betöltés folyamatban...

Legstresszesebb munkák Európában: Az egészségügy és oktatás vezet a listán

Egy friss kutatás kimutatta: az európai munkaerő egyre nagyobb nyomás alatt dolgozik, különösen az egészségügyben és az oktatásban. A hosszú munkaórák, a nagy felelősség és a folyamatos elérhetőség sokak számára mindennapi stresszforrást jelentenek. Milyen munkahelyek a legstresszesebbek, és mit tehetnek a munkáltatók a munkahelyi stressz enyhítéséért?

Bizonyos munkák stresszesebbek, mint mások, és egyes szektorokon belül is akadnak olyan munkakörök, amelyek különösen megterhelők. Az Euronews Business felmérte, mely területeken a leginkább stresszesek az alkalmazottak Európában. A friss kutatás szerint a rendőrök, szociális munkások és tanárok különösen érintettek, de más ágazatokban is egyre több munkavállaló küzd mentális problémákkal. 

A globális bizonytalanság és a munkahelyi leépítések egyre nehezebbé teszik a munkavállalást, miközben az emelkedő megélhetési költségek még fontosabbá teszik a jelenlegi munkák megtartását – még akkor is, ha ezek olykor túl stresszesek.

Angliában a rendőröket, Németországban a tanárokat érinti leginkább a munkahelyi stressz

A Claims.co.uk cég jelentést készített, amely a legstresszesebb munkákat emeli ki az Egyesült Királyságban. A jelentés a brit kormány által közzétett Health and Safety Executive (HSE) adatain alapul, amelyek az önbevallásos depressziót, szorongást és stresszt vizsgálták. A felmérés szerint a válaszadók a jelenlegi vagy korábbi munkahelyüket tekintették elsődleges stresszforrásnak.

Az eredmények alapján a rendőrök bizonyultak a leginkább stresszesnek az Egyesült Királyságban, őket a szociális munkások, valamint a jóléti és lakhatási szakemberek követték. Szinte minden ötvenedik válaszadó szerint a munkája negatívan befolyásolta mentális egészségét.

Európai viszonylatban a Lepaya tréningcég által végzett kutatás szerint a holland, belga, brit és német munkavállalók kétharmada stresszes. Az oktatás és az egészségügy volt a két leginkább stresszes ágazat.

  • Németországban az egészségügy, az oktatás, a közszolgáltatások, ezen kívül az autógyártás a és pénzügyek területén voltak a legstresszesebb munkakörök.
  • Hollandiában az egészségügy, az oktatás és a közszolgáltatások mellett a vendéglátás és az információs és kommunikációs technológiák területén dolgozók is kiemelték a stresszt.

  • Az Egyesült Királyságban a rendőrségi, szociális és jóléti, valamint az ingatlanügyi munkakörök mellett az ápolói munkaköröket is a legstresszesebbek közé sorolták. Az oktatásban végzett munka szintén ebbe az ágazatba tartozott, és az általános, közép- és felsőoktatásban dolgozó pedagógusokat érintette. 

  • Az emberi erőforrás területén dolgozók, valamint a kormányzati tisztviselők is magas stressz-szintet jelentettek

A Claims.co.uk szóvivője így nyilatkozott a kutatás kapcsán: "A tanulmány rávilágít azokra a munkakörökre, amelyek hátrányosan befolyásolják az alkalmazottak mentális egészségét. A hosszú munkaidő, a nagy felelősség és a nyilvánosság előtt végzett munka különösen hozzájárulhat a stresszhez."

Munka és magánélet egyensúlyának hiánya

Sok esetben a stressz abból fakad, hogy a munka és a magánélet közötti határok egyre elmosódnak, részben a távmunka elterjedése miatt. Egyes munkakörökben, például a sürgősségi szolgálatoknál dolgozók, soha nem lehetnek teljesen elérhetetlenek.

Todd Davison, a Purbeck Personal Guarantee Insurance ügyvezetője szerint: "A munka teljes kikapcsolása nem mindenki számára opció. Különösen igaz ez a kisvállalkozásokra, ahol a munka iránti szenvedély nem ér véget délután 5 órakor vagy a szabadság alatt."

A legstresszesebb munkakörök és a burnout

A Lepaya tanulmánya szerint a holland alkalmazottak 56%-a, a belgák 67%-a, a britek 70%-a, míg a németek 71%-a mondta magát stresszesnek. Németországban az oktatás, az autóipar, az egészségügy, a közszolgáltatások és a pénzügyi szektor tartozott a legstresszesebb ágazatok közé.

Az alkalmazottak nagy része – például a hollandok 29%-a és a belgák 47%-a – úgy gondolja, hogy a munkahelyi stressz kezelésének főként az alkalmazottak feladata. Ugyanakkor sokan, például a németek 57%-a és a britek 65%-a, nagyobb támogatást várnának a munkáltatóktól.

Burnout: Egyre több a kiégett alkalmazott

A kiégés is egyre többeket érint, különösen Londonban, ahol a brit dolgozók 91%-a tapasztalt magas stressz-szintet az elmúlt év során. Az Instant Offices tanulmánya szerint Londonban havonta több mint 2000 keresés érkezik a kiégéssel kapcsolatos problémákra, míg Amszterdamban és Berlinben is hasonló trend figyelhető meg.

A túlzott túlórák, a munkamennyiség és az elszigeteltség érzése mind hozzájárulhatnak a kiégéshez. Emellett a munkahelyi bizonytalanság és az anyagi problémák is stresszt okoznak.

A munkáltatók szerepe kulcsfontosságú a munkahelyi stressz kezelésében, legyen szó rugalmas munkavégzésről, mentális egészségügyi támogatásról vagy a munka-magánélet egyensúlyának elősegítéséről. Mert ahogy már mi is írtunk róla: a boldog munkavállaló versenyelőny!

Források: HR portál, Euro News

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.