betöltés folyamatban...

Feketefoglalkoztatás, elmaradt bérek, hiányzó iratok – több ezer munkahelyen találtak szabálytalanságot

Több mint háromezer céghez kopogtattak be a hatóságok 2025 első három hónapjában – és minden harmadik helyen baj volt. Munkaügyi jogsértéseket, hiányzó nyilvántartásokat, rendezetlen munkaviszonyokat tártak fel. Mutatjuk a leggyakoribb problémákat, és hogy mire számíthat az, aki nem tartja be a szabályokat.

Több ellenőrzés, több probléma – mi derült ki 2025 első negyedévében?
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság nyilvánosságra hozta a 2025. január 1. és március 31. közötti ellenőrzések eredményeit. Ez idő alatt országosan 3 760 munkáltatót ellenőriztek, és 66%-uknál találtak valamilyen munkaügyi jogsértést. Ez 2 482 cég, ami nem kis szám.

A vizsgálatok során 14 122 munkavállaló került a látókörbe, közülük több mint minden második – azaz 51% – olyan munkahelyen dolgozott, ahol valamilyen szabálytalanságot találtak.

Kevesebb ellenőrzés, de több probléma
Érdekesség, hogy a tavalyi év ugyanezen időszakához képest csökkent az ellenőrzések száma (2024-ben még 4 269 volt), mégis nőtt a szabálytalanul működő cégek aránya (2024-ben 64%, most 66%). A munkavállalók számában is enyhe visszaesés volt (2024-ben 15 549 fő), de arányaiban még így is többeket érintettek a jogsértések.

Milyen szabálytalanságokat találtak?
A leggyakoribb problémák között szerepelt:

  • Feketefoglalkoztatás – amikor a munkavállalót bejelentés nélkül alkalmazzák

  • Hiányzó vagy hamis munkaidő-nyilvántartás

  • Elmaradt bérek vagy a bér kifizetésének szabálytalanságai

  • A munkaviszony megszűnéséhez kapcsolódó elmaradások (igazolások ki nem adása, végelszámolás elmulasztása)

  • Szabadságok kiadásának elmaradása, vagy ezzel kapcsolatos jogsértések

Nem csak figyelmeztetés járt érte
A hatóság 615 esetben szabott ki munkaügyi bírságot, összesen több mint 1 milliárd forint értékben (egészen pontosan: 1 003 410 740 Ft).

További szankciók:

  • 513 esetben figyelmeztető határozat kötelező intézkedéssel

  • 1 002 figyelmeztetés szabálytalanságok miatt

  • 50 tételes munkaügyi bírság a külföldi munkavállalók jogellenes foglalkoztatása miatt – ezek önmagukban 534 millió forintot tettek ki.

Fontos azonban, hogy az ügyek közel 70%-ában nem pénzbírságot, hanem figyelmeztetést alkalmazott a hatóság.

Mely ágazatokat ellenőrizték leginkább?
A hatóság célzottan olyan szektorokra koncentrált, ahol nagyobb eséllyel fordulnak elő jogsértések. Az ellenőrzéseket országos és helyi szinten is előre megtervezték, kampányszerű akcióellenőrzésekkel. Így hatékonyabban tudtak fellépni a visszaélések ellen – például egyes tevékenységi körökre szabottan, ahol korábban is sok gond volt.

Mit tanulhatunk belőle?
A számok azt mutatják, hogy továbbra sem ritka a szabálytalanság a munka világában. Aki munkáltatóként nem tartja be a munkaügyi szabályokat, annak komoly következményekkel kell számolnia – nemcsak bírsággal, de a cég hírnevének romlásával is.

A munkavállalók pedig joggal várják el, hogy be legyenek jelentve, időben megkapják a bérüket, és ne „feledkezzenek el” a szabadságról sem. Az ellenőrzések célja, hogy ez minden munkahelyen így történjen.

Tipp a munkáltatóknak:
Érdemes időről időre belső ellenőrzést tartani – így elkerülhetőek a kellemetlen meglepetések egy hatósági vizsgálat során.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.