Nemzetgazdasági Minisztérium oldaláról. A fókuszban a digitális megoldások voltak, többek között a mesterséges intelligencia és a robottechnológia munkavédelmi hatásairól is beszéltek a meghívott szakemberek.
Dr. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia (MI) és a robottechnológia megjelenése a munkahelyeken nemcsak új kihívásokat teremt, hanem a munkavédelem fejlesztésének lehetőségét is. Az államtitkár kiemelte, hogy az Európai Közösség 2021-2027-es munkavédelmi stratégiájának célja, hogy a zöld és digitális átállás során a biztonságos munkakörnyezet megteremtése elsődleges szempont maradjon.
- Hazánkban az ipari szereplők döntő többségénél már szembesülnek a digitalizáció valamilyen formájával, melytől nem félni, hanem ésszerűen alkalmazni kell, a termelékenység javítása mellett a munkavédelmi színvonal emelésére kell használni. – fogalmazott Dr. Zöld-Nagy Viktória helyettes államtitkár zárszavában.
A mesterséges intelligencia mára életünk szerves részévé vált – gondoljunk csak az okostelefonokba épített MI-rendszerekre vagy az ügyfélszolgálatokon használt chatbotokra. A munkahelyeken a robotok és az MI már nemcsak a termelést támogatják, hanem a munkavállalók irányításában és a munkavédelmi rendszerek hatékonyságának növelésében is szerepet kapnak.
William Cockburn, az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) igazgatója ismertette az „Egészséges Munkahelyek – Munkavédelem a digitalizált világban” című kampány céljait, amely 2023-2025 között arra fókuszál, hogyan tehetők biztonságosabbá a munkahelyek a digitális átállás során.
A konferencián több előadás is foglalkozott a digitalizáció gyakorlati alkalmazásával.
A konferencia legfontosabb üzenete, hogy a digitalizáció és a robottechnológia nem csupán technológiai kérdés, hanem munkavédelmi szempontból is kiemelt figyelmet igényel. Az ipar és a munkavédelem együtt fejlődve teremtheti meg a biztonságos, hatékony és emberközpontú munkahelyeket.
A MUBI és a hasonló digitális rendszerek bizonyítják, hogy a modern technológia nemcsak a vállalkozás hatékonyságát, hanem a munkavállalók biztonságát is szolgálja. Ha Ön is szeretné megismerni, hogyan segítheti vállalatát a MUBI a munkavédelmi folyamatok digitalizálásában, itt olvashat bővebben a rendszerről, itt pedig ki is próbálhatja díjmentesen!