betöltés folyamatban...

Súlyos munkavédelmi jogsértések: ezekért jártak a legnagyobb bírságok

Nemrég megosztotta weboldalán a 2024-es munkavédelmi ellenőrzésekről szóló jelentést a Nemzetgazdasági Minisztérium, melyben külön részt szentelnek a súlyos jogsértéseknek. Cikkünkben ezeket mutatjuk be.

A Nemzetgazdasági Minisztérium friss jelentése szerint 2024-ben számos súlyos munkavédelmi jogsértést tártak fel az ellenőrök. A legnagyobb bírságokat főként az építőiparban, a mezőgazdaságban és a feldolgozóiparban osztották ki, ahol az alapvető biztonsági szabályokat sem tartották be.

Munkavédelmi jogsértések: melyik a legveszélyesebb ágazat?

Nem meglepő módon az építőipar vezeti a negatív statisztikát. Az ellenőrök rengeteg esetben találtak hiányzó leesés elleni védelmet, ami egy építkezésen élet-halál kérdése. Voltak munkáltatók, akik egyáltalán nem biztosítottak egyéni védőeszközöket, másutt ugyan rendelkezésre álltak, de a dolgozók nem használták őket – és ezt senki sem ellenőrizte.

A szabálytalanul használt létrák, nem megfelelően dúcolt munkagödrök és a bontási munkák során beszakadó hullámpalák is komoly baleseti kockázatot jelentettek. Az egyik legsúlyosabb hiányosság a munkagödrök és aknák biztosításának elmaradása volt – sok helyen sem műszaki védelem, sem egyéni védőeszköz nem állt rendelkezésre.

Mezőgazdaság és erdészet: életveszélyes szabályszegések

A mezőgazdaságban a legnagyobb problémát a beszállásos munkák szabályainak megszegése okozta. Sok esetben előfordult, hogy a dolgozók mindenféle védelem nélkül dolgoztak magasban, vagy éppen hígtrágyatárolók környékén, ahol a beesési veszély valós és halálos lehet.

Az erdészetben is komoly problémák akadtak: a fakidöntések során előírt védőtávolságot sokan nem tartották be, ami balesetekhez vezethetett volna.

Feldolgozóipar és gépipar: veszélyes gépek, hiányzó védelem

A gyárakban és üzemekben elsősorban a gépvédelem hiánya jelentette a legnagyobb problémát. Sok helyen nem voltak megfelelően rögzített védőburkolatok, vagy egyáltalán nem voltak ilyenek, így a dolgozók közvetlenül érintkezhettek a veszélyes géprészekkel.

A villamos berendezések érintésvédelme is több helyen hiányos volt, ami valamennyi iparágban problémát okozott. Több halálos baleset is történt amiatt, hogy dolgozók túl közel kerültek nagyfeszültségű, szigeteletlen légvezetékekhez.

Munkaegészségügy: csendes, de alattomos veszélyek

Nemcsak a látványos szabálytalanságok veszélyeztetik a dolgozók egészségét. Sok helyen veszélyes anyagokkal kellett dolgozniuk a munkavállalóknak megfelelő védőeszközök nélkül, vagy olyan magas zajszintnek voltak kitéve, ami hosszú távon maradandó halláskárosodást okozhat.

Ezek a kockázatok pedig sokszor azért maradnak észrevétlenek, mert nincsenek megfelelő kockázatértékelések és munkahigiénés vizsgálatok – pedig ezek lennének az első lépések a biztonságosabb munkakörnyezet felé.

A jelentésből egyértelműen kiderül: bár a munkavédelmi szabályok adottak, azok betartása még mindig nem mindenhol alapvetés. Az elmaradó intézkedések pedig nemcsak pénzbírságokat, hanem életeket is követelhetnek. A hatóságok folyamatos ellenőrzései ellenére még mindig rengeteg helyen nem veszik komolyan a munkavédelmet – pedig a következmények tragikusak lehetnek.

Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium

Kapcsolódó cikkek

Minden, amit tudnia kell a takarításról munkavédelmi szempontból
A takarítást végző vállalkozásokra is számos munkavédelmi előírás vonatkozik, ezeket pedig természetesen dokumentálni is kell. Eléggé megütheti a bokáját az a cég, amely elmulasztja ezt a kötelezettséget, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az ördög a munkahelyen sem alszik – akár tízmilliós bírság is járhat munkahelyi balesetért
Bármikor megtörténhet, mégis keveset beszélünk róla. Minden vállalatnak elsődlegesnek kell tekintenie a munkavállalók biztonságát. Ha mégis megtörtént a baj, érdemes tisztában lenni a munkáltatói kötelezettségekkel. Összefoglaltuk, hogy munkahelyi baleset esetén milyen dokumentumokat kell elkészíteni, illetve hogy kinek, és mikor kell elküldeni őket.
Majdnem minden faipari vállalkozásnál találtak szabálytalanságot
A faipari tevékenységek során számos potenciális veszélyforrással kell szembenézni. Ezek közé tartozik a veszélyes munkaeszközök használata, a por-, zaj- és rezgésexpozíció, valamint a veszélyes anyagok/rákkeltők használata. Emellett a fizikailag megterhelő munkavégzés és a szabadtéri környezet kedvezőtlen hatásai is kockázatot jelentenek. Épp ezért fokozottan indokolt a hatósági ellenőrzés ezen a területen.
A biztonság építi a jövőt! - Ezek az építőipar legfontosabb munkavédelmi előírásai
Az évente megrendezett Építészek Világnapja egy remek alkalom arra, hogy felhívjuk az építőiparban dolgozók és a szakma iránt érdeklődők figyelmét az ágazatban fennálló munkabiztonsági kihívásokra. Nem lehet hangsúlyozni ennek a fontosságát, ugyanis ezen a területen következik be a legtöbb súlyos és halálos munkahelyi baleset.
Így várja felkészülten a munkavédelmi ellenőröket, hogy ne érje kellemetlen meglepetés
A munkavédelmi feladatok megvalósulását a munkáltatónak folyamatosan ellenőriznie kell. Erre jó módszer az időszakos belső ellenőrzés, vagy egy szoftver használata, ami azonnal figyelmeztet, ha bármilyen munkavédelmi teendője akadna. A szükséges intézkedések folyamatos nyomon kötése segít, hogy soha ne érje felkészületlenül egy-egy hatósági ellenőrzés, legyen szó munkavédelmi, környezetvédelmi vagy katasztrófavédelmi vizsgálatról.
Legyen képben! Ez történik egy munkavédelmi ellenőrzésen
A munkáltatók általában erősen aggódnak a munkavédelmi ellenőrzés miatt, pedig talán nem is kellene annyira. Ha pontosan tisztában vagyunk vele, hogyan zajlik egy-egy vizsgálat, kevésbé fogunk tartani tőle és felkészülten várhatjuk a hatóságokat.