betöltés folyamatban...

Mikor kötelező a munkahelyi képzés? Amit minden dolgozónak tudnia kell

A munkaviszony részeként sok esetben felmerülhet a kérdés: kötelezhet-e a munkáltató egy dolgozót arra, hogy részt vegyen egy képzésen? Milyen jogai és kötelezettségei vannak ezzel kapcsolatban a munkavállalóknak? Nézzük meg a legfontosabb tudnivalókat!

A munkáltatónak biztosítania kell, hogy a dolgozói megfelelő tudással és készségekkel rendelkezzenek a munkájuk elvégzéséhez. Ezért különböző típusú képzéseket írhat elő, például:

  • Betanítás: Az új munkavállalók beilleszkedését segítő oktatás.

  • Munkavédelmi és tűzvédelmi oktatás: Minden munkavállaló számára kötelező, hogy biztonságosan végezhesse a feladatait.

  • Szakmai továbbképzés: A munkavégzéshez szükséges tudás fejlesztésére szolgál.

Kötelezhet a munkáltató képzésre?

Igen, a munkáltató előírhat képzést, ha az szükséges a munkakör ellátásához. Ez lehet:

  • belső oktatás a cégnél,

  • online tanfolyam,

  • hosszabb, iskolarendszerű képzés is.

Fontos, hogy ha a képzés kötelező, akkor annak költségeit a munkáltató állja, és a képzésre fordított idő munkaidőnek számít, tehát a dolgozó ez idő alatt is bért kap.

Megtagadható a kötelező képzés?

Alapesetben nem, hiszen a munkavállalónak kötelessége részt venni rajta. Ha ezt jogos indok nélkül megtagadja, akár munkaviszonya is megszűnhet.

Viszont egyes esetekben a dolgozó elutasíthatja a részvételt, például ha:

  • a képzés túlzott terhet ró rá (pl. hosszú külföldi képzés, amely akadályozza családi életét),

  • a munkáltató nem ad egyértelmű utasítást a képzés elvégzésére.

Önkéntes és kötelező képzések közötti különbség

Nem minden képzés kötelező. Ha a dolgozó saját döntése alapján szeretne tanulni, akkor ezt önállóan kell finanszíroznia és a saját idejéből kell megoldania.

Viszont ha a munkáltató és a dolgozó közösen döntenek egy képzésről, tanulmányi szerződést köthetnek. Ebben a cég vállalja, hogy támogatja a tanulmányokat (pl. anyagilag vagy szabadidő biztosításával), a dolgozó pedig vállalja, hogy a képzés után meghatározott ideig a vállalatnál marad.

Speciális szabályok bizonyos munkavállalókra

Bizonyos szakmákban speciális szabályok is érvényesek:

  • A közszférában dolgozók tanulmányi munkaidő-kedvezményt kaphatnak.

  • Azok a munkavállalók, akik alapfokú tanulmányaikat végzik, mentesülnek a munkavégzés alól a tanuláshoz szükséges időre, és távolléti díj is jár nekik.

Összegzés

A munkáltató előírhat képzéseket, amelyek elvégzése kötelező lehet, de ezek költségeit neki kell állnia, és munkaidőnek számítanak. A dolgozó csak kivételes esetekben tagadhatja meg a részvételt. Az önkéntes képzések esetén a munkavállaló és a munkáltató megállapodhatnak a támogatás feltételeiről.

A folyamatos képzés előnye mindkét fél számára jelentős: a munkavállaló fejlődik, a munkáltató pedig egy képzettebb, hatékonyabb munkaerővel számolhat.

Forrás: HR Portál

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.