betöltés folyamatban...

A zajos irodák mentálisan és fizikailag is kifárasztják a dolgozókat - állítja egy friss kutatás

Egy új kutatás szerint a munkahelyi zaj és a rossz hangminőség jelentős negatív hatással van a dolgozók jóllétére és teljesítményére. A dolgozók több mint fele azt mondta, a konferenciahívások során a rossz hangminőség rontja a közérzetét, míg a válaszadók 71 százaléka mentálisan kimerítőnek találja a hangos környezetben végzett munkát.

A Jabra által végzett felmérés szerint tízből kilenc brit munkavállaló úgy véli, hogy a munka elvégzése, a koncentráció és a jó mentális egészség megőrzése egyaránt fontos. A brit válaszadók közel háromnegyede (71%) mentálisan fárasztónak tartja a hangos környezetben végzett munkát. A kutatást 2000 tudásalapú munkavállaló körében végezték Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. Az eredmények azt mutatják, hogy az inkluzív munkakörnyezet kialakítása pozitívan befolyásolhatja a mentális jólétet és a termelékenységet, jobb hangulatot teremtve és versenyelőnyt biztosítva a vállalatok számára.

Az irodai zaj problémája

Miközben a vállalatok arra ösztönzik munkavállalóikat, hogy COVID után térjenek vissza az irodákba, a brit válaszadók fele (50%) szerint az irodai zaj stresszt okoz, és nehézséget jelent a koncentrációban. A dolgozók 47%-a szerint nehéz produktívnak lenni, amikor kollégáik fejhallgató nélkül fogadják hívásaikat az asztaluknál. A zaj elkerülése és a figyelemelterelés csökkentése érdekében a brit munkavállalók több mint fele (53%) azt várja el, hogy a hívásokat külön helyiségben, speciális fejhallgatóval bonyolítsák.

Az eredmények szerint a zaj jelentős hatással van az általános termelékenységre és teljesítményre. A megkérdezettek 72%-a szerint a tiszta és jó minőségű hangzás egy online meeting során javítja a feladatokra való összpontosítást. A brit munkavállalók 58%-a szerint a konferenciahívások során a rossz hangminőség rontja a jóllétüket. A hangos környezet mentális kimerültséget okoz, tízből hat válaszadó (60%) szerint pedig fizikailag is fárasztó. Nehéz motiváltnak maradniuk, ha ilyen környezetben dolgoznak (59%).

Megoldási javaslatok

A jobb minőségű tárgyalási hangminőség pozitívan befolyásolhatja a munkahelyi interperszonális készségeket, tisztább kommunikációt (46%), jobb együttműködést (44%) és kommunikációs készségeket (39%) eredményezve. Bár a zaj negatívan hat a mentális egészségre, a dolgozók úgy vélik, hogy a munkáltatóknak felelősségük van a hanggal kapcsolatos problémák kezelésében.

A zajszűrő fejhallgatók szabványos irodai felszerelésként való biztosítása (36%), a home office lehetőségének növelése (39%), valamint külön területek kijelölése csendes zónák vagy együttműködési zónák számára (34%) mind olyan intézkedések, amelyek segíthetik az optimális teljesítményt és mentális jólétet az irodákban.

Forrás: HR Portál

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.