Egy új kutatás szerint a munkahelyi zaj és a rossz hangminőség jelentős negatív hatással van a dolgozók jóllétére és teljesítményére. A dolgozók több mint fele azt mondta, a konferenciahívások során a rossz hangminőség rontja a közérzetét, míg a válaszadók 71 százaléka mentálisan kimerítőnek találja a hangos környezetben végzett munkát.
A Jabra által végzett felmérés szerint tízből kilenc brit munkavállaló úgy véli, hogy a munka elvégzése, a koncentráció és a jó mentális egészség megőrzése egyaránt fontos. A brit válaszadók közel háromnegyede (71%) mentálisan fárasztónak tartja a hangos környezetben végzett munkát. A kutatást 2000 tudásalapú munkavállaló körében végezték Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. Az eredmények azt mutatják, hogy az inkluzív munkakörnyezet kialakítása pozitívan befolyásolhatja a mentális jólétet és a termelékenységet, jobb hangulatot teremtve és versenyelőnyt biztosítva a vállalatok számára.
Miközben a vállalatok arra ösztönzik munkavállalóikat, hogy COVID után térjenek vissza az irodákba, a brit válaszadók fele (50%) szerint az irodai zaj stresszt okoz, és nehézséget jelent a koncentrációban. A dolgozók 47%-a szerint nehéz produktívnak lenni, amikor kollégáik fejhallgató nélkül fogadják hívásaikat az asztaluknál. A zaj elkerülése és a figyelemelterelés csökkentése érdekében a brit munkavállalók több mint fele (53%) azt várja el, hogy a hívásokat külön helyiségben, speciális fejhallgatóval bonyolítsák.
Az eredmények szerint a zaj jelentős hatással van az általános termelékenységre és teljesítményre. A megkérdezettek 72%-a szerint a tiszta és jó minőségű hangzás egy online meeting során javítja a feladatokra való összpontosítást. A brit munkavállalók 58%-a szerint a konferenciahívások során a rossz hangminőség rontja a jóllétüket. A hangos környezet mentális kimerültséget okoz, tízből hat válaszadó (60%) szerint pedig fizikailag is fárasztó. Nehéz motiváltnak maradniuk, ha ilyen környezetben dolgoznak (59%).
A jobb minőségű tárgyalási hangminőség pozitívan befolyásolhatja a munkahelyi interperszonális készségeket, tisztább kommunikációt (46%), jobb együttműködést (44%) és kommunikációs készségeket (39%) eredményezve. Bár a zaj negatívan hat a mentális egészségre, a dolgozók úgy vélik, hogy a munkáltatóknak felelősségük van a hanggal kapcsolatos problémák kezelésében.
A zajszűrő fejhallgatók szabványos irodai felszerelésként való biztosítása (36%), a home office lehetőségének növelése (39%), valamint külön területek kijelölése csendes zónák vagy együttműködési zónák számára (34%) mind olyan intézkedések, amelyek segíthetik az optimális teljesítményt és mentális jólétet az irodákban.
Forrás: HR Portál