A fizikai munkaerő-kölcsönzés területén rendkívül magas a fluktuáció: a munkavállalók akár 35 százaléka is felmondhat az első hat hónapban – derül ki a WHC Csoport 2024-es régiós munkaerőpiaci adataiból. A legnagyobb mozgás a betanított munkakörökben tapasztalható, ahol sokan néhány hét után távoznak.
A WHC Csoport elemzése szerint Debrecenben, Győrben, Pécsen és Szegeden is jelentős a fluktuáció, különösen a betanított munkások, gépkezelők és anyagmozgatók körében.
Debrecenben a legkeresettebb szakmák közé tartozik a villanyszerelő, gyártásközi technikus és épületgépész, míg Győrben a gépkezelők és karbantartók iránt mutatkozott nagy kereslet. Pécsen és Szegeden leginkább fizikai betanított munkásokra volt szükség.
Betanított munkák esetén Debrecenben és Szegeden akár egy hét alatt lehet munkaerőt találni,
Pécsen ez 1-2 hét,
Győrben viszont egyes szakképzett pozíciók esetében (pl. gépkezelő, karbantartó) a toborzás 1-4 hónapig is elhúzódhat,
Mérnöki és vezetői pozíciók esetében akár 3-6 hónapot is igénybe vehet a megfelelő jelölt megtalálása.
Az éves fluktuáció mértéke Debrecenben 30 százalék körül mozog, míg Szegeden egyes időszakokban a fizikai dolgozók akár 22 százaléka is munkahelyet váltott negyedéves bontásban.
Győrben a betanított munkások közül sokan néhány hét után továbbálltak, míg Pécsen a munkavállalók átlagosan 7,4 hónapot töltöttek egy munkahelyen.
A legnagyobb kihívást továbbra is a műszaki és mérnöki szakmák betöltése jelenti. Az EHS (munkavédelmi), villamosmérnöki és karbantartói pozíciók esetében különösen nehéz megfelelő szakembert találni. A bérek ezekben a szektorokban jelentősen növekedtek, mivel az utánpótlás biztosítása folyamatos akadályokba ütközik.
Göltl Viktor, a WHC ügyvezetője szerint az autóipar és az elektronikai szektor új beruházásai tovább növelik a munkaerőmozgást, és jelentős hatással lesznek a régiós munkaerőpiac jövőbeli alakulására.
Forrás: HR Portál