betöltés folyamatban...

Felmérések szerint a diák munkavállalókat kevésbé tájékoztatják a munkahelyi kockázatokról

A nyári diákmunkák során fontos figyelembe venni a munkavédelmi szempontokat annak érdekében, hogy a fiatalok biztonságban dolgozhassanak és értékes tapasztalatokat szerezzenek. Sok diák először találkozik teljes vagy részmunkaidős foglalkoztatással, így esetükben hatványozottan szükség van a megfelelő képzésre és felkészítésre.

Munkavédelem és diákmunka

A legnagyobb veszélyforrások közé tartozik, hogy a diákok gyakran nem ismerik jól a munkahelyi környezetüket és a közlekedési útvonalakat, ami növeli a balesetek kockázatát. Emellett a munkavédelmi tudatosság és tapasztalat hiánya miatt könnyebben fordulhatnak elő munkaeszközökkel kapcsolatos balesetek. A fiatalokra jellemző az is, hogy nem szívesen viselik az egyéni védőeszközöket, mert nincsenek tisztába vele, hogy ezek hiánya súlyos következményekkel járhat.

A fizikai megterhelések, a gyors tempó, valamint a változó munkaidő és műszakok pszichés terhelést jelentenek a diákok számára. Kültéri munkák során pedig ki vannak téve a hőség és az UV-sugárzás hatásainak, melyek szintén kockázatot jelentenek az egészségre.

Az Európai Uniós felmérések szerint a fiatal munkavállalókat kevésbé tájékoztatják a munkahelyi kockázatokról, ezért kiemelten fontos a megfelelő oktatás és információk nyújtása számukra a biztonságos munkavégzés érdekében.

Vigyázzunk a diákmunkát végzőkre!

A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályának tájékoztatása alapján így vigyázhatunk jobban a diák munkavállalókra:

  • A kockázatértékelés elvégzése során figyelembe kell venni a diákok hiányzó munkatapasztalatát, a fizikai-, szellemi- és lelki érettségüket, hogy egy adott munkát végezhetnek-e vagy az számukra tiltott (pl. hőexpozícióban végzett nehéz fizikai munka, zajexpozíciós határértéket meghaladó munkakörnyezetben történő foglalkoztatás)
  • Diákmunka esetében különös jelentőséggel bír, hogy bizonyos tevékenységek életkorhoz vagy külön képzéshez kötöttek (például hegesztést önállóan csak az végezhet, aki betöltötte a 18. életévét)
  • Diák munkavállalókra is érvényes, hogy csak akkor kezdhetik meg a munkavégzést, ha arra az orvosi vizsgálatok alapján alkalmasnak bizonyultak.
  • A munkáltató diákok esetében is köteles gondoskodni arról, hogy az irányítása alá tartozó valamennyi területen a munkahelyek, munkaeszközök kialakítása és üzemeltetése feleljen meg a munkavédelemre vonatkozó szabályoknak.
  • Ha a veszélyek megelőzése, illetve károsító hatásuk csökkentése érdekében szükséges, a diákok részére is egyéni védőeszközöket kell biztosítani, megkövetelni és ellenőrizni azok használatát.
  • A legtöbb diák nyáron, kánikulában dolgozik. Melegben különösen hőségriasztás idején munkaszervezési intézkedésekkel, pihenőidők közbeiktatásával és védőitallal gondoskodni kell az időjárás kedvezőtlen hatásai elleni védelemről.
  • A munkavédelmi oktatás tartalmának és minőségének különösen nagy a jelentősége a jellemzően kevés tapasztalattal rendelkező diák munkavállalók esetében.
  • Diákok esetén indokolt munkavégzésüket gyakoribb időközönként ellenőrizni.

Szülőként így segíthetünk gyermekünknek munkavállalás előtt

Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) tájékoztatója tanácsokkal szolgál arra nézve, miként segíthetünk szülőként a gyermekünknek a nyári diákmunkát megelőzően. Ebben többek között az szerepel, hogy érdemes beszélgetni vele a szünidős munkalehetőségekről vagy a gyakorlati szakképzési helyekről: milyen típusú munkakörök jöhetnek szóba, melyikhez hogyan viszonyulnak. Ha megvan a nyerő diákmunka, mindenképp tudjon róla a szülő, hogy pontosan milyen feladatokat kell elvégeznie a gyerekének.

Szülőként bátorítsuk őket, hogy kérjenek komplett betanítást és segítséget, mielőtt munkaeszközöket, berendezéseket kell működtetniük, használniuk, illetve új feladatokat vagy munkát kapnak.Arra is érdemes felhívni a figyelmüket, hogy joguk van kérdéseket feltenni és segítséget kérni is ha ha bizonytalanok a feladatokkal kapcsolatban és jelentsenek felettesüknek minden veszélyhelyzetet, sérülést vagy betegséget, legyenek azok akármennyire csekélyek is. A további javaslatok:

  • Rendszeresen beszélgessen velük a munkájukról. Biztassa őket arra, hogy osszák meg Önnel a munkával vagy egészségi és biztonsági témákkal kapcsolatos problémáikat.
  • Hívja fel gyermekei figyelmét az egyedül vagy éjszaka végzett munka veszélyeire.
  • Hívja fel a figyelmüket arra, hogy a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi problémákat illetően fordulhatnak a munkavédelmi (munkabiztonsági) szakemberhez, a foglalkozás- egészségügyi orvoshoz vagy a munkavédelmi képviselőhöz is.
  • Beszéljen nekik saját munkavédelmi tapasztalatairól jelenlegi vagy előző munkái kapcsán: mi történt, mi lett a válaszlépés, mit tett volna, ha jobban tudatában lett volna a körülményeknek.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.