betöltés folyamatban...

Itt vannak 2026-os hosszú hétvégék és ledolgozós szombatok

A Nemzetgazdasági Minisztérium nyilvánosságra hozta a 2026-os munkaszüneti napok körüli munkarend-tervezetet: három szombaton kell majd dolgozni, cserébe négy négynapos és három háromnapos hosszú hétvége is vár ránk. Az egyik munkanap-áthelyezés időpontja ráadásul módosult is – mutatjuk a legfontosabb dátumokat, hogy időben tervezhess!

Fontos bejelentést tett a Nemzetgazdasági Minisztérium: új időpontban kell ledolgozni az augusztus 21-i pihenőnapot – és ez nem az egyetlen változás!

A 2026-os év munkaszüneti napjait érintő hivatalos tervezetet nemrég hozták nyilvánosságra, és máris van benne egy sarkalatos módosítás: az augusztus 21-ei pénteket nem augusztus 15-én, hanem egy héttel korábban, augusztus 8-án kell majd ledolgozni.

A háttérben a KDNP javaslata áll, akik felhívták a figyelmet arra, hogy augusztus 15. a katolikusok egyik legnagyobb ünnepe, Nagyboldogasszony napja, így nem szerencsés épp erre az időpontra tenni egy ledolgozós szombatot. A kormány elfogadta az érvelést, a miniszteri döntés megszületett, a rendelet pedig hamarosan hivatalossá válik.

Ledolgozós szombatok 2026

  • Január 2. (péntek) szabadnap lesz, amit január 10-én (szombaton) kell majd ledolgozni.
  • Augusztus 21. (péntek) szintén pihenőnap – ezt augusztus 8-án (szombaton) kell dolgozni, nem augusztus 15-én, mint az eredeti tervben.
  • December 24. (csütörtök) szintén pihenő lesz, amit december 12-én (szombaton) kell majd pótolni.

Mire számíthatunk még 2026-ban?

Az új munkarend alapján összesen négy négynapos és három háromnapos hosszú hétvége vár ránk – ez különösen fontos lehet a munkahelyi beosztások, műszakrendek és a szabadságolások tervezésénél.

A munkavédelmi szempontokat sem érdemes szem elől téveszteni: a rendhagyó munkanap-áthelyezések a munkavállalók pihenőidejét, regenerációját is befolyásolják – főként ott, ahol fizikai munkát végeznek.

Miért fontos ez a munkavédelmi szakembereknek?

Mert a nem szokványos szombati munkanapok növelhetik a baleseti kockázatokat, ha a dolgozók nem készülnek fel rájuk megfelelően. Az alacsonyabb éberség, a rutin hiánya és a hétvégi elvárásokkal ütköző munkavégzés mind növeli a hibázás esélyét. Érdemes időben kommunikálni a változásokat, és akár külön munkavédelmi tájékoztatót is tartani az érintett napok előtt.

Forrás: HR Portál

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.