betöltés folyamatban...

A munkáltató kártérítési felelőssége – Mit érdemes tudni?

Ha egy munkavállalót kár ér a munkahelyén, jogosan merül fel a kérdés: ki felel érte? A munkáltató kártérítési felelőssége alapesetben fennáll, de vannak kivételek is. Mutatjuk, mikor köteles fizetni és mikor mentesülhet!

A munkáltató kártérítési felelőssége azt jelenti, hogy ha a munkavállaló a munkaviszonya során kárt szenved, akkor a munkáltató köteles azt megtéríteni.

Ez a felelősség kiterjed mind a munkavégzés során bekövetkező balesetekre, mind az egyéb, a munkaviszonnyal összefüggésben keletkező károkra. A bírósági gyakorlat szerint azonban nem minden esetben automatikus a kártérítés, mivel a munkáltatónak lehetősége van bizonyítani, hogy mentesül a felelősség alól.

A munkáltató kártérítési felelőssége – Mit érdemes tudni?

A munkáltató kártérítési felelőssége azt jelenti, hogy ha a munkavállaló a munkaviszonya során kárt szenved, akkor a munkáltató köteles azt megtéríteni.

Ez a felelősség kiterjed mind a munkavégzés során bekövetkező balesetekre, mind az egyéb, a munkaviszonnyal összefüggésben keletkező károkra. A bírósági gyakorlat szerint azonban nem minden esetben automatikus a kártérítés, mivel a munkáltatónak lehetősége van bizonyítani, hogy mentesül a felelősség alól.

Milyen esetekben felel a munkáltató?

A munkáltató akkor köteles kártérítést fizetni, ha a következő feltételek teljesülnek:

  • A munkavállalót kár érte, amely lehet személyi sérülés, anyagi veszteség vagy más hátrány.
  • A kár a munkaviszony teljesítésével összefüggésben következett be. Ez azt jelenti, hogy például munkahelyi baleset esetén a munkáltató felelőssége fennáll, de ha a munkavállaló munkaidőn kívül, saját hibájából szenved sérülést, akkor nem.
  • A kár a munkáltató mulasztása vagy magatartása miatt keletkezett. Ha például egy rosszul karbantartott gép miatt sérül meg a munkavállaló, akkor a munkáltató felelőssége egyértelműen megállapítható.

Mikor mentesülhet a munkáltató a felelősség alól?

Bár a munkáltató felelőssége alapesetben fennáll, van néhány kivétel, amikor nem köteles kártérítést fizetni. Ilyen lehetőségek:

  • Ellenőrzési körön kívüli ok: Ha a kárt olyan körülmény okozta, amelyet a munkáltató nem tudott volna befolyásolni (például egy természeti katasztrófa).
  • A munkavállaló szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartása: Ha a munkavállaló maga idézte elő a kárt, például figyelmen kívül hagyta a biztonsági előírásokat.

Milyen károkat köteles megtéríteni a munkáltató?

A kártérítés összege a bírósági gyakorlat szerint több tényezőből áll össze:

  • Elmaradt jövedelem: Ha a munkavállaló a kár miatt nem tudott dolgozni, akkor a munkáltatónak meg kell térítenie az elmaradt keresetét.
  • Dologi kár: Ide tartozik például a munkavállaló sérült ruházata vagy egyéb személyes tárgyai.
  • Felmerült költségek: Például az orvosi kezelések díja vagy rehabilitációs költségek.
  • Nem vagyoni kár: Bizonyos esetekben a munkavállaló fájdalomdíjra is jogosult, ha súlyos testi vagy lelki sérelem érte.

Lelki fájdalomért is járhat kártérítés

A kártérítés mértékének meghatározása

A pontos összeg meghatározása nem mindig egyszerű. Ha a kár pontos mértéke nem állapítható meg egyértelműen, a bíróság mérlegeléssel határozza meg az összeget. A cél az, hogy a munkavállaló a lehető legteljesebb mértékben kártalanítva legyen, és ne szenvedjen anyagi hátrányt a munkavégzés során bekövetkezett esemény miatt.

A munkáltató kártérítési felelőssége biztosítja, hogy a munkavállalók védve legyenek a munkahelyi károkkal szemben. Bár a felelősség általánosan fennáll, vannak kivételek, amikor a munkáltató mentesülhet. A kártérítés pontos összege az elmaradt jövedelemtől a felmerült költségekig több tényezőből tevődik össze, és ha szükséges, a bíróság dönt annak mértékéről.

Forrás: Munkajogi Lap

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.