betöltés folyamatban...

A 2025-ös év legfontosabb munkaerőpiaci trendjei: az AI Hatása, hibrid kihívások és készségek

A Korn Ferry, a nemzetközi szervezeti tanácsadó cég ma tette közzé a 11. Tehetségfelvételi Trendek című jelentését, amely bemutatja azokat a globális trendeket, amelyek várhatóan alakítják a munkaerőpiaci dinamikát a következő évben.

A HR News tette hozzá a tanácsadó cég legfrissebb riportját. A Korn Ferry jelentése több mint 400 toborzó, HR vezető és talent acquisition szakember válaszaira épít, és betekintést nyújt a munkaerőpiaci kihívásokba, amelyekkel a vállalatok 2025-ben szembesülhetnek.

„Ahogy 2025-re tekintünk, a szervezetek számára komoly kihívást jelent az egymással versengő tényezők egyensúlyának megtalálása: a technológia és az emberi kapcsolat, a hatékonyság és a személyre szabott megoldások, a rugalmasság és a struktúra között” – mondta Jeanne MacDonald, a Korn Ferry Recruitment Process Outsourcing divíziójának vezérigazgatója.

Azt is hozzátette, hogy azok a vezetők, akik képesek ötvözni az adatvezérelt meglátásokat a személyre szabott stratégiákkal, nemcsak a legjobb munkavállalók bevonzására és megtartására lesznek képesek, hanem a kockázatok csökkentésével tartós üzleti hatást is elérhetnek.

A jelentésben kiemelt trendek a következőek:

1. Az AI továbbra is megállíthatlan

A mesterséges intelligencia már szinte minden cég életében jelen van, viszont a hasznosságával kapcsolatos vélemények változnak. A válaszadók több mint kétharmada (67%) úgy véli, hogy az AI kulcsszerepet játszik majd a HR stratégiákban 2025-ben, ugyanakkor a technológia emberi oldalra gyakorolt hatása továbbra is aggodalmat kelt.

A szakemberek 40%-a óvatosságát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az AI veszélyezteti a toborzás emberi oldalát, 25%-uk pedig az algoritmusok torzítása miatt aggódik. Ez arra utal, hogy az mesterséges intelligencia továbbra is fontos szereplője lesz a személyre szabott toborzási és tehetséggondozó folyamatoknak, de körültekintően kell kezelni.

2. A hibrid munkavégzés térnyerése – Hibrid 360

Miközben egyes üzleti vezetők arra ösztönzik alkalmazottaikat, hogy térjenek vissza az irodába teljes munkaidőben, a válaszadók 76%-a azt jelzi, hogy a cégeik továbbra is hibrid munkavégzési struktúrákat alkalmaznak. A jelentés szerint nem meglepő, hogy a HR vezetők 64%-a az egyik legnagyobb kihívásnak tartja, hogy olyan jelölteket találjanak, akik hajlandóak irodai környezetben dolgozni.

A rugalmasság kulcsfontosságú tényezővé vált a munkahelyi megtartásban, és várhatóan 2025-ben is meghatározó szerepet fog játszani, különösen akkor, amikor a vállalatoknak egyensúlyba kell hozniuk az üzleti szükségleteket és az alkalmazottak autonómiára, valamint munka-magánélet egyensúlyra vonatkozó igényeit.

3. Éles fókusz a kulcsfontosságú készségekre

A vezetők szeretnének készségekre alapozottan toborozni, de sokan nem tudják, hogyan kezdjenek hozzá – mutatják a felmérés eredményei. Ennek eredményeként a készségalapú munkaerő-felvételre való áttérés továbbra is nehézkes, mivel a vállalatok a munkakörök újradefiniálásán és a toborzók átképzésén fáradoznak.

Bár például minden negyedik HR vezető és toborzási szakember (39%) felismeri a készségalapú munkaerő-felvétel értékét, csak minden hatodik (17%) mondja, hogy 2025-ben tervezi az erre a munkaerő-felvételi modellre való áttérést.

4. Az EVP végre VIP lett

Bár a tehetségkezelési szakemberek 45%-a szerint a vállalati kultúra és az Employer Value Proposition (EVP) kulcsfontosságú a toborzásban, azt is felismerték, hogy a vállalatoknak teljesíteniük is kell azt, amit ígérnek.

Kiderül a kutatásból, hogy a cégek, amelyek jól kommunikálják a vállalati kultúrájukat, gyakran elfelejtik fenntartani azt, ami magas fluktuációhoz vezethet. A jövő évi tervek között szerepel az EVP, azaz a munkáltatói értékígéret hosszútávú fenntartása is.

5. A tanulás és fejlődés figyelmeztetése

A munkavállalók olyan cégekhez szeretnének csatlakozni, amelyek befektetnek a jövőjükbe. Több mint kétharmaduk (67%) kijelentette, hogy maradnának egy cégnél, ha az előrelépési és továbbképzési lehetőségeket kínálna – még akkor is, ha nem tetszik a munkájuk.

Azonban a cégek mindössze egyharmada (30%) biztosít karrierfejlődési lehetőségeket a dolgozók számára, ami arra mutat, hogy a képzések és az előrelépési lehetőségek növelése kulcsfontosságú lenne, hogy megakadályozzák az alkalmazottak elvándorlását a karrierfejlődés hiánya miatt.

A jelentés és a globális munkaerőpiaci felmérés eredményei azt mutatják, hogy 2025-ben a vállalatoknak egyre inkább a rugalmasságra, a készségekre és a személyre szabott alkalmazotti élményre kell összpontosítaniuk, miközben továbbra is kihívásokkal kell szembenézniük a hibrid munkavégzés és a mesterséges intelligencia térnyerése miatt.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.