betöltés folyamatban...

A munkavédelmi szabálytalanságok egyre gyakoribbak: 160 milliós bírságot szabtak ki az első félévben

Derül ki a Munkavédelmi Hatóság első féléves ellenőrzési tapasztalataiból.

A Munkavédelmi Hatóság 2024 első félévében is szigorúan ellenőrizte a munkáltatókat: 4 385 vállalkozás munkavédelmi körülményeit vizsgálta meg, és 76,7%-uknál talált munkavédelmi szabálytalanságokat. Ez az arány hasonló a 2023-as év első feléhez, azonban az idei ellenőrzések az érintett munkavállalók szempontjából emelkedést mutatnak.

A kormánytisztviselők összesen 114 392 munkavállaló munkavédelmi helyzetét vizsgálták, és ezek 63%-ánál – azaz 72 098 főnél – szabálytalanságokat tártak fel. Ez a tavalyi 54,4%-os arányhoz képest 8,6%-os növekedést jelent. A szabálytalanul foglalkoztatottak közül közel egyharmaduk (23 105 fő) különösen súlyos kockázatokkal szembesült munkahelyén.

A munkavédelmi ellenőrzések során leggyakrabban az olyan ágazatokat vizsgálták, ahol a munkavállalók fokozottan veszélyeztetettek, mint a mezőgazdaság, feldolgozóipar, gépipar és építőipar. Az itt dolgozók esetében a biztonság hiányosságai és a kockázatok mértéke is komolyabb.

Forrás: www.mvff.munka.hu

Szigorú döntések és bírságok a munkáltatók felé

Az év első felében a hatóságok 6 089 munkavédelmi döntést hoztak, amelyek közül 2 649 esetben azonnali intézkedésre volt szükség, például a munkavégzés, géphasználat vagy tevékenység felfüggesztésére. Ezen kívül 3 106 alkalommal írtak elő határozatban hiányosságok megszüntetését. A munkavédelmi döntések 5,5%-a pénzbeli szankciót eredményezett.

A hatóságok különböző bírságokat is kiszabtak: 199 munkáltatóra 158 millió forint munkavédelmi bírságot, 37 magánszemélyre közigazgatási bírságot (1,25 millió forint összegben), és 33 eljárási bírságot 3 millió forint értékben. Szabálytalan munkavégzés miatt 65 munkavállalót helyszíni bírsággal sújtottak, összesen 1,2 millió forint értékben.

Leggyakoribb szabálytalanságok: munkaeszközök, érintésvédelem, jelölések

  • Az intézkedések jelentős része a munkaeszközök szabálytalanságai miatt történt, ezek 11,4%-át tették ki, különös tekintettel az emelőgépekre.
  • A második leggyakoribb ok a villamos berendezések érintésvédelmi hiányossága volt (8,6%).
  • A létesítmények érintésvédelmi problémái az intézkedések további 6,1%-át tették ki, ami az egyedi intézkedések tekintetében kiemelkedő arány.
  • A veszélyes anyagokkal kapcsolatos szabálytalanságok együttesen a harmadik legtöbb intézkedést vonták maguk után, 7,7%-ban.
  • Ezt követik a munkahelyi jelölések hiányosságai, amelyek az összes intézkedés 4,9%-át jelentették.

Kapcsolódó cikkek

Minden, amit tudnia kell a takarításról munkavédelmi szempontból
A takarítást végző vállalkozásokra is számos munkavédelmi előírás vonatkozik, ezeket pedig természetesen dokumentálni is kell. Eléggé megütheti a bokáját az a cég, amely elmulasztja ezt a kötelezettséget, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az ördög a munkahelyen sem alszik – akár tízmilliós bírság is járhat munkahelyi balesetért
Bármikor megtörténhet, mégis keveset beszélünk róla. Minden vállalatnak elsődlegesnek kell tekintenie a munkavállalók biztonságát. Ha mégis megtörtént a baj, érdemes tisztában lenni a munkáltatói kötelezettségekkel. Összefoglaltuk, hogy munkahelyi baleset esetén milyen dokumentumokat kell elkészíteni, illetve hogy kinek, és mikor kell elküldeni őket.
Majdnem minden faipari vállalkozásnál találtak szabálytalanságot
A faipari tevékenységek során számos potenciális veszélyforrással kell szembenézni. Ezek közé tartozik a veszélyes munkaeszközök használata, a por-, zaj- és rezgésexpozíció, valamint a veszélyes anyagok/rákkeltők használata. Emellett a fizikailag megterhelő munkavégzés és a szabadtéri környezet kedvezőtlen hatásai is kockázatot jelentenek. Épp ezért fokozottan indokolt a hatósági ellenőrzés ezen a területen.
A biztonság építi a jövőt! - Ezek az építőipar legfontosabb munkavédelmi előírásai
Az évente megrendezett Építészek Világnapja egy remek alkalom arra, hogy felhívjuk az építőiparban dolgozók és a szakma iránt érdeklődők figyelmét az ágazatban fennálló munkabiztonsági kihívásokra. Nem lehet hangsúlyozni ennek a fontosságát, ugyanis ezen a területen következik be a legtöbb súlyos és halálos munkahelyi baleset.
Így várja felkészülten a munkavédelmi ellenőröket, hogy ne érje kellemetlen meglepetés
A munkavédelmi feladatok megvalósulását a munkáltatónak folyamatosan ellenőriznie kell. Erre jó módszer az időszakos belső ellenőrzés, vagy egy szoftver használata, ami azonnal figyelmeztet, ha bármilyen munkavédelmi teendője akadna. A szükséges intézkedések folyamatos nyomon kötése segít, hogy soha ne érje felkészületlenül egy-egy hatósági ellenőrzés, legyen szó munkavédelmi, környezetvédelmi vagy katasztrófavédelmi vizsgálatról.
Legyen képben! Ez történik egy munkavédelmi ellenőrzésen
A munkáltatók általában erősen aggódnak a munkavédelmi ellenőrzés miatt, pedig talán nem is kellene annyira. Ha pontosan tisztában vagyunk vele, hogyan zajlik egy-egy vizsgálat, kevésbé fogunk tartani tőle és felkészülten várhatjuk a hatóságokat.