Átnéztük a Munkavédelmi Hatóság 2023-as jelentését és a vizsgálatok eredményeinek alapján bőven akad még tennivaló a vállalkozásoknál munkaegészségügyi területen.
A jelentés szerint összesen 3 901 alkalommal találkozott munkaegészségügyi szabálysértéssel 2023-ban a Munkavédelmi Hatóság, ezek közül a kiemelt intézkedések száma 852, ami az összes intézkedés 1,9%-a, tehát nagyrészt enyhébb fokú volt az előírások megszegése.
Az egyik legjelentősebb probléma a munkahelyi zajexpozícióval kapcsolatos intézkedések hiánya volt (összesen 24%) ami a halláskárosodás megelőzésében és a hallószerven kívüli hatások (például pszichés vagy vegetatív idegrendszeri problémák) csökkentésében játszik kulcsfontosságú szerepet.
A második leggyakoribb intézkedések a foglalkozási eredetű rákkeltő anyagokkal kapcsolatosak, például az expozíciós nyilvántartások hiányosságai (összesen: 23%). Mivel a rosszindulatú daganatos megbetegedések az Európai Unióban a foglalkozással összefüggő halálesetek vezető okai közé tartoznak, a munkahelyi rákkeltő anyagokkal kapcsolatos szabálytalanságok feltárása és megszüntetése kiemelt fontossággal bír.
Fontos megjegyezni, hogy a klinikailag észlelhető daganatos megbetegedések megjelenéséig gyakran 10-50 év telik el, ezért az ilyen anyagokkal végzett tevékenységek veszélyességének alulbecsülése és a jogszabályok betartásának elhanyagolása jelentős kockázatot jelenthet mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára.
A munkakörülmények és a munkavégzés egészségkárosító hatásának írásban dokumentált vizsgálata hiányzott a vizsgált vállalkozások 22 százalékánál, ez volt a harmadik leggyakoribb szabálysértés. Leegyszerűsítve a munkáltatók nem kértek fel a foglalkozás-egészségügyi szolgálatot a munkahigiénés szemle (más néven üzemhigiénés vizsgálat) elvégzéséhez. Ez a vizsgálat az egészségkárosító kockázatok értékelésére és csökkentésére szolgáló helyzetfelmérés, az eredmények alapján megfelelő megelőző intézkedéseket lehet bevezetni, módosítani vagy hatékonyságukat javítani.
A negyedik leggyakoribb intézkedésre okot adó hiányosságot azok a munkáltatók jelentették tavaly, akik nem biztosították a munkavállalók számára a foglalkozás-egészségügyi ellátást, az összes szabálysértés 17%-át tették ki. A biológiai kóroki tényezőkkel kapcsolatos szabálytalanságok kiemelt figyelmet igényelnek, mivel az utóbbi években az ilyen mikroorganizmusok által okozott egészségkárosodások száma növekedett. A klímaváltozás hatásaival összefüggésben az ún. vektorok (állati közvetítők, pl. rovarok, rágcsálók) által terjesztett fertőző megbetegedések (zoonózisok) veszélye is növekedhet.
Az érzékeny munkavállalói csoportok foglalkoztatási körülményeinek vizsgálata szintén fontos, ezen a területen is találtak hiányosságokat az ellenőrök. A kiemelt érdemi munkaegészségügyi intézkedések 3%-át tette ki. Ez a csoport magában foglalja a fiatalkorúakat, várandós nőket, nemrégen szült vagy szoptató anyákat, idősödőket, valamint a megváltozott munkaképességűeket.
Forrás: itt.