betöltés folyamatban...

Több mint félmilliárd forint bírságot szabtak ki a tavalyi munkavédelmi ellenőrzéseken – a cégek háromnegyede szabálytalanul működött

Nemrég tette közzé a legfrissebb munkavédelmi ellenőrzésekről szóló jelentést a Nemzetgazdasági Minisztérium. Tavaly közel 8 ezer munkáltatót vizsgált a hatóság, a szabálytalanságok száma nőtt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Igazgatási Főosztályának 2024-es jelentése szerint a munkavédelmi ellenőrzések során súlyos szabálytalanságokat tártak fel. A hatóság 7739 munkáltatót ellenőrzött, és megdöbbentő eredményekre jutott: az érintett cégek 74,9%-ánál találtak hiányosságokat, ami közel 3%-os növekedést jelent az előző évhez képest.

Munkavédelmi ellenőrzés 2024: több mint 190 ezer munkavállaló érintett

Az ellenőrzések során 190 ezer munkavállaló munkavégzési folyamatait vizsgálták, és az esetek 63%-ában találtak szabálytalanságokat – ez csaknem 120 ezer dolgozót érintett.

Ráadásul ezek egyharmada súlyos jogsértésnek minősült, ami 10%-kal haladja meg a 2023-as adatokat.

Mely szektorokban fordult elő a legtöbb probléma?

A jelentés szerint a legnagyobb arányban a

  • gépiparban 
  • feldolgozóiparban 
  • építőiparban
  • egészségügyi és szociális ellátásban működő vállalkozásoknál fedeztek fel szabálytalanságokat.

Nem véletlen, hogy a munkabalesetek többsége is ezekben az ágazatokban történt.

Szabálytalanságok és azonnali intézkedések

A hatóság összesen 11 209 munkavédelmi döntést hozott, és majdnem az esetek felében azonnali intézkedéseket kellett elrendelni. Ide tartozott például a munkavégzés felfüggesztése vagy egyes tevékenységek azonnali leállítása.

A munkavédelmi ellenőrzések során több mint 500 millió forint bírságot szabtak ki, bár a döntések mindössze 4,7%-a járt pénzbüntetéssel. A leggyakoribb szabálytalanságok a következők voltak:

  • Védőburkolatok és biztonsági berendezések hiánya,

  • Be- és leesési veszélyek figyelmen kívül hagyása,

  • Veszélyes anyagokkal kapcsolatos jogszabályok megsértése,

  • Egyéni védőeszközök biztosításának hiánya,

  • Munkaeszközökkel és villamos berendezésekkel kapcsolatos érintésvédelmi problémák.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.