betöltés folyamatban...

Munkaerőválság a fizikai szektorban: miért mondanak fel ennyien?

A fizikai munkaerő-kölcsönzés területén rendkívül magas a fluktuáció: a munkavállalók akár 35 százaléka is felmondhat az első hat hónapban – derül ki a WHC Csoport 2024-es régiós munkaerőpiaci adataiból. A legnagyobb mozgás a betanított munkakörökben tapasztalható, ahol sokan néhány hét után távoznak.

A WHC Csoport elemzése szerint Debrecenben, Győrben, Pécsen és Szegeden is jelentős a fluktuáció, különösen a betanított munkások, gépkezelők és anyagmozgatók körében.

Debrecenben a legkeresettebb szakmák közé tartozik a villanyszerelő, gyártásközi technikus és épületgépész, míg Győrben a gépkezelők és karbantartók iránt mutatkozott nagy kereslet. Pécsen és Szegeden leginkább fizikai betanított munkásokra volt szükség.

Mennyi idő alatt töltenek be egy állást?

A munkakörök betöltési ideje jelentős eltéréseket mutat:

  • Betanított munkák esetén Debrecenben és Szegeden akár egy hét alatt lehet munkaerőt találni,

  • Pécsen ez 1-2 hét,

  • Győrben viszont egyes szakképzett pozíciók esetében (pl. gépkezelő, karbantartó) a toborzás 1-4 hónapig is elhúzódhat,

  • Mérnöki és vezetői pozíciók esetében akár 3-6 hónapot is igénybe vehet a megfelelő jelölt megtalálása.

A legnagyobb kihívás: a folyamatos munkaerőhiány

Az éves fluktuáció mértéke Debrecenben 30 százalék körül mozog, míg Szegeden egyes időszakokban a fizikai dolgozók akár 22 százaléka is munkahelyet váltott negyedéves bontásban.

Győrben a betanított munkások közül sokan néhány hét után továbbálltak, míg Pécsen a munkavállalók átlagosan 7,4 hónapot töltöttek egy munkahelyen.

A legnagyobb kihívást továbbra is a műszaki és mérnöki szakmák betöltése jelenti. Az EHS (munkavédelmi), villamosmérnöki és karbantartói pozíciók esetében különösen nehéz megfelelő szakembert találni. A bérek ezekben a szektorokban jelentősen növekedtek, mivel az utánpótlás biztosítása folyamatos akadályokba ütközik.

Göltl Viktor, a WHC ügyvezetője szerint az autóipar és az elektronikai szektor új beruházásai tovább növelik a munkaerőmozgást, és jelentős hatással lesznek a régiós munkaerőpiac jövőbeli alakulására.

Forrás: HR Portál

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.