betöltés folyamatban...

Munkaügyi ellenőrzések: A kereskedelem és a mezőgazdaság a legproblémásabb ágazatok

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 2023-as ellenőrzései számos munkaügyi szabálytalanságot tártak fel, különösen a kereskedelem és a mezőgazdaság területén. Az ellenőrzött vállalkozások 73%-ánál találtak problémákat, amelyek a munkavállalók több mint felét érintették.

Leggyakoribb foglalkoztatási és munkaügyi szabálytalanságok

  • Bejelentés nélküli foglalkoztatás: Sok vállalkozás nem jelentette be dolgozóit, vagy munkaszerződés nélkül foglalkoztatta őket, ami súlyos szabályszegésnek minősül.
  • Munkaidő-nyilvántartás hiányosságai: Gyakori probléma volt a hiányos, hamis, vagy teljesen hiányzó munkaidő-nyilvántartás, ami megnehezíti a munkavállalók pihenőidőjének és fizetett szabadságának biztosítását.
  • Munkaidő és pihenőidő szabályainak megsértése: Számos munkáltató nem tartotta be a munkaidő-beosztásra, munkaidőkeretre, valamint a napi és heti munkaidőre vonatkozó szabályokat, ami a munkavállalók jogainak csorbulásához vezetett.
  • Minimálbér és bérpótlékok figyelmen kívül hagyása: Több esetben a munkáltatók nem fizették meg a minimálbért vagy a garantált bérminimumot, illetve nem biztosították az éjszakai és rendkívüli munkavégzésért járó pótlékokat.
  • Egyéb jogsértések: Ide tartoznak a szabadsággal kapcsolatos jogsértések és a munkaviszony megszűnésekor kiadandó igazolások elmulasztása.

Súlyos szabálytalanságok és bírságok

Az ellenőrzések során a hatóság összesen 542 munkaügyi bírságot szabott ki, 410 esetben figyelmeztetést adott ki, és 1 031 alkalommal állapított meg szabálytalanságot. Különösen súlyos esetekben, például harmadik országbeli munkavállalók szabálytalan foglalkoztatása miatt, tíz alkalommal szabtak ki bírságot. A kereskedelem és a mezőgazdaság voltak a legproblémásabb területek, ahol a legtöbb szabálytalanságot találták. Ezek az ágazatok különös figyelmet kaptak az ellenőrzések során, mivel itt fordult elő a legtöbb munkajogi jogsértés. A teljes jelentés itt olvasható.

A munkaügyi ellenőrzések célja

A Munkavédelmi Hatóság szerint a munkaügyi ellenőrzések célja a munkavállalók jogainak védelme és a tisztességes vállalkozások érdekeinek biztosítása. A hatóság igyekszik minimalizálni a feketegazdaság jelenlétét és biztosítani, hogy minden munkavállaló rendezett jogviszonyban dolgozzon. Az ellenőrzések hozzájárulnak a munkahelyek megtartásához és az új, legális munkahelyek létesítéséhez. A tavalyi ellenőrzések rávilágítottak arra, hogy számos munkaadó nem tartja be a munkaügyi és foglalkoztatási szabályokat, különösen a kereskedelemben és a mezőgazdaságban. Az ágazati elolszás az alábbi képen látható:

Forrás: MVFF

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.