betöltés folyamatban...

Munkaidőn túli programok, csapatépítők: Kötelezhet-e a munkáltató részvételre?

Jogszerű-e, ha a munkáltató munkaidőn kívüli eseményeken való részvételre kötelez? A HR Portál szakértői válaszoltak.

Gyakori kérdés a munkavállalók körében, hogy vajon kötelezheti-e a munkáltató őket munkaidőn kívüli programokon való részvételre. A HR Portálhoz eljutott egy kérdés egy munkavállalótól, aki arra panaszkodott, munkáltatója politikai fórumon történő részvételre kötelezte. A közszférában dolgozik, felettese a polgármester, ezzel kapcsolatban tette fel kérdését a munkaügyi szakportálnakm, akik szakértői választ adtak arra, hogy egy polgármester vagy bármely intézményvezető kötelezhet-e munkaidőn túli politikai fórumra, csapatépítő tréningre vagy bármilyen más tevékenységre.

A Munka Törvénykönyve szerint a munkaidő a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó időszakot, valamint az előkészítő és befejező tevékenységeket foglalja magában. Ebből következően egy politikai fórum vagy csapatépítő tréning a legtöbb esetben nem tekinthető munkaidőnek, kivéve, ha az ilyen eseményeken tényleges munkavégzés történik - írja a szakportál.

A szakértők szerint, ha a munkáltató kötelezni próbálja a munkavállalókat munkaidőn kívüli programokon való részvételre, az jogilag nem helytálló. Mivel ezek az események nem kapcsolódnak közvetlenül a munkavégzéshez, a részvétel nem lehet kötelező, és ezért semmilyen juttatás vagy pótlék nem járhat.

Ezen kívül sok munkavállalónak, különösen az introvertáltaknak, a csapatépítők nem komfortosak. Számukra kihívást jelenthet, hogy több ember előtt kell megnyilvánulniuk, ami feszültséget és stresszt okozhat. Ezzel szemben a munkáltatói oldalról is érthető, hogy szeretnék összehozni a csapatot és erősíteni a közösségi kapcsolatokat, így összetett kérdésről beszélhetünk. 

Fontos azonban megjegyezni, hogy bár jogilag nem kötelezhető a munkavállaló a részvételre, ennek elutasítása nem kívánt következményekkel járhat. Lehet, hogy a főnök rosszallóan néz majd rá, vagy azt feltételezi, hogy ki akarja vonni magát a közösségi programokból. Ezek a szociális és szakmai következmények a munkahelyi légkörre és a karrierre is hatással lehetnek.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.