betöltés folyamatban...

Feketemunka, túlóraproblémák, bérvisszatartás – a cégek 70 százalékánál találtak problémát

Tavaly több mint kétezer munkáltatót vizsgált a foglalkoztatás-felügyelet, és tízből hét esetben szabálytalanságot talált. A leggyakoribb gondok között volt a feketemunka, a munkaidővel és pihenőidővel kapcsolatos visszaélések, valamint a minimálbér meg nem fizetése. A hatóság több száz bírságot szabott ki, különösen a vendéglátás és a feldolgozóipar területén.

A foglalkoztatás-felügyelet 2023-ban három nagy ellenőrzés-sorozatot tartott, amelyek során összesen 2 261 munkáltatót vizsgáltak meg. Az eredmények aggasztóak: a cégek 70%-ánál találtak valamilyen munkaügyi szabálytalanságot, és az ellenőrzött közel tízezer munkavállaló majdnem felét érintette valamilyen jogsértés - szerepel a hatóság legfrissebb jelentésében.

Munkaügyi ellenőrzés 2024-ben: mely ágazatok voltak a fókuszban?

A hatóság elsősorban a feldolgozóipari, a vendéglátóipari és a szálláshely-szolgáltató cégeket ellenőrizte, mivel ezekben az ágazatokban korábban nem volt hasonló vizsgálat. A cél az volt, hogy feltárják a jogszabályok betartásának helyzetét, különös tekintettel a külföldi munkavállalók foglalkoztatására.

Az ágazatok megoszlása az ellenőrzés során. Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium

Az akcióellenőrzések során a következő időszakokat vizsgálták:

  • Feldolgozóipar: 2024 áprilisában ellenőrizték a 2023-as év adatait.

  • Általános munkajogi ellenőrzések: 2024 június-júliusban tartották.

  • Vendéglátás és szálláshelyek: 2024 szeptember-októberben vizsgálták meg a szektorban működő cégeket.

Milyen szabálytalanságokat találtak?

A leggyakoribb problémák a következők voltak:

  • Feketemunka: munkaviszony bejelentésének elmulasztása, szerződés nélküli foglalkoztatás.

  • Munkaidő-trükközés: hamis vagy hiányos munkaidő-nyilvántartás.

  • Pihenőidő megsértése: szabálytalan munkaidő-beosztás, a kötelező szünetek kihagyása.

  • Bérrel kapcsolatos visszaélések: minimálbér és garantált bérminimum be nem tartása.

  • Pótlékok elcsalása: éjszakai és hétvégi munkák után járó pótlékok ki nem fizetése.

  • Egyéb problémák: szabadságokkal és munkaviszony megszűnésével kapcsolatos hiányosságok.

Milyen következmények voltak?

A hatóság az ellenőrzések után:

  • 422 esetben munkaügyi bírságot szabott ki,

  • 399 alkalommal kötelező intézkedésekkel figyelmeztette a cégeket,

  • 861 figyelmeztetést adott ki,

  • 27 esetben külföldi munkavállalók szabálytalan foglalkoztatása miatt szabott ki bírságot.

Eljárási bírságot ugyan nem osztottak, de az adatok alapján egyértelmű, hogy sok helyen még mindig komoly gondok vannak a munkajogi előírások betartásával.

A hatóság a jövőben is folytatja az ellenőrzéseket, hogy javuljon a munkavállalók jogainak védelme, és a jogkövető cégek ne kerüljenek hátrányba a szabálytalankodókkal szemben.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.