A 2025-ös munkavédelmi ellenőrzéseknél a legnagyobb hangsúlyt a veszélyes munkakörnyezetre és az előírások folyamatos betartására helyezik – jogsértések esetén pedig szigorúbb szankciókra is számíthatnak a munkáltatók.
2025-ben szigorodnak a munkavédelmi ellenőrzések, és a hatóság fokozott figyelmet fordít a szabályok betartására minden ágazatban. A cél, hogy a munkahelyek biztonságosak, az előírások pedig mindenki számára átláthatóak legyenek. Az új évben különösen a veszélyes munkahelyek és a foglalkoztatási szabálytalanságok felszámolása kerül a középpontba - ezzel együtt a szükséges dokumentumokat is ellenőrzik.
A Nemzetgazdasági Minisztérium nemrég közzétette a A 2025. évre szóló munkavédelmi és foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzési irányelveket a Munkavédelem és Foglalkoztatás-felügyelet weboldalán, ennek a lényegét foglaltuk össze legújabb cikkünkben.
A munkavédelmi ellenőrök átfogó vizsgálatokat végeznek majd, különösen azoknál a cégeknél, ahol veszélyes munkaeszközöket használnak, vagy olyan munkakörülményekkel dolgoznak, amelyek egészségkárosodást okozhatnak. Ilyenek például:
A hatóság célja, hogy feltárja a munkahelyi szabálytalanságokat, valamint biztosítsa az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit.
Az ellenőrzések különösen az építőipart, mezőgazdaságot, feldolgozóipart, bányászatot és egészségügyet érintik majd, mivel ezekben az ágazatokban magas a munkabalesetek száma. Ezen túlmenően nagyobb figyelmet fordítanak a kiemelt védelemre szoruló munkavállalókra is, mint például fiatalkorúakra, terhes és szoptató anyákra, illetve megváltozott munkaképességűekre. A színházak és előadó-művészeti szervezetek sem maradnak ki a sorból: az itt dolgozók biztonsága is a jövő évi ellenőrzések fókuszában áll.
A hatóság kiemelten ellenőrzi majd, hogy a munkáltatók betartják-e a bejelentési kötelezettségeket, valamint biztosítják-e a munkavállalóknak a jogszabály szerinti munkaidőt, pihenőidőt és fizetett szabadságot. Vizsgálják továbbá a munkaidő-nyilvántartást is. A kereskedelmi ágazat különösen nagy figyelmet kap: az összes foglalkoztatási ellenőrzés 20%-a itt várható.
A hatóság nemcsak az ellenőrzésekkel, hanem felvilágosító tevékenységekkel is segíti a vállalkozásokat, hogy betarthassák a munkabiztonsági és foglalkoztatási előírásokat. Céljuk a megelőzés: olyan tájékoztatásokkal, amelyek segítik a munkáltatókat a jogszerű foglalkoztatásban és biztonságos munkakörnyezet megteremtésében. Az új intézkedések tehát egy átláthatóbb, biztonságosabb munkakörnyezetet céloznak, amely védi a munkavállalói jogokat és javítja a munkahelyi biztonságot.
A 2025-ös munkavédelmi ellenőrzések szigorodásával nemcsak a biztonsági intézkedéseket, hanem a munkaügyi és munkavédelmi dokumentációkat is alaposan átvizsgálják. A hatóság kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a vállalkozások minden szükséges irattal és nyilvántartással rendelkezzenek, legyen szó a munkaidő-nyilvántartásról, pihenőidőkről, bejelentési kötelezettségekről vagy éppen a veszélyes munkakörök előírásairól.
Ebben a komplex feladatban nagy segítséget jelenthet a MUBI rendszere, amely átláthatóan és naprakészen kezeli az összes munkavédelmi és munkaügyi dokumentációt. A digitalizált megoldás nemcsak időt takarít meg a vállalkozások számára, hanem a hatósági ellenőrzések során is nagy előnyt biztosít a precíz, jól rendszerezett iratok révén. Itt kipróbálhatja ingyen, itt pedig bővebben tájékozódhat a megoldásról.