betöltés folyamatban...

A dokumentáció hiánya a leggyakoribb munkaügyi hiba - állítja ez a friss vizsgálat

A Foglalkoztatás-felügyeleti Hatóság 2025 első negyedéves ellenőrzései alapján tízből négy vizsgált munkáltató szabályt szegett, leggyakrabban épp az adminisztráció hiányosságai miatt.

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság legfrissebb ellenőrzései ismét rávilágítottak: a munkaügyi szabálytalanságok döntő része a dokumentáció hiányosságára vezethető vissza. Gyakran nem a rossz szándék, hanem az adminisztrációs figyelmetlenség vagy a jogszabályok hiányos ismerete okozza a problémát – a végeredmény azonban ugyanaz: bírság.

Elmaradt munkaszerződés? Nem mentség a sietség

Sok munkáltató azzal a jó szándékkal kezdi el foglalkoztatni a dolgozót, hogy gyorsan bejelenti, így legalább „nem feketén” alkalmazza. Az írásba foglalt munkaszerződést viszont későbbre halasztja – és néha el is felejti. Ez azonban nem menti fel a kötelezettség alól: a munkaviszony írásos rögzítése elengedhetetlen.

Harmadik országbeliek: több szabály, több hiba

A külföldi – jellemzően unión kívüli – munkavállalók foglalkoztatása során a leggyakoribb hiba a munkavállalási engedély hiánya, lejárta vagy érvénytelen adóhatósági bejelentés. Az ilyen jogsértések leginkább a feldolgozóiparban, az építőiparban és az egyéb szolgáltatási szektorokban fordultak elő. A mezőgazdaságban és a vagyonvédelemben viszont nem talált jogsértést a hatóság.

Munkaidő és pihenőidő: szóbeli egyezség nem elég

A munkaidő-beosztás írásos rögzítésének elmulasztása az egyik leggyakoribb jogsértés. Sok munkáltató azt hiszi, elég, ha szóban megegyeznek a heti beosztásról – ez azonban nem felel meg a törvényeknek. Ugyanígy probléma, ha a munkaidőkeret kezdete és vége nincs dokumentálva: ebben az esetben nem lehet visszamenőlegesen ellenőrizni, történt-e rendkívüli munkavégzés, és azt megfelelően kompenzálták-e.

Munkaidő-nyilvántartás: papír vagy gép, de legyen pontos

A nyilvántartás vezetésének elmulasztása vagy adatainak meghamisítása szintén visszatérő gond. Némely munkáltató a nyilvántartás vezetését jogsértően a munkavállalókra bízza, más esetekben szándékosan nem vezetik azt pontosan – így fedik el a túlórát vagy a részmunkaidős bejelentés mögé bújtatott teljes munkaidős foglalkoztatást. A leginkább érintett ágazatok: vendéglátás, kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és az építőipar.

Munkabér: a bérjegyzék nem dísz, hanem kötelező tartalom

A munkabérek elszámolásával kapcsolatos hibák között gyakori, hogy a bérjegyzék nem tükrözi valósághűen a ledolgozott órákat, illetve nem szerepelnek rajta a pótlékok. A hatóság gyakran tapasztalta, hogy a munkabér-elszámolás ellenőrzésére alkalmatlan bérjegyzékek készülnek, amelyek nem mutatják ki, milyen jogcímen történt kifizetés.

Pozitív fejlemény, hogy a minimálbérrel és a garantált bérminimummal kapcsolatos jogsértések száma továbbra is alacsony, és csökkenő tendenciát mutatnak.

Hogyan segít a MUBI?

At átlátható, rendszerezett adminisztrációban nyújt kézzelfogható segítséget a MUBI digitális munkavédelmi rendszer. Segítségével minden kötelező dokumentáció – munkaszerződések, kockázatértékelések, oktatási anyagok, orvosi alkalmasságik – egy helyen, átláthatóan, visszakereshetően elérhető.

A legfontosabb előnyei:

  • Automatikus figyelmeztetés a határidőkre, így nem fordulhat elő, hogy valami „kicsúszik”.

  • Digitális nyilvántartás, amely nem csak gyorsabb, de jogilag is teljesen megfelelő.

  • Naprakész munkaidő- és oktatásnyilvántartás, amely bármikor megmutatható az ellenőrző hatóságoknak.

  • Testreszabható sablonok és űrlapok, amelyek megkönnyítik a szabályos dokumentálást még azoknak is, akik nem jogászok vagy munkavédelmi szakemberek.

A MUBI nemcsak abban segít, hogy a munkáltatók elkerüljék a több százezres bírságokat, hanem abban is, hogy biztonságosabb, kiszámíthatóbb és emberibb munkakörnyezetet teremtsenek. Egy jól működő dokumentációs rendszer ugyanis nem adminisztrációs teher, hanem a jogszerű működés és a bizalom alapja – mindkét fél számára.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.