Az OMMF közzétett egy gyűjtést, ami a Munkavédelmi Hatóság felé leggyakrabban feltett kérdéseket és az arra vonatkozó válaszokat tartalmazza. Nagyon hasznos, tanulságos és a jelek szerint sok embert foglalkoztató munkavédelmi kérdések jönnek a hatóság által megadott válaszokkal. Cikksorozatunkban jogi szakszövegektől mentesen, közérthetően mutatjuk be az OMMF gyűjtését. Az első rész személyi feltételekre vonatkozó témákból válogattunk.
Fontos, hogy az oktatás rendes munkaidőben történjen, és szükség esetén időszakonként megismételjék, figyelembe véve a megváltozott vagy új kockázatokat és megelőzési intézkedéseket. Az oktatásnak írásban rögzített tematikával és résztvevők aláírásával kell dokumentáltan megtörténnie.
A hat hónap után visszatérő munkavállalók számára nem kötelező ismétlődő munkavédelmi oktatást tartani, feltéve, hogy nincsenek változások a munkahelyi környezetükben.
A vizsgálatok elvégeztetése a munkáltató feladata. Mivel ennek megszervezése és végrehajtatása munkáltatói kötelezettség, a munkavállalót utasítania kell a szükséges vizsgálatokon való részvételre, és mivel ez kötelező jellegű, a munkavállaló nem károsodhat azáltal, hogy részt kell vennie az orvosi vizsgálatokon. A munkavállaló felmentést kap a munkavégzési kötelezettség alól a kötelező orvosi vizsgálat teljes időtartamára, és ebben az időszakban távolléti díj illeti meg. Ez biztosítja, hogy a munkavállalók jogosan és biztonságosan vegyenek részt az orvosi vizsgálatokon, anélkül, hogy károkat szenvednének.
Nem tér ki rá külön a Munkavédelmi Törvény, a munkáltató döntésétől függ. A munkáltató feladata meghatározni, hogy mely munkakörökben, milyen oktatási formát alkalmaz (pl.: fizikai munkakörökben dolgozóknál szükséges a gyakorlati oktatás, míg adminisztratív tevékenységet végző, termelési munkafolyamatban részt nem vevő munkavállalók esetén elegendő lehet az online tanulás is).
A felnőttképzési tevékenységek, így a munkavédelmi oktatás is, bejelentéshez kötött felnőttképzési tevékenység. Ezen keretek között a felnőttképzőnek tanúsítványt kell kiállítania a képzés elvégzésének igazolására, ha a képzésen résztvevő ezt kéri.
Ugyanakkor, a munkavédelmi oktatás specifikus követelmények alapján működik - a munkavédelmi oktatás tényét írásban rögzíteni kell, beleértve az oktatott ismeretanyag tematikáját és a munkavállaló aláírását.
A felnőttképzési tanúsítványok általában nem tartalmazzák a munkavédelmi oktatás részletes tematikáját, így önmagukban nem tekinthetők elegendőnek a munkavédelmi oktatás teljesítésének igazolására.
A munkavédelmi hatóság a gyakorlatban továbbra is az Mvt. alapján ellenőrzi a munkavédelmi oktatásokat. Vizsgálják az oktatási naplókat, tematikákat, és szükség esetén meghallgatással győződnek meg arról, hogy a munkavállalók megfelelően ismerik a munkavédelmi szabályokat, felkészültek-e a veszélyforrásokra és alkalmazzák-e a megelőző intézkedéseket.
Amíg nem részesül ilyen oktatásban, a munkavállaló nem foglalkoztatható.
A részletes válaszok itt olvashatók.