betöltés folyamatban...

Életünk 25 évét töltjük a képernyő előtt munkavállalóként

A mai digitális világban a számítógépek, laptopok és okostelefonok szinte elválaszthatatlanok lettek mindennapi munkánktól. A Microsoft kutatása szerint az Egyesült Királyságban a munkakörök 82%-ához elengedhetetlenek a digitális készségek. A Bionic nevű üzleti összehasonlító oldal friss kutatása azonban egy megdöbbentő adatot közölt: a brit dolgozók életük során összesen 25 évet töltenek képernyő előtt.

Munkában töltött képernyőidő

A kutatás szerint a 16 éves kortól (a hivatalos munkakezdési korhatár) egészen a 66 éves nyugdíjkorhatárig, a britek pályafutásuk során átlagosan 223 015 órát töltenek a képernyő előtt. Ez 9 292 napot, vagyis pontosan 25 évet jelent! Vagyis a teljes 50 éves munkaviszonyukból 50%-ot egy monitor előtt töltenek.

Ez az adat kiemeli annak fontosságát, hogy figyeljünk a képernyőhasználatból fakadó egészségügyi kockázatokra. A kékfény-kibocsátású eszközök, mint a monitorok és okostelefonok, fejfájást, szemfáradtságot és alvászavarokat okozhatnak. Nem csoda, hogy az elmúlt évben a „kékfény-szűrős szemüveg” keresései 70%-kal nőttek az interneten. A dolgozók egyre inkább próbálnak védekezni a digitális világ egészségügyi hatásaival szemben.

A képernyő előtt töltött idő hatása az egészségre

A munka utáni képernyőidő sem csökken drasztikusan, hiszen a munkától függetlenül is gyakran okostelefonokkal vagy televíziókkal foglalkozunk.

Egy átlagos felnőtt napi 13 órát és 2 percet tölt online, ami azt jelenti, hogy ébrenlétének 76%-át a digitális térben éli.

Az Egyesült Királyság átlagos életkora 81 év, és a különböző életszakaszok online eltöltött órái alapján számítva a brit állampolgárok élettartama során 312 805 órát, azaz összesen 36 évet töltenek képernyők előtt. Ez már nemcsak a munkával hozható összefüggésbe, hanem az életmóddal, szórakozással és a társasági élettel is.

Munkavédelmi szempontok és tippek a képernyőidő csökkentésére

A képernyő előtti munkahelyi tevékenység hosszú távon károsíthatja a látást, a testtartást és hozzájárulhat a krónikus fáradtsághoz. Éppen ezért a munkavédelem területén fontos figyelmet szentelni a megfelelő munkakörnyezet kialakítására: ergonomikus székek, megfelelő monitorbeállítások, valamint rendszeres szünetek beiktatása elengedhetetlen. Emellett fontos a dolgozók figyelmét felhívni a digitális világ egészségügyi hatásaira, és tudatosítani bennük, hogyan védekezhetnek ezek ellen.

Susan Leigh, a Stresszkezelési Társaság akkreditált tagja és tanácsadó, néhány egyszerű tippet adott arra, hogyan csökkenthetjük a képernyő előtt töltött időnket:

  1. Határozzunk meg egy kikapcsolási időpontot – „Legyen egy határidő, például este 9 óra, amikor kikapcsoljuk a telefont, és inkább a családra vagy egy jó könyvre fordítunk időt.”

  2. Hatékonyabban ellenőrizzük az értesítéseket – „Tegyük időhatékonyabbá az értesítések kezelését: ellenőrizzük őket napi háromszor, reggel, délben és este 6-kor. Hacsak nem vészhelyzet van, a legtöbb dolog várhat egy órát vagy többet is.”

  3. Közösségi szabályok – „Baráti társaságokban érdemes megegyezni abban, hogy amikor együtt vannak, mindenki a középre helyezett telefonhalomba rakja a készülékét. Aki először néz rá a telefonjára, az fizeti a számlát!”

  4. Fokozatosan csökkentsük az online időt – „Ha valaki nehezen válik meg a telefonjától, érdemes fokozatosan csökkenteni a használatot. Tájékoztassuk azokat, akik szükség esetén elérhetnek minket, hogy miért korlátozzuk a telefonhasználatunkat, így csökkenthetjük a félelmet attól, hogy lemaradunk valamiről.”

A digitális technológia hatalmas előrelépést jelentett a munkavégzés hatékonyságában, de hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. A munkáltatók számára kulcsfontosságú, hogy munkavédelmi programjaik részeként támogassák dolgozóikat a megfelelő képernyőidő kezelésében, legyen szó ergonomikus munkaállomásokról vagy a digitális stressz kezeléséről.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.